Eismas

2020.07.10 05:30

Nuo liepos vidurio tūkstančiams vairuotojų gresia baudos: ką daryti, jei nespėjote laiku atlikti techninės apžiūros?

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.07.10 05:30

Laikas atlikti nukeltą techninę apžiūrą po karantino artėja pabaigos link. Iš 30 dienų laikotarpio vairuotojams liko vos savaitė. Po liepos 16-osios jokių lengvatų nebeliks, o pažeidėjams gali tekti patuštinti pinigines.

Vyriausybei patvirtinus, kad dėl koronaviruso grėsmės vairuotojai, kurių automobilių techninė apžiūra baigė galioti karantino metu, galės ją atlikti per mėnesį nuo karantino pabaigos, ši žinia buvo priimta itin džiugiai. Tačiau džiugesį pakeitė nusivylimas ir pyktis – automobilio techninę apžiūrą (TA) atidėję vairuotojai, pasinaudoję lengvata, gavo trumpiau galiojančius TA dokumentus.

„Jei žmogus pasinaudojo karatino lengvatomis, naujos techninės apžiūros data skaičiuojama nuo tos, kuri įrašyta patikros rezultatų kortelėje. Tokį sprendimą lėmė siekis neperkelti dėl žvėriškai išaugusio technikos srauto ir su tuo susijusios sumaišties techninės apžiūros stotyse dar dvejiems metams į priekį. Problema ta, kad ligi šiol tebėra labai akivaizdus srautų į TA stotis sezoniškumas“, – LRT.lt pasakojo techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ atstovas Renaldas Gabartas.

Automobilių, kurių apžiūra baigė galioti per karantiną, skaičiuojama daugiau nei 140 tūkst. Dalis vairuotojų visgi ryžosi atlikti reikiamą apžiūrą iki karantino pabaigos, tačiau per 40 tūkst. vairuotojų nutarė pasinaudoti lengvata.

„Baigiantis karantinui į techninės apžiūros stotis patraukė ir tie, kuriems atėjo planinės patikros laikas, ir tie, kurie pasinaudojo karantino atidėjimais, todėl pastarieji gavo kiek trumpiau galiojančius techninės apžiūros dokumentus“, – sakė „Transekstos“ atstovas.

R. Gabarto teigimu, karantino laikotarpiu į techninės apžiūros stotis atvyko iki 24 proc. mažiau vairuotojų. Įprastai šaltuoju metų sezonu stotyse apsilanko apie 60 tūkst. klientų, o šiltuoju – 90 tūkst.

„Transekstos“ atstovas atkreipia dėmesį, kad liepos 16-ąją pasibaigus techninės apžiūros lengvatai vairuotojų, kurie nebus spėję atlikti techninės apžiūros, lauks policijos sankcijos.

Kelių policijos viršininkas Vytautas Grašys tikina, kad papildomi reidai, skirti tik patikrinti, ar automobiliai turi galiojančią techninę apžiūrą, po liepos 16-osios neplanuojami. Tačiau, anot jo, tai nereiškia, kad policija į tokius pažeidimus žiūrės pro pirštus.

„Konkrečiai dėl automobilių techninės apžiūros galiojimo reidų neplanuojame, policija ir toliau tikrins viską, kas buvo tikrinama iki karantino. Techninei apžiūrai atlikti buvo skirtas protingas laikas ir protingi vairuotojai spėjo visa tai susitvarkyti. Na, o tie, kuriems techninė apžiūra niekada nebuvo svarbi, anksčiau ar vėliau vis tiek sulaukia baudos“, – LRT.lt komentavo V. Grašys.

Bauda už vairavimą automobilio, kuris neturi galiojančios techninės apžiūros, siekia nuo 30 iki 40 eurų.

Ką daryti nespėjus laiku atlikti techninės apžiūros?

R. Gabartas sako, kad net ir nespėjus atlikti techninės apžiūros baudų galima išvengti. Nespėjusiems vairuotojams leidžiama išsiimti vienos dienos leidimą, su kuriuo galima atvykti atlikti techninės apžiūros.

„Vienintelis dalykas, kuriuo reikėtų pasirūpinti, jei TA pasibaigusi, – vienkartinis leidimas atvykti į TA stotį, nes yra rizika būti nufotografuotam naujųjų sektorinių viską fiksuojančių matuoklių ir gauti baudą“, – teigė jis.

Ką daryti, jei automobilis ne vienus metus buvo neeksploatuojamas?

Techninės apžiūros lengvata pasinaudoję vairuotojai gauna kiek trumpiau galiojančius TA dokumentus, o tie, kurie automobilių neeksploatavo kelerius metus, pretenduoja į dvejus metus galiosiančią techninę apžiūrą.

„Nesinaudojus mašina, pavyzdžiui, trejus metus viskas prasideda nuo nulio. Tas pats galioja ir tiems, kurių automobilių TA baigė galioti prieš karantiną, o apžiūrą nuspręsta atlikti po karantino“, – dėstė R. Gabartas.

Tačiau ilgesnį laiką automobilių neeksploatavusiems vairuotojams taip pat patariama nerizikuoti ir išsiimti vienos dienos leidimą atvykti į techninės apžiūros stotį.