Eismas

2020.07.06 17:10

Vandeniliu varomi automobiliai arčiau Lietuvos – britų gamintojas pranešė apie ambicingą kūrinį

LRT.lt2020.07.06 17:10

Visai neseniai „Jaguar Land Rover“ (JLR) pranešė ketinantys kurti vandenilio kuro elementu varomą transporto priemonę, o remiantis oficialiu autoexpress.co.uk gautu dokumentu, tai bus padidinto pravažumo automobilis, rašo „Motor1.com“. 

Transporto priemonės su vandenilio kuro elementais negali pasigirti tokiu staigiu populiarumo ir tobulinimo šuoliu kaip elektromobiliai ir nepaisant to, kad yra varomos dažniausiai žemėje sutinkamu cheminiu elementu, dažnai nurašomos dėl itin brangios gavybos ir infrastruktūros. Visgi daugelis automobilių gamintojų sutinka, kad tokio pobūdžio automobiliai yra mažiausiai taršūs iš visų.

Nors ne vienas automobilių gamintojas jau yra išbandęs jėgas vandeniliu varomų transporto priemonių kūrime, JLR ryžtą įkelti koją į šią sritį rimtai palaiko tiek privatus, tiek ir valstybinis sektorius. „Project Zeus“ pavadintas vandenilio kuro elemento kūrimo projektas yra tik viena iš vyriausybės finansuojamos 80 mln. eurų vertės automobilių gamybos sektoriaus programos, kurios tikslas – sumažinti anglies dvideginio emisijas – sudedamųjų dalių. JLR glaudžiai bendradarbiaus su įvairiomis Jungtinės Karalystės bendrovėmis, įskaitant „Delta Motorsport“, „Marelli Automotive Systems UK“ ir UKBIC („UK Battery Industrialization Center“), turinčiomis sėkmingos patirties, kuriant atskirus alternatyvius degalus naudojančių transporto priemonių komponentus. Pirminė idėja numato, kad keletą metų visos šios bendrovės siūlys, analizuos, vertins ir plėtos vandenilio technologijas.

Sujungus į vieną keturių bendrovių pajėgumus ir turimus išteklius, tikimasi paspartinti vandeniliu varomo automobilio kūrimą. Verslo, energetikos ir pramonės strategijos departamento išplatintame pranešime teigiama, kad „bendradarbiaudama su pasaulinio lygio tyrimų ir gamybos partneriais, bendrovė „Jaguar Land Rover“ kuria vandenilio kuro elementu varomo automobilio prototipą. Įgyvendinus projektą, bus pristatytas visiškai netaršus padidinto pravažumo automobilis su aukščiausios klasės kuro elementu, pasižymintis „Jaguar Land Rover“ modeliams būdingomis savybėmis, kaip antai dideliu vienu kuro papildymu nuvažiuojamu atstumu, greitu kuro papildymu, buksyravimo galimybėmis, dideliu pravažumu bekelėje ir puikiomis veikimo charakteristikomis žemoje temperatūroje“.

Vyriausybės paskelbtame pranešime priduriama, kad „projektas padės paskatinti reikšmingą kuro elementų elektrinių transporto priemonių projektavimo ir gamybos augimą ir galimybes, suteikdamas Jungtinei Karalystei konkurencinį pranašumą intelektinės nuosavybės ir tiekimo grandinės srityse“. Kadangi projektas yra gana naujas, vis dar svarstoma, ar pirmoji JLR vandenilinė transporto priemonė bus pažymėta „Jaguar“, ar „Land Rover“ ženklu.

Parengė Paulius Vaitekėnas