Eismas

2020.07.05 13:50

Mokslininkai nustatė, kokie automobilių gamintojų veiksmai padėtų perpus sumažinti žūčių skaičių keliuose

LRT.lt2020.07.05 13:50

Remiantis Nacionalinės saugumo tarybos duomenimis, 2019 m. Jungtinėse Valstijose eismo įvykiuose žuvo 38,8 tūkst. žmonių. Ir nors šis skaičius reiškia, kad žuvusiųjų keliuose mažėja trečius metus iš eilės, jis vis dar yra beprotiškai didelis, rašo „Motor1.com“.

Išsamus leidinio „Consumer Reports“ atliktas tyrimas rodo, kad galėtume perpus sumažinti kasmet keliuose žūstančių asmenų skaičių, jei visuose naujuose automobiliuose įdiegtume naujausias saugumo technologijas. Paprasčiau tariant, jei šios pramonės srities saugumo standartai reikalautų, kad visų markių ir modelių automobiliuose būtų sumontuotos naujausios saugumo sistemos, kasmet būtų galima išgelbėti beveik 20 tūkst. žmonių.

„Vietoje to, kad užtikrintų saugumą visuose automobiliuose, jų gamintojai perkėlė šią naštą ant vartotojų, kurie yra priversti domėtis, suprasti ir dažnai papildomai mokėti už automobilyje esančią saugumo įrangą, pečių, – sako „Consumer Reports“ saugumo politikos vadovas Williamas Wallace`as. – Dešimtmečius užtrunka, kol saugumo technologijos tampa standartine visų naujų automobilių įranga. Politikos formuotojai turėtų rinktis kitą kelią, tokį, kuris jau šiandien gelbėtų gyvybes.“

Remiantis „Consumer Reports“ išvadomis, kasmet JAV būtų galima išgelbėti apie 11,8 tūkst. gyvybių, jei tokios technologijos kaip automatiniai avariniai stabdžiai, įspėjimas apie išvažiavimą iš eismo juostos ar įspėjimas apie akląsias zonas, taptų standartine visų Jungtinėse Valstijose parduodamų automobilių įranga. Be to, papildomai būtų galima išgelbėti dar 3,7 tūkst.– 7,4 tūkst. gyvybių, jei visuose naujuose automobiliuose būtų sumontuota įranga, neleidžianti pavartojus alkoholio sėsti už vairo. Dar bent 1,3 tūkst. aukų būtų galima išvengti, jei automobilių gamintojai savo produkcijoje įdiegtų automobilių tarpusavio komunikacijos technologijas.

„Consumer Reports“ atlikta analizė rodo, kad apjungus visas šiuo metu egzistuojančias technologijas ir įdiegus jas naujausiuose automobiliuose, būtų galima išgelbėti nuo 16,8 tūkst. iki 20,5 tūkst. gyvybių. Kasmet. Technologijos yra sukurtos, praktiškai kiekvienas automobilių gamintojas jas turi, tereikia patobulinti taisykles ir įvesti prievolę jas diegti visuose standartinės komplektacijos automobiliuose.

„Raginame visus Kongreso narius saugumą iškelti į pirmą vietą ir reikalauti, kad visuose naujuose standartiniuose automobiliuose būtų sumontuota gyvybes gelbstinti įranga, – sako W. Wallace`as. – Šios technologijos gali padėti perpus sumažinti žuvusiųjų keliuose skaičių, todėl jei mūsų lyderiai nepasirūpins, kad jomis galėtų naudotis visi vairuotojai, žūčių eismo įvykiuose tragedija tęsis toliau.“

Parengė Paulius Vaitekėnas