Eismas

2020.06.04 18:59

Automobilių gamintojas paprašė darbuotojų grąžinti pandemijos metu jiems išmokėtus 12 mln. dolerių

LRT.lt2020.06.04 18:59

Panašu, kad tarp automobilių gamintojo ir išmokas skiriančių federalinių agentūrų įvyko nesusikalbėjimas, o darbuotojai atsidūrė tarp dviejų ugnių, rašo „Motor1.com“.

Dėl koronaviruso JAV automobilių pramonė neveikė beveik du mėnesius – tai turėjo įtakos šimtams tūkstančių darbuotojų, tiek tiesiogiai susijusių su automobilių gamintojais, tiek ir aptarnaujančiais tiekimo grandinę. Situaciją kiek palengvino federalinės nedarbo išmokos, taip pat profesinės sąjungos „United Autoworkers Union“ (UAW) skiriamos pašalpos darbą praradusiems darbuotojams. Visgi paaiškėjo, kad „Fiat Chrysler Automobiles“ (FCA) nori susigrąžinti dalį išmokėtų pinigų.

Šią informaciją pateikė leidinys „The Detroit News“, teigiantis, kad gavo neva situaciją paaiškinantį laišką. Panašu, kad dvi savaites FCA mokėjo nedarbo pašalpas, kol buvo paskirtos federalinės išmokos. Pastarosios buvo mokamos ir atgaline data, todėl padengė ir tas dvi savaites, kurių metu buvo mokamos FCA pašalpos.

Pranešime teigiama, kad šiuo metu prašoma apie 24 tūkst. darbuotojų grąžinti gautas išmokas, kurių vidutinė suma siekia 500 JAV dolerių. Grąžinti galima visą sumą iš karto arba atskaitant nuo atlyginimo po 100 dolerių, kol susidarys reikiama suma. Elementarios matematikos žinios leidžia paskaičiuoti, kad FCA siekia susigrąžinti apie 12 mln. dolerių.

Situacija sudėtinga, nes FCA padarė tai, ką padaryti buvo įsipareigojusi pagal sutartį. Kaip teigiama, UAW sutartyje numatyta, kad laikinai į prastovas išleistiems darbuotojams mokama 74 proc. buvusio savaitinio darbo užmokesčio. Pirmąją savaitę po to, kai buvo uždaryta gamykla, šie mokėjimai buvo vykdomi taip, kaip sutarta, kol nepradėtos mokėti federalinės išmokos.

Pagalba pagal Federalinį koronaviruso padarinių švelninimo įstatymą buvo pradėta teikti antrąją karantino savaitę, tuo pačiu metu, kai FCA išmokėjo antrąją išmoką savo darbuotojams. Teigiama, kad federalinės išmokos prilygsta ar net viršija sutartyje numatytą 74 proc. reikalavimą, todėl jokių papildomų FCA išmokų nebereikia. Tačiau automobilių gamintojas vis tiek mokėjo darbuotojams pašalpas, kaip numatyta sutartyje.

Ar teisinga prašyti, kad darbuotojai grąžintų pinigus? Galbūt ši klaida įvyko dėl federalinės programos, o ne FCA apskaitininkų klaidos. Pranešime teigiama, kad nei „Ford“, nei „General Motors“ neprašo savo darbuotojų grąžinti pinigus, nes vos paskyrus federalines išmokas, abi bendrovės pašalpų mokėjimą nutraukė. Nesunku įsivaizduoti, kad daugelis FCA darbuotojų nėra patenkinti susiklosčiusia situacija.

Parengė Paulius Vaitekėnas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt