Eismas

2020.05.27 19:31

Idėja konfiskuoti automobilį už šiukšlinimą miške nepramušė Seimo barjero – grąžintas tobulinti iš esmės

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.05.27 19:31

Seime pateiktos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma griežtinti atsakomybę už šiukšlių pylimą miškuose, parlamento daugumos nesužavėjo ir tokiam siūlymui nebuvo pritarta.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė A. Gedvilienė siūlė numatyti administracinio nusižengimo padarymo įrankių, transporto priemonių, kuriomis teršalai ar šiukšlės buvo vežami ir kuriais teršalai ar šiukšlės buvo iškraunamos, konfiskavimą. Nors projektas jau buvo du kartus tobulintas, tačiau dalis Seimo narių nepalaikė.

Iš 73 užsiregistravusiųjų balsavimui dėl pateikimo 34 siūlymą palaikė, o 39 susilaikė. Nors ir nė vienas nebalsavo prieš, buvo pasiūlyta projektą tobulinti. Už projekto grąžinimą tobulinimui pasisakė 46 Seimo nariai, 22 balsavo už tokio siūlymo atmetimą. Antrajam balsavimui buvo užsiregistravę 70 parlamentarų.

„Numatyta, kad įstatymo projektas būtų tobulinamas, tačiau jau dabar, atlikus korekcijas, jis atitiko teisės aktus. Matyt, kad valdantiesiems valstiečiams neįtiko, jog tokį pasiūlymą pateikė opozicija“, – LRT.lt pasakojo A. Gedvilienė.

Jos manymu, šioje Seimo sesijoje šioįstatymo projekto nebeverta svarstyti iš naujo, net ir atlikus korekcijas. Parlamentarės teigimu, greičiausiai šis klausimas į Seimą sugrįš jau kitoje sesijoje.

„Idėjos neketinu pamiršti. Juo labiau, kad tai ne mano sugalvota idėja. Aplinkosaugininkai, pilietiški žmonės išreiškė palaikymą tokiai pataisai, klausimas yra išdiskutuotas su visuomene“, – sakė parlamentarė.

Ji tikisi, kad, laikui bėgant, situacija Seime aprims, įtampa, anot jos, tarp valdančiųjų ir opozicijos atslūgs ir ateityje įstatymo projektas bus priimtas.

LRT.lt primena, kad šiuo metu Administracinių nusižengimų kodekse numatomos tik baudos už aplinkos teršimą, tačiau įrankių neteisėtos veikos darymui konfiskavimas nenumatytas.

Kovo mėnesį A. Gedvilienė teigė, jog miškų šiukšlintojams turėtų būti taikomos tokios pačios nuobaudos kaip brakonieriams, iš kurių, nustačius pažeidimą, yra konfiskuojamos nusižengimui panaudotos priemonės ir įranga.

„Nors miškų šiukšlintojams gresia nemenkos piniginės baudos, matosi, kad tai teršėjų neatbaido. Pamiškėse vis dar daug įvairių šiukšlių – padangų, plastiko, statybinių atliekų. Šiukšlinimas miške ne mažesnis nusikaltimas gamtai kaip ir neleistina žūklė ar medžioklė. Darant pastaruosius pažeidimus, teisės aktai numato nusikaltimo įrankių ir transporto priemonių konfiskavimą. Aš siūlau pritaikyti analogiją“, – tąkart portalui LRT.lt raštu komentavo A. Gedvilienė.

Automobilio konfiskacija šiukšlintojų nesustabdys

Tačiau specialistai nemano, kad šiukšlintojų automobilių ar kitų priemonių konfiskavimas išspręs problemą. Anot Aplinkos ministerijos Miškų politikos grupės specialistų, dėmesį koncentruoti reikėtų ne tik į bausmių griežtinimą.

„Siūlomam projektui pritariame, tačiau nemanome, kad toks pakeitimas išspręstų šiukšlinimo miškuose problemą iš esmės. Šiuo metu Administracinių nusižengimų kodekse jau yra numatytos, sąlyginai nemažos baudos, už šiukšlinimą, tačiau vis dar išlieka didelė problema išmetamos atliekos miškuose, todėl manome, kad taikomos griežtesnės bausmės atbaidytų tik dalį pažeidėjų“, – LRT.lt raštu komentavo Aplinkos ministerijos Miškų politikos grupė.

Specialistai tikina, kad pastaraisiais metais šiukšlių miškuose mažėja, o tam įtakos turėjo įvesta taros surinkimo sistema. Pasak miškininkų, prieš keletą metų, įvedus taros susrinkimo sistemą, miškuose gerokai sumažėjo plastikinės ir stiklinės taros, už kurią renkamas depozitas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.