Naujienų srautas

Eismas2020.05.26 18:23

Kas pasikeis nuo birželio visiškai atvėrus sieną su Latvija: patikros iš pasienio gali persikelti į visą šalį

Antradienį premjeras Saulius Skvernelis pranešė, kad nuo birželio 1-osios visiškai atveriama Lietuvos ir Latvijos siena, tiesa, oficialiai tai patvirtinta turėtų būti trečiadienį. Nors patikros pasienyje nebus vykdomos, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) žada, kad keliaujančiųjų kontrolė galėtų būti vykdoma šalies viduje.

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) LRT.lt pateikė komentarą raštu, patvirtindama, kad, prasidėjus kalendorinei vasarai, patikros Lietuvos–Latvijos pasienyje baigsis, jei trečiadienį Vyriausybė oficialiai tai nuspręs.

„Panaikinus kontrolę pasienyje su Latvija asmenys keliautų taip pat, kaip keliavo nuo abiejų šalių įsiliejimo į Šengeno erdvę 2007 m. iki šių metų kovo, kai vidaus sienų kontrolę Lietuva atnaujino. Tai yra kirstų sieną be sustojimų ir patikrų“, – komentavo VSAT.

Nuo gegužės 15 dienos Lietuvos, Latvijos ir Estijos šalių piliečiams ir teisėtai šiose šalyse gyvenantiems asmenims, norintiems keliauti per šių valstybių teritorijas, nebūtina pagrįsti atvykimo priežasčių. Tačiau nors Baltijos valstybės ir atvėrė tarpusavio sienas, tačiau fizinė patikra buvo vykdoma.

Kontrolė būtų vykdoma šalies viduje

Nuo birželio Lietuvos ir Latvijos pasienyje panaikinus patikros punktus, keliaujančiųjų kontrolė būtų vykdoma šalies viduje.

„Panaikinus Lietuvos sienos su Latvija nuolatinę kontrolę abiejų šalių tarnybos turi pareigą vykdyti nelegalios migracijos kontrolės funkcijas šalies viduje. Primename, kad kiekvienas užsienio šalies pilietis keliaudamas į Lietuvos Respubliką turi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą – pasą arba tapatybės kortelę“, – teigia VSAT.

Tačiau kontrolė šalies viduje, anot Vidaus reikalų ministrės atstovės Boženos Zaborovskos-Zdanovič, būtų labiau orientuota į migrantus iš trečiųjų šalių, tokių kaip Baltarusija.

„Fizinių patikrų pasienyje neliktų, tačiau policija galėtų tikrinti atvykstančiuosius pasirinktinai. Tai galėtų būti daroma tiek prie sienos, tiek šalies viduje. Kilus įtarimų, policija galėtų sustabdyti abejonių keliantį automobilį ir patikrinti, kokios šalies piliečiai važiuoja“, – LRT.lt pasakojo ministrės atstovė.

Toliau rinks informaciją

Trečiadienį Vyriausybei oficialiai patvirtinus apie visišką sienos su Lenkija atidarymą, vykstančiųjų tranzitu kontrolė toliau liktų. Būtų renkami atskridusiųjų duomenys, už šią kontrolę atsakingas Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

„Informacijos perdavimas toliau išlieka. Atvykusieji iš kitų šalių ir toliau turės pildyti anketas, įvardydami, iš kur atvyko. Tokie žmonės, kurie atvyksta ne iš Latvijos, Estijos ar Lenkijos arba per šias valstybes keliavo tranzitu, turės dviem savaitėms izoliuotis“, – tikino B. Zaborovska-Zdanovič.

Baltijos šalių piliečiai nuo gegužės 18 dienos kelionėms tarp valstybių gali rinktis keturis sienos perėjimo punktus (Būtingė–Rucava, Saločiai–Grenstalė, Kalviai–Meitenė, Smėlynė–Medumi).

Jei per pastarąsias 14 parų asmuo keliavo kitose valstybėse, išskyrus Baltijos šalis, jam privaloma 14 dienų izoliacija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi