Eismas

2020.05.24 12:22

Mokslininkai nustatė, kodėl atokaitoje paliktame automobilyje koronavirusas žūsta greičiau

LRT.lt2020.05.24 12:22

Kiekvienas įlipęs į karštą dieną saulėje bent keletą minučių pastovėjusį automobilį žino, kaip greitai jis įkaista. JAV mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad atokaitoje paliktame automobilyje koronavirusas žūsta greičiau, rašo motor1.com.

Naujausias Džodžijos universiteto mokslininkų atliktas tyrimas padėjo nustatyti, kad automobilyje susidarantis šiltnamio efektas, kuomet trumpieji saulės spinduliai prasiskverbia pro automobilio stiklus, gali padėti sunaikinti ant paviršių esantį COVID-19 sukeliantį virusą.

Net ir palyginti vėsią dieną, kai oro temperatūra tesiekia apie 20 laipsnių, termometro stulpelis automobilyje per valandą gali pasiekti 45 laipsnių žymą, o jei lauke oras įkaista iki 27-28 laipsnių, temperatūra automobilio salone gali perkopti ir 50 laipsnių. Karštis, galintis daugialąsčiams organizmams sukelti šiluminį smūgį ar net juos pražudyti, panašų poveikį turi ir naujajam SARS-CoV-2 virusui.

Pranešime spaudai, kuriame išsamiai aprašomas Džordžijos universiteto mokslininkų atliktas tyrimas, teigiama, kad karštis gerokai sutrumpina naujojo koronaviruso dezinfekcijos laiką. Vidutinėje maždaug 20 laipsnių temperatūroje ant popieriaus ir kartono apie dieną, o ant plastiko ir nerūdijančio plieno – net tris dienas išgyvenantį koronavirusą 55 laipsnių temperatūra pražudo per 20 minučių (bent jau 99,99 jo procentus). 65 laipsnių karštyje jis neišgyvena nė 5 minučių.

Visai dienai palikus karščiui atsparius paketus ir veido kaukes ant saulės pastatytame automobilyje, rizika, kad per juos galėtų būti perduodamas koronavirusas, sumažėtų iki minimumo. Pranešime spaudai taip pat pastebima, kad džiovyklėje temperatūra pasiekia apie 55 laipsnius karščio, tad kartais galbūt pakaktų kaukę įmesti kartu su kitais skalbiniais.

„Reikia atlikti daugiau tyrimų, tačiau jau dabar aišku, kad kuo karščiau, tuo virusui sunkiau išgyventi, – sako Džordžijos universiteto aplinkos sveikatos mokslų profesorius Travis Glennas. – Esame raginami dėvėti veido kaukes, kai einame į parduotuvėje ar šiaip būname lauke. Saulėtomis dienomis automobilio salonas labai įkaista. Tad galima arba turėti dvi kaukes – vieną naudoti, o kitą palikti dezinfekuotis automobilyje, – arba grįžus namo savo kaukę palikti mašinoje. Tik nepamirškite automobilio statyti saulės atokaitoje.“

Parengė Paulius Vaitekėnas