Eismas

2020.05.20 18:58

Pandemija supurtė automobilių rinką, tačiau ekspertai sako, kad po truputį judama iš mirties taško

Artūras Matusas, LRT RADIJO laida „Aktualijų studija“, LRT.lt2020.05.20 18:58

Pavasarį ir vasaros pradžioje paprastai būna pats seno automobilio keitimo ir naujo paieškų įkarštis. Šiemet pavasaris visai kitoks – karantinas iš esmės pakoregavo ir pardavėjų, ir pirkėjų galimybes. Ekonomistai skaičiuoja, kad naujų automobilių rinka pandemijos metu galėjo sumažėti apie 70–80 , o antrinė – apie 40 proc.

Situacija – sudėtinga

Naudoto transporto pardavėjų asociacijos direktoriaus Vismanto Baršio teigimu, karantino laikotarpis naudotų automobilių pardavėjams yra sudėtingas. Pasak jo, naudotų automobilių pardavimai buvo kiek sustoję pirmosiomis karantino savaitėmis, tačiau dabar juntamas atsigavimas.


„Galimybės parduoti į užsienį – labai ribotos. Tie patys užsieniečiai sunkiai atvyksta, Lietuvoje visi irgi buvo kažko išsigandę, todėl pardavimai krito apie 50 proc.

Atidarytos sienos yra pirmieji ženklai. Savaitgalį jau atvažiavo pas vieną pardavėją estas. [...] Laukiančių užsieniečių iš tikrųjų yra. Ta pati Ukrainos rinka perka nuotoliniu būdu, tik kol kas nėra galimybių tų automobilių ten nuvežti“, – sako V. Baršys.

Anot automobilių skelbimų portalo Autoplius.lt komunikacijos vadovo Mato Buzelio, kovo ir balandžio mėnesiais ypač nukentėjo naujų automobilių rinka. Taip pat sumažėjo importuojamų naudotų automobilių ir Lietuvoje registruotų naudotų automobilių pirkimo sandorių.

„Galima sakyti, kad pandemija gana stipriai supurtė visą rinką, tačiau jau stebime šiokius tokius atsigavimo požymius“, – pažymi M. Buzelis.

Automobilių rinkos ekspertas Vitoldas Milius pritaria, kad labiausiai pandemija palietė naujų automobilių rinką. Pašnekovo tikinimu, situacija, žiūrint į skaičius, yra liūdna.

„Balandį registracija smuko 69 proc., kas yra gana didelis procentas, bet, skaičiuojant nuo metų pradžios, jis nėra toks žiaurus – 18–19 proc. Aišku, kad naujų automobilių pardavimai krito, kaip ir naudotų. Daug įmonių atsisakė, ypač nuomos įmonės, kurios turėjo keisti automobilių parką, sustojęs turizmas nušlavė jų verslą nuo pamatų, dėl to jiems jų nereikia.

Tačiau matome atsigaunančią automobilių rinką. Automobilių salonuose žmonių ir sandorių vis daugiau“, – kalba V. Milius.

Pasiūlymų daugėjo

Kad ir kaip būtų, M. Buzelio tvirtinimu, automobilių pardavimo skelbimų per karantiną tik daugėjo. Anot pašnekovo, susidomėjimas automobiliais pastebimas, tačiau jų pardavimai vis tiek neprilygsta laikotarpiui prieš karantiną.

„Partneriams siūlėme geresnes sąlygas pasiūlymų skelbimui, todėl per karantiną skelbimų skaičius buvo netgi rekordiškai išaugęs, dideli pasirinkimas. Tiems, kurie šiuo metu planuoja pirkti automobilį, galima sakyti, yra aukso laikai“, – tikina M. Buzelis.

Reaguodamas į sklidusias kalbas, jog dėl užsipildžiusių sandėlių automobilį galimą nusipirkti už savikainą, V. Milius sako, kad tokių atvejų nėra ypač daug.

„Čia labai priklauso nuo paties savininko sprendimo, ar jis puola gelbėti pinigus, ar jis panikuoja. Parduoti automobilį už pusę kainos – galimas toks sprendimas, tik paskui grįžti bus labai sunku, kai jį reikės parduoti už visą kainą, kai viskas pasibaigs. Dėl to labai atsargiai rinka reagavo į kokius nors drastiškus fragmentus. Jų (pardavimų už savikainą – LRT.lt) fragmentiškai matėsi, bet tai nebuvo kryptis – tai buvo tik fragmentai“, – komentuoja V. Milius.

„Žmonių lūkesčiai nėra sumažėję į žemumas. Matome, kad jie perka, juolab atsiranda momentas, kad žmogus nenori važiuoti viešuoju transportu dėl pandemijos, nelabai nori dalintis auto su kažkuo kitu, todėl visi šie faktoriai stumtels rinką į priekį“ – neabejoja V. Baršys.

Ragina būti atsargius

Anot VĮ ,,Regitra“ generalinio direktoriaus pavaduotojo Sauliaus Šumino, 2019 metų balandžio mėnesį buvo registruota apie 8 tūkst. naujų automobilių, o šių metų balandį – 2535. Sumažėjo ir naudotų automobilių registracija: 2019 metais jų buvo apie 8 tūkst., o šiemet – maždaug 6,5 tūkst. Automobilių valdytojų pasikeitimų taip pat sumažėjo perpus: praėjusiais metais buvo apie 19 tūkst., o liko vos 9 tūkst.

Tačiau S. Šuminas sutinka, kad situacija po truputį gerėja, todėl besiruošiančius įsigyti naują automobilį vairuotojus ragina išlikti budrius.

„Ketinantieji pirkti automobilį turėtų įsitikinti, ar perka automobilį iš asmens, kuris yra nurodytas, o ne iš vokiečio ar prancūzo. Tam, kad galėtume teisingai užpildyti pirkimo ir pardavimo sutartį, [...] mūsų interneto svetainėje galima pasitikrinti, ar automobiliui nėra taikomi kokie nors apribojimai. Policijos duomenų bazėje galima pažiūrėti, ar jis (automobilis – LRT.lt) nėra ieškomas“, – paaiškina S. Šuminas.

Išsamiau – laidos įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.