Eismas

2020.05.15 09:41

Pokyčiai atvėrus Baltijos sienas: konkretaus tikslo nurodyti nereikės, laisvų kelionių į Lenkiją teks palaukti

savaitgalį prognozuojamos eilės pasienyje; atnaujinta 10.18
Paulius Vaitekėnas, LRT.lt, BNS2020.05.15 09:41

Penktadienį Vyriausybėje spaudos konferencijos metu pristatyta, kaip vyks judėjimas atvėrus Baltijos šalių sienas.

„Pasiektas susitarimas tarp Baltijos šalių. Dabar viso pasaulio akys nukreiptos, kaip Baltijos šalys atveria tarpusavio sienas. Šiandien startuoja Baltijos šalių projektas, tačiau noriu pabrėžti, kad sienos kontrolė pasieniuose išlieka“, – sakė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

„Jums nereikės nurodyti konkretaus kelionės tikslo, tačiau reikės turėti asmens dokumentą, jį reikės parodyti. Jei žmogus turės ligos simptomų, tokiam keliautojui bus pasiūlyta nebetęsti kelionės“, – pasakojo ministrė.

Ji pridūrė, kad pasienyje darbuosis NVSC specialistai ir esant reikalui matuos keliaujančiųjų temperatūrą. Anot ministrės, tiems, kurie turės ligos simptomų, gali tekti apsisukti.

„Tokio žmogaus gali neišleisti arba neįleisti į šalį“, – tvirtino ministrė.

Vykstančius į kaimynines šalis R. Tamašunienė ragina pasidomėti karantino situacija Latvijoje ir Estijoje. Vienas iš kelionių atributų turėtų būti apsauginės kaukės, pažymėjo ministrė, ji sako, kad Latvijoje, kitaip nei Lietuvoje, viešose vietose dar vis būtina dėvėti apsauginę veido kaukę.

Laisvų kelionių į Lenkiją teks palaukti

Nors Baltijos šalys atsivėrė ir palengvino keliones, tačiau švelnėjančių patikrų vykstantiesiems į Lenkiją dar teks palaukti beveik mėnesį.

„Lenkija oficialiai paskelbė, kad lengvaisiais automobiliais kol kas keliauti negalima, gali keliauti tik krovininis transportas“, – pranešė R. Tamašunienė.

Lenkijoje toks ribojimas galioja iki birželio 12 dienos, tad iki šio laiko kelionės į šalį ribojamos. Ministrė sako, kad kol kas negirdėti, jog Lenkija ketintų paankstinti datą.

Nuo gegužės 11-osios Lietuva ir Lenkija atvėrė sienas vykstantiesiems darbo, verslo arba studijų reikalais. Kertantieji šalių sieną privalo parodyti kelionės tikslą liudijantį dokumentą.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rastamas Liubajevas tikina, kad Baltijos šalių pareigūnai glaudžiai bendradarbiauja, kad galėtų užtikrinti sklandų piliečių judėjimą tarp Baltijos šalių.

„Mes suderinome informacijos apsikeitimo mechanizmą su Baltijos šalimis. Šiuo metu lietuviai į Latviją gali vykti per tris pasienio punktus, o nuo pirmadienio bus atvertas dar vienas“, – pasakojo Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas R. Liubajevas.

Sušvelninus Lietuvos–Latvijos sienos kontrolę pirmosiomis valandomis iš Lietuvos išvyko 69, o atvyko 51 žmogus. Tuo metu Lietuvos–Lenkijos pasienyje užfiksuoti dar mažesni skaičiai, per vakar dieną iš Lietuvos į Lenkiją išvyko 11, o atvyko 46 žmonės.

Savaitgalį gali susidaryti eilės

Baltijos valstybėms panaikinus ribojimus šalių piliečiams keliauti tarp Baltijos valstybių, kol kas eilių Lietuvos–Latvijos pasienyje nėra, bet jos tikėtinos savaitgalį, sako Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas.

„Kol kas eilių prie Latvijos sienos nėra, tačiau mes ir toliau stebėsime situaciją, vykdysime monitoringą. Sutarėme su mūsų kaimynais, kad esant reikalui bandysime koordinuoti veiksmus, nukreipti transporto priemonių ir asmenų srautus per įvairius kontrolės punktus. Tikėtina, kad ypač savaitės pabaigoje gali atsirasti tam tikrų eilių prie mūsų kontrolės punktų“, – spaudos konferencijoje penktadienį sakė R. Liubajevas.

Pasak jo, siekiant to išvengti, Baltijos valstybių sienos apsaugos tarnybų vadovai sutarė nuo pirmadienio atidaryti papildomą patikros punktą (be jau veikiančių trijų) Lietuvos–Latvijos pasienyje Kalviai–Meitene.

Grįžtantiesiems iš kitų šalių reikės izoliuotis

Nuo penktadienio naikinami ribojimai Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojams keliauti tarp Baltijos valstybių.

Baltijos šalių gyventojai, jeigu per pastarąsias 14 dienų nebuvo išvykę iš Lietuvos, Latvijos ar Estijos, gali keliauti į šias valstybes ir jiems nereikės 14 dienų privalomai izoliuotis. Tačiau išliks dokumentų patikros procedūros.

Ministrė neatmeta, kad ateityje patikrų Lietuvos–Latvijos pasienyje gali nebelikti.

„Jei Lietuvos piliečiai grįžta iš užsienio per Latviją ar Estiją, pasieniečiai paklaus, iš kur atvykstate. Jei per Baltijos šalis į Lietuvą atvykstate iš kitų šalių, 14-os dienų saviizoliacija bus taikoma“, – pasakojo R. Tamašunienė.

Baltijos šalių piliečiai, grįžtantys iš kitų užsienio valstybių, ir toliau turės pareigą dvi savaites izoliuotis, tą jie galės daryti savo gimtosiose šalyse.

Nausėda: sprendimas atverti Baltijos sienas – savalaikis

Prezidentas Gitanas Nausėda savalaikiu vadino sprendimą atverti Baltijos šalių sienas. Šalies vadovas kalbėjo, kad pirmiausia buvo įvertinta kaimyninėse valstybėse esanti situacija, kuri, anot jo, yra gana panaši į Lietuvoje esančią padėtį.

„Kai kas sako, kad Latvijos statistika yra dar geresnė, turbūt čia reikėtų procentiškai skaičiuoti, atsižvelgiant į gyventojų skaičių. Panaši situacija ir Estijoje, mūsų kaimynai neblogai tvarkosi su koronaviruso krize“, – sakė G. Nausėda.

Prezidentas teigė manantis, kad, įvertinus aplinkybes, sprendimas yra savalaikis ir atliepia bendrai karantino švelninimo ir kai kurių apribojimų atsisakymo krypčiai.

Penktadienį ministras Linas Linkevičius Rygoje su Latvijos ir Estijos užsienio reikalų ministrais pasirašys susitarimo memorandumą dėl kelionių tarp Estijos, Latvijos ir Lietuvos ribojimų atšaukimo.

Memorandumas apims ribojimų atšaukimą kelių, geležinkelių, oro ir jūrų transportu, pranešė Užsienio reikalų ministerija.

Anot jos, tai pirmas toks šalių bendradarbiavimo pavyzdys visoje Europos Sąjungoje.

Ateityje į bendro judėjimo zoną svarstoma įtraukti Lenkiją ir Suomiją.

Šiuo metu laisvai keliauti gali Lietuvos ir Lenkijos gyventojai, jeigu jie vyksta verslo, studijų ir darbo reikalais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.