Eismas

2020.05.06 11:57

Skvernelis: nuo gegužės 15 dienos bus naikinami ribojimai tarp Baltijos valstybių sienų

ateityje galėtų prisijungti Lenkija ir Suomija; atnaujinta 15:37
LRT.lt, BNS 2020.05.06 11:57

Kaip savo feisbuko paskyroje trečiadienį pranešė premjeras Saulius Skvernelis, nuo gegužės 15 dienos bus naikinami ribojimai Lietuvos, Latvijos ir Estijos piliečiams, keliaujantiems tarp Baltijos valstybių. Neatmetama, kad netolimoje ateityje prie laisvo judėjimo Baltijos šalyse gali prisijungti Lenkija ir Suomija.

„Sutarėme, jog visos trys Baltijos šalys tinkamai suvaldė koronaviruso plitimą. Be to, mes pasitikime vieni kitų sveikatos apsaugos sistemomis. Todėl nuo gegužės 15 dienos naikiname ribojimus Lietuvos, Latvijos ir Estijos piliečiams, keliaujantiems tarp Baltijos valstybių“, – rašė premjeras.

Per pusantros valandos vykusį Baltijos šalių premjerų pasitarimą nutarta, kad Baltijos šalių piliečiams, grįžtantiems iš kitų užsienio valstybių, pareiga dvi savaites saviizoliuotis išlieka. Tik tai jie galės daryti savo gimtosiose šalyse.

Dar pirmadienį dėl sienų atvėrimo Lietuvos ir Lenkijos piliečiams pirmadienį sutarta su Lenkijos premjeru Mateuszu Morawieckiu. Laisvas sienos kirtimas ir dviejų savaičių izoliacijos reikalavimas nebus taikomas tiems žmonėms, kurie vyks darbo, verslo ar studijų reikalais. Šis palengvinimas įsigalios nuo gegužės 11 dienos, teigė S. Skvernelis.

„Ketvirtadienį vyks Estijos ir Latvijos vyriausybių posėdžiai, nors šiandien klausimas jau patartas, tačiau šalys dar turi tai patvirtinti. Trijų Baltijos valstybių „sąjunga“ bus rimtas signalas visai Europai, kad mums pavyksta tvarkytis su situacija. Artimiausiu metu trijų valstybių „sąjungą“ gali papildyti Lenkija, kalbant su Baltijos šalių premjerais, estijos premjeras minėjo galimą Suomijos prijungimą“, – trečiadienį Vyriausybėje sakė premjeras Saulius Skvernelis.

Ateityje galėtų prisijungti Lenkija ir Suomija

Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis anksčiau užsiminė, kad bendra zona ateityje galėtų apimti ir Lenkiją, o estai svarsto, kad galėtų prisidėti ir suomiai.

Išskirtiniame interviu BNS Latvijos prezidentas sakė remiantis tokį siūlymą, tačiau pabrėžė, kad priimant sprendimus būtina įvertinti epidemiologinę situaciją.

„Anksti ryte mūsų premjeras surengė konferenciją su Lietuvos ir Estijos ministrais pirmininkais šiuo klausimu. Tikslas – sukurti bendrą Baltijos zoną, kurioje būtų leidžiama judėti žmonėms ir [gabenti] maisto produktus, nes mūsų trijose šalyse pandemija yra mažiau išplitusi negu kitose Europos dalyse. Taigi, tai yra pirmoji zona Europoje, kur galime atidaryti sienas“, – kalbėjo E. Levitas.

„Vakar Lietuvos premjeras Skvernelis taip pat sakė, kad galbūt Lenkija taip pat galėtų būti pakviesta prisidėti, nes padėtis Lenkijoje yra panaši į padėtį Baltijos šalyse – mažiau pavojinga negu Europos vakarinėje dalyje. Estija savo ruožtu galvoja, kad galbūt ateityje taip pat būtų pakviesta Suomija, nes Suomijoje padėtis irgi yra geresnė“, – teigė jis.

„Trys Baltijos šalys būtų tokios zonos branduolys, siekiant atkurti Europoje įprastą padėtį. Vis dėlto galbūt Europoje galėtume sukurti platesnę šiaurės rytų Europos zoną, apimančią Lenkiją, Lietuvą, Latviją, Estiją ir Suomiją. Tačiau tai priklausys nuo epidemiologinės padėties, taip pat nuo vyriausybių politinių sprendimų. Vis tik aš asmeniškai tvirtai palaikau tokią idėją“, – sakė Latvijos prezidentas.

Nuo pirmadienio lietuviams leidžiama išvykti iš šalies

Vyriausybė praėjusią savaitę sušvelnino karantino sąlygas ir nuo pirmadienio Lietuvos piliečiams be apribojimų leido išvykti iš šalies, tačiau kai kurios šalys užsieniečių dar neįsileidžia.

Nuo kovo vidurio iki šiol iš šalies leista išvykti tik užsienyje dirbantiems arba gyvenantiems Lietuvos piliečiams. Nuo karantino pradžios iki šiol iš Lietuvos pasieniečiai neleido išvykti daugiau kaip puspenkto šimto žmonių.

Užsieniečių atvykimas į Lietuvą ir toliau draudžiamas. Išimtis taikoma tik vežėjams, diplomatams, kariams. Lietuvos pasieniečiai nuo karantino pradžios į Lietuvą neįleido 1360 žmonių.