Eismas

2020.05.06 09:42

Kas laukia mokinių, vairavimo mokykloms atvėrus duris: specialistai ragina peržiūrėti sutartį ir žinoti savo teises

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.05.06 09:42

Vairavimo mokykloms dėl karantino sustabdžius praktines vairavimo pamokas, tiems, kurie mokėsi, gali kilti keblumų sugrįžus į mokyklas. Dalis mokinių iki karantino buvo įpusėję vairavimo pamokų ciklą, tačiau grįžus į mokyklas likusių praktinių pamokų skaičiaus jiems gali neužtekti pasiruošti egzaminui. Todėl mokiniui teks arba papildomai pakratyti kišenę, arba tikėtis vairavimo mokyklos geranoriškumo.

Karantinui tebesitęsiant aštuntą savaitę, Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga dar tik svarsto leisti dirbti vairavimo mokykloms, nors automobilių vairavimo egzaminai „Regitroje“ pradėti jau nuo šios savaitės.

Vairavimo mokyklos nesupranta, kodėl joms neleista dirbti

Įvedus ribojimus, dėl karantino pasekmių kenčia ne tik verslai, tarp kurių ir vairavimo mokyklos, bet ir būsimieji vairuotojai, kuriems teko ilgą laiką būti be vairavimo pamokų.

„Mokyklos yra pasirengusios dirbti taikydamos visas specialistų rekomenduojamas saugos priemones, tačiau iki šios dienos nesame gavę oficialių atsakymų ir argumentacijos, kodėl to daryti vis dar negalime (išskyrus A, A1, A2 kategorijų mokymą, kurį Lietuvos transporto saugos administracija po ilgų diskusijų priskyrė nuotoliniam mokymui)“, – LRT.lt komentavo Lietuvos vairuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo mokyklų asociacijos vykdomoji direktorė Jurgita Kuliešienė.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija tikina, kad vairavimo mokyklos, kaip ir kitas verslas, galės pasinaudoti valstybės parama, tačiau esą tai nereiškia, kad vairavimo mokyklos privalės organizuoti nemokamas papildomas vairavimo pamokas būsimiems vairuotojams.

„Vairavimo mokyklos, kaip ir visi verslo subjektai, gali pasinaudoti visomis Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojamomis finansinėmis paramos verslui priemonėmis, pavyzdžiui, lengvatinėmis paskolomis, palūkanų kompensavimu, valstybės garantijomis, apmokėtinų sąskaitų paskolomis ir kt.“, – LRT.lt raštu komentavo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovė Ligija Kliunkienė.

Mokinys vairavimo mokyklai gali atsisakyti sumokėti

Kadangi pasaulinė pandemija ir įvestas karantinas tapo iššūkiu verslui ir daugelis verslo subjektų susidūrė su sunkumais, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba skatina klientus ir paslaugų tiekėjus ieškoti kompromiso.

„Svarbu peržiūrėti su vairavimo mokykla sudarytą sutartį, įvertinti, dėl kokių konkrečių paslaugų sąlygų tarp šalių yra susitarta, ar sutartyje nėra aptartos nenugalimos jėgos aplinkybės ar šalių nenumatytos aplinkybės, ar nėra aptarta sąlygų dėl paslaugos mokesčio mažinimo, jei paslaugų teikėjas negali paslaugų teikti įprastiniu, pagal sutartį sulygtu būdu dėl nuo jo nepriklausančių aplinkybių ir pan.

Jei minėtos aplinkybės sutartyje neaptartos ir jeigu vairavimo mokykla yra sustabdžiusi veiklą ir nėra teikiamos paslaugos pagal sudarytą sutartį, vartotojas turi teisę nemokėti sutartyje sutarto mokesčio už faktiškai nesuteiktas paslaugas“, – LRT.lt teigė Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovė Dalia Malinauskienė.

Ji priduria, kad jei vartotojui ir paslaugų teikėjui nepavyko rasti bendro sprendimo, vartotojas turi teisę kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą. Šiuo atveju vartotojas turėtų pateikti prašymą ir prašyme išdėstytas aplinkybes patvirtinančių dokumentų kopijas (sudarytos sutarties kopiją, paslaugos teikėjo atsakymo kopiją ir kitų turimų dokumentų kopijas).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.