Eismas

2020.05.01 16:38

Ministerija įspėja, kad pasivažinėjimas netvarkingu automobiliu per karantiną gali smarkiai atsirūgti

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.05.01 16:38

Šylantis pavasario oras ir bundanti gamta vilioja žmones į sodus. Kartu su sodininkais į gatves išrieda ir ne vieną dešimtmetį menančios transporto priemonės, kurių techninė būklė gali kelti nepasitikėjimą. Vairuotojai vyksta drąsiai, nes Vyriausybė, siekdama pristabdyti koronaviruso plitimą, leido atidėti automobilių techninę apžiūrą, tačiau apžiūros atidėjimas neatleidžia nuo atsakomybės.

Pavasario rytas, gatvėje automobilių mažiau nei tokiu pačiu laiku prieš metus. Priešais važiuoja sena „Audi 80“. Apdulkėjusi, galinė automobilio dalis vos pakilusi nuo žemės, o duslintuvas paliečia asfaltą, vos tik kelyje pasirodo koks nors nelygumas. Neilgai trukus, nulūžta išmetamosios sistemos dalis ir detalė atsiduria važiuojamojoje kelio dalyje.

Iš paskos važiuojantys vairuotojai priversti staigiai sukti vairą, bandydami išvengti kliūties, kuri išdygo vos per kelias akimirkas. Tik dėl laimingo atsitiktinumo ir greitos vairuotojų reakcijos pavyksta išvengti nelaimės.

Tokių automobilių, kaip ši „Audi“, artėjant vasarai keliuose tik daugėja, o Vyriausybės „lengvata“ techninės apžiūros atlikimui vairuotojams įpučia daugiau pasitikėjimo ir lankstumo. Turbūt ne vienas vairuotojas pagalvojo, kad jei techninė apžiūra atidėta, kol baigsis karantinas, tai karantino metu bus nebaudžiama. Susisiekimo ministerija tikina, kad net ir karantino metu laukia griežtos baudos ir transporto priemonių kontrolė.

„Policijos pareigūnai, eisme pastebėję akivaizdžiai techniškai netvarkingą automobilį, jį dažniausiai sustabdo, nepriklausomai nuo laikotarpio. Jokių išimčių dėl reikalavimo eksploatuoti techniškai tvarkingą automobilį nėra. Reikalavimas eksploatuoti techniškai tvarkingą automobilį išlieka ir karantino metu“, – LRT.lt raštu komentarą pateikė Susisiekimo ministerija.

Ministerijos teigimu, vairuotojai prisiima visą atsakomybę už eksploatuojamą automobilį ir jo būklę, todėl jei vairuotojas abejoja, ar automobilis yra tvarkingas, raginama nesileisti į kelionę tokiu automobiliu.

„Automobilio priežiūra ir jo techninė būklė tiesiogiai priklauso nuo jo savininko / valdytojo atsakomybės supratimo. Kelių eismo taisyklėse numatytas reikalavimas, kad draudžiama vairuoti techniškai netvarkingą, transporto priemonėms keliamų techninių reikalavimų neatitinkančią transporto priemonę. Prieš pradėdamas važiuoti vairuotojas privalo įsitikinti, ar transporto priemonė tvarkinga, taip pat kelionės metu stebėti transporto priemonės techninę būklę“, – Ministerija pabrėžia, kad vairuotojas visos kelionės metu turi stebėti, kaip veikia jo transporto priemonė.

Kelių eismo taisyklėse išvardyta, kad automobilį eksploatuoti draudžiama, kai:

neveikia pagrindinis stabdys;
neveikia vairo mechanizmas;
netvarkingas transporto priemonės ir priekabos sukabinimo įtaisas;
tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui nedega joks (artimųjų, rūko šviesų) priekinis kairysis žibintas, o sugedus bent vienai galinei gabaritinei šviesai neveikia (neįjungta) avarinė šviesos signalizacija arba transporto priemonės gale nėra pritvirtinto avarinio sustojimo ženklo;
neveikia vairuotojo pusės valytuvas.

Už techniškai netvarkingo automobilio eksploatavimą vairuotojui gresia ne tik 30–40 Eur siekianti bauda, bet ir techninės apžiūros panaikinimas.

Po karantino TA atlikti bus galima per 30 dienų

Ministerija pažymi, kad susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus įsakymas „Dėl Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros atlikimo tvarkos aprašo patvirtinimo pakeitimo“ priimtas siekiant suvaldyti koronavirusinės infekcijos COVID-19 plitimą ir atsižvelgiant į daugelio vairuotojų susirūpinimą dėl saugumo atliekant privalomąją apžiūrą ir tai, kad dalis žmonių yra priversti izoliuotis ir turi vengti kontaktų su kitais žmonėmis.

„Šiuo įsakymu siekiama sudaryti galimybę laikinai ir atsakingai naudotis transporto priemonėmis, kurių privalomosios apžiūros galiojimas baigėsi Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbto karantino laikotarpiu, pateikimo privalomajai apžiūrai terminą atidedant karantino ir 30 kalendorinių dienų po jo laikotarpiui“, – atsakingumo svarbą pažymi Ministerija.

Įsakyme numatyta, kad naujas privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros galiojimo terminas skaičiuojamas nuo paskutinės privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros galiojimo datos, nurodytos privalomosios transporto priemonės techninės apžiūros rezultatų ataskaitoje, arba nuo pateikimo privalomajai transporto priemonių techninei apžiūrai datos, jeigu transporto priemonė privalomajai transporto priemonių techninei apžiūrai pateikiama pirmą kartą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.