Eismas

2020.04.23 20:01

Ministerijai siūlant „Regitros“ egzaminams ruoštis su giminaičiais, instruktorė įvardijo patyrusių vairuotojų klaidas

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.04.23 20:01

„Regitrai“ paskelbus apie atnaujinamą visų kategorijų būsimųjų vairuotojų egzaminavimą, vairavimo mokyklos vis dar lieka uždarytos. Nors viešojoje erdvėje pasirodė nuogąstavimų, jog būsimieji vairuotojai tinkamai nepasiruoš egzaminams, Vidaus reikalų ministerija tikina, kad būsimieji vairuotojai turi išeitį.

Premjerui Sauliui Skverneliui pavedus Vidaus reikalų ministerijai (VRM) užtikrinti galimybę būsimiems vairuotojams laikyti egzaminus „Regitroje“, valstybinė įmonė paskelbė, kad palaipsniui atnaujina visų kategorijų egzaminavimą.

LRT.lt susisiekus su VRM, ministrės patarėja Božena Zaborovska-Zdanovič sakė, jog Vyriausybėje buvo tartasi tik dėl vairavimo egzaminų „Regitroje“. Apie naujų vairuotojų rengimą vairavimo mokyklose kalbėta esą nebuvo.

„Buvo tartasi dėl egzaminų laikymo galimybės pabaigusiesiems vairavimo mokyklą. Tiems, kurie turi vairavimo mokyklos baigimo pažymą ir jiems tereikia išlaikyti egzaminus „Regitroje“. Apie naujus mokinius nebuvo kalbos. Jei būsimam vairuotojui reikia papildomų vairavimo pamokų, padėti gali artimieji. Pabaigusieji vairavimo mokyklą gali praktikuotis su artimaisiais, kurie turi reikalingą vairavimo stažą“, – pasakojo VRM atstovė.

Gilinti praktinius B kategorijos vairavimo įgūdžius su šeimos nariu gali asmuo nuo 17 metų, kuris yra pabaigęs vairavimo mokyklą ir yra išlaikęs teorijos egzaminą „Regitroje“.

Būsimąjį vairuotoją mokyti gali šeimos narys, kuris turi bent 5 metų vairavimo stažą ir nėra praradęs teisės vairuoti už kokius nors Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus.

Ne visi turintieji stažą gali išmokyti vairuoti

Tačiau, anot vairavimo instruktorės Olgos Židovlenkovos, dažnu atveju artimieji egzaminui „Regitroje“ neparuoš taip, kaip galėtų paruošti profesionalus instruktorius. Esą dėl tokio Vyriausybės sprendimo ne vienas būsimasis vairuotojas gali neišlaikyti vairavimo egzamino „Regitroje“.

„Vargu ar yra giminaitis su nuosavu krovininiu automobiliu, kuris galės pamokyti parkavimo ir vairavimo mieste. Tas pats galioja ir B kategorijai. Dauguma žmonių gyvena atskirai nuo savo giminaičių, net kituose miestuose. Nepamirškime, kad per karantiną buvo ir ribojamas eismas, ir liepta be reikalo neišeiti iš namų. O jau ką kalbėti apie tuos vairuotojus, turinčius stažą. Dauguma jų, einant laikui, interpretuoja kitaip KET. Tenka dažnai girdėti, kad koks tėvas ar artimas žmogus net nežinojo, jog mieste leidžiamas maksimalus greitis yra 50 km/val.“, – LRT.lt pasakojo instruktorė.

Po tėvų pamokų – konsultacijos

O. Židovlenkova sako, kad karantino metu jai tenka dirbti nuotoliniu būdu su mokiniais ir padėti taisyti klaidas, kurias jie daro važinėdamiesi su tėvais ar kitais giminaičiais.

Pasak instruktorės, kai kurie būsimieji vairuotojai praktikos neturėjo jau bemaž 5 mėnesius, todėl jai sunku įsivaizduoti, kaip jiems pavyks išlaikyti egzaminus be pasirengimo.

„Čia tas pats, kaip leisti parduotuvėms prekiauti maisto produktais, o vežėjams uždrausti pristatyti prekes. Dauguma žmonių, pavyzdžiui, A kategorijos transporto priemonių nevairavo daugiau kaip 5 mėnesius. Kaip jie gali iškart atlikti „gyvatukus“ ar vadinamąjį aštuonetą?“ – retoriškai klausė ji.

Anot instruktorės, vairavimo mokyklos jau laukia, kada galės pradėti dirbti. Esą mokyklos gali pasirūpinti saugumu ir nerizikuos nei savo darbuotojų, nei mokinių sveikata, todėl griebsis visų būtinųjų priemonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.