Eismas

2020.04.08 11:38

Gyventojai palikti nežinioje dėl „Via Baltica“ kelio – gali netekti ne tik žemės, bet ir namų

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.08 11:38

Dėl COVID-19 paskelbto karantino gali strigti valstybinės reikšmės projektų įgyvendinimas. „Via Baltica“ atkarpos nuo Marijampolės iki Lenkijos pasienio rekonstrukcijos projekto žemės sklypų kadastriniai matavimai laikinai atidėti, o gyventojai ir toliau palikti nežinioje. Žmonės neteks ne tik žemės, bet ir gyvenamųjų namų. Susisiekimo ministerija pripažįsta, kad susitarti su gyventojais lengva nebus, bet žada nekilnojamąjį turtą įvertinti rinkos kainomis.

Mokolų kaimo gyventojams nerimas dėl ateities tęsiasi – ar juos iškels ir namus nugriaus, ar apstatys triukšmą slopinančiomis sienelėmis. Dar prieš paskelbiant karantiną gyventojai laukė nekilnojamojo turto vertintojų, tačiau procesas nukeltas.

Rekonstruojant magistralę planuojama nugriauti 52 pastatus, 12-jų- gyvenamieji. Automagistralės keturiasdešimties kilometrų rekonstrukcijai iš gyventojų bus paimti 450 hektarų žemės. Apie gyvenimą šalia naujos magistralės gyventojai sako bijantys net ir galvoti, esą ir dabar gyvena triukšme ir dulkėse, magistralės apsaugos zonoje.

„O viešpatie, 2 metrai nuo lango, ką jūs, ne, ne neįsivaizduoju, net pačiam didžiausiame košmare neįsivaizduoju.<…> Čia ant kelio gyvent tai jau neįmanoma“, – baiminasi Makolų kaimo gyventoja Elena Tamaliūnienė.

„Jau manau geriau, kad nugriautų, negu mes čia gyvensime triukšme, kely. <…> Ir taip dabar dunksi namai“, – pasakojo to paties kaimo gyventoja Ilona Patapienė.

Pagrindinis gyventojų klausimas – ar valstybė tinkamai atlygins už jų nugriaunamas sodybas. Jie sako pavargę rašyti laiškus į kelių direkciją ir susisiekimo ministeriją. Nes atsakymų negauna.

„Kad įvertintų normaliai, kad galima nusipirkt kitą namą. Bet ne taip, kad įvertins, nuvertins nusidėvėjimą, o paskui jau niekas neišeina nusipirkti, dabar kainas reikia žiūrėti kokios yra“, – viltį išreiškė vietos gyventoja Vilma Kuizinienė.

Susisiekimo ministerija ramina – projekto paruošiamieji darbai užsitęsė, bet gyventojai esą nebus nuskriausti.

„Bus individualus vertinimas, ir kiekvienas namas bus pagal rinkos vertę.Jeigu jūs sakot rinkos vertė yra padidėjusi, tai ir gyventojai turėtų gauti padidėjusią kainą už savo turtą“, – telefonu komentavo Susisiekimo viceministras Vladislavas Kondratovičius.

„Savivaldybės rankos yra pakankamai surištos. <…> Kompensacinio mechanizmo nėra, tai mes tarpininkausim, kad žmonėms būtų paaiškinta, kas jų laukia, ir kokia rinkos vertė, ir kiek jie galės gauti už pastatus ar žemes, kurių turės atsisakyti“, – pasakojo Kalvarijos savivaldybės administracijos direktorius Valdas Aleknavičius.

Susisiekimo viceministras žada, kad Kalvarijos gyventojus nuo triukšmo apsaugos sienelės ,o pėsčiųjų ir dviračių takams esą iš kelių direkcijos rezervo lėšų jau skirta per 600 tūkstančių eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.