Eismas

2020.04.08 17:18

Gatvių dezinfekcija kelia abejonių specialistams: dezinfekuoja tai, ko žmonės neliečia

Vilniui pasekus Kinijos pavyzdžiu ir pradėjus dezinfekuoti gatves, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) abejoja tokios priemonės nauda ir pabrėžia, kad didžiausias dėmesys turėtų būti skirtas dažniausiai liečiamų objektų dezinfekcijai.

„Jeigu asmenys neliečia tokio paviršiaus kaip kelio danga savo rankomis ir pan., tokių paviršių dezinfekavimas negali būti įvardijamas būtinuoju. Šioje vietoje galima paminėti vieną iš aspektų infekcijos valdymo procese – dažnas liečiamų paviršių (durų rankenų, liftų mygtukų, laiptinių turėklų, vonios įrenginių, virtuvėje esančių paviršių) valymas drėgnu būdu pasitelkus įprastas buitines valymo priemones“, – LRT.lt raštu komentavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė.

Ji pabrėžia, kad šiuo metu sudėtinga įvertinti gatvių dezinfekcijos efektyvumą, kadangi koronavirusas yra naujas virusas. Dėl to specialistė ragina į gatvių dezinfekciją žiūrėti plačiau ir įvertinti, ar tai yra tie paviršiai, kuriuos žmonės liečia dažniausiai.

G. Megelinskienė sako, kad pagrindinis viruso plitimo kelias yra lašelinis, kuomet žmogus čiaudėja, kosėja arba iškvepia. Tokiu atveju, kai nesilaikoma rekomenduojamo mažiausiai 2 metrų atstumo, užsikrėsti tikimybė bene didžiausia.

„Kalbant apie virusus bendrai, ne tik apie naująjį koronavirusą, sukeliantį COVID-19, neatmetamas ir užsikrėtimas per aplinkinius paviršius, ant kurių gali nugulti virusai su kvėpavimo takų sekreto lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar kvėpuodami“, – teigė G. Megelinskienė.

Saulės spinduliai prisideda prie viruso naikinimo

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja pabrėžia, kad lauke virusai ir taip susiduria su aplinkos veiksniais, todėl virusų gyvybingumas yra skirtingas, neretai mažėja.

„Aplinkoje virusus pradeda veikti aplinkos veiksniai: temperatūra, saulės spinduliai ir kt. Tokie veiksniai gali veikti neigiamai ir sunaikinti virusus. Žinoma, kad saulės spinduliai gali prisidėti prie viruso naikinimo“, – pasakojo specialistė.

Kaip didžiausią grėsmę užsikrėsti per paviršius specialistė įvardija ne gatves ar šaligatvius, tačiau daiktus. Anot jos, žmonėms būdinga liesti aplink esančius daiktus – atidarinėti duris liečiant rankenas, dalytis daiktais namuose, skolinti daiktus, dėl to tikimybė užsikrėsti per paviršius išlieka.

Purkšdami gatves vadovaujasi SAM rekomendacijomis

Kovo pabaigoje Vilniuje gatves pradėjusi dezinfekuoti įmonė „Grinda“ teigia naudojanti dezinfekantą, kurį sudaro medžiagos, minimos ir Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijose.

Įmonės atstovas Egidijus Steponavičius LRT.lt pasakojo, kad naudojamos dvi virucidinės medžiagos – gliutaraldehidas ir benzalkonio chloridas.

„Šis dezinfekantas gana plačiai naudojamas gyvulininkystėje ir paukštininkystėje – gyvūnų laikymo vietoms, pašarų ir geriamojo vandens gyvūnams ruošimo įrangai, talpykloms dezinfekuoti. Be to, jis gali būti naudojamas ir esant santykinai žemai temperatūrai (nuo 0 °C), kas yra ypač aktualu ankstyvą pavasarį“, – teigė E. Steponavičius.

Anot „Grindos“ atstovo, dezinfekuojant gatves paviršiai padengiami plonu medžiagos sluoksniu, kuris, kaip teigia gamintojas, išlieka aktyvus iki 7 parų.