Eismas

2020.03.25 19:31

Kovai su koronavirusu sostinėje bus pasitelktas naujas ginklas – gatvių dezinfekcija

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.03.25 19:31

Siekdama aktyviai stabdyti koronaviruso (COVID-19) plitimą, sostinėje dezinfekuojami viešojo transporto laukimo paviljonai ir kitos vietos, kuriose stebimas didesnis žmonių judėjimas. Netrukus planuojama dezinfekuoti ir miesto gatves.

Pasak Vilniaus savivaldybės įmonės „Grinda“, Vilniaus viešojo transporto stotelės, pėsčiųjų tiltai, parkų suoleliai bus valomi panaudojant aukšto slėgio purkštuvus.

Kitaip nei Kinija, kuri kovoje su koronavirusu viena pirmųjų pradėjo dezinfekuoti ne tik dažnai žmonių liečiamus laiptų turėklus, durų rankenas, bet ir gatves, Vilnius nenaudos natrio hipochlorito. Įmonės „Grinda“ atstovas Egidijus Steponavičius tikina, kad dezinfekcijai pasitelkiamos ne tokios pavojingos priemonės.

„Stebime situaciją ir kitų šalių patirtį, tačiau šiuo metu Vilniuje naudojame plataus spektro dezinfekcinį skystį, kurio sudėtyje yra dvi virucidinės medžiagos iš sąrašo, pateikiamo Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijose: gliutaraldehidas (ne mažiau nei 2 proc. koncentracija), benzalkonio chloridas (ne mažiau nei 0,05 proc.) koncentracija). Šis dezinfektantas gana plačiai naudojamas gyvulininkystėje ir paukštininkystėje – gyvūnų laikymo vietų, pašarų ir geriamojo vandens gyvūnams ruošimo įrangai, talpykloms dezinfekuoti“, - LRT.lt raštu komentavo E. Steponavičius.

Anot jo, ši dezinfekcinė priemonė gali būti naudojama esant sąlyginai žemai (0 laipsnių) temperatūrai, o tai ypač aktualu pavasarį. Paviršius padengus plonu sluoksiu, pagal gamintojo teikiamą informaciją, dezinfekantas išlieka aktyvus iki 7 dienų.

„Šios savybės, kaip ir tai, kad šis dezinfekcinis skystis neturi specifinio aštraus chloro kvapo, leidžia jį naudoti ir urbanizuotose vietose“, – tikina E. Steponavičius.

Trečdalis gyventojų nežino, kad gali užsikrėsti lauke

Tyrimai rodo, kad tik 64 proc. Lietuvos gyventojų žino, kad COVID-19 galima užsikrėsti ir esant lauke. Rytinių ir vakarinių pikų metu viešojo transporto stotelėse susidaro nemaži keleivių srautai, todėl jų dezinfekavimas yra būtinas, siekiant užtikrinti, kad virusas nesklistų tais būdais, apie kuriuos visuomenė yra mažiau informuota.

„Pirmoji karantino savaitė parodė, kad žmonių judėjimas mieste išlieka aktyvus. Nors gyventojai vengia masinių susibūrimo vietų, tačiau vyksta į darbą, eina į parkus, skverus, tad susidaro reali grėsmė, kad virusas gali būti perduodamas per juose esančius paviršius“, – įspėja Kęstutis Vaicekiūtis, UAB „Grinda“ direktorius.

Dezinfekuos gatves

Jau šią savaitę, kai tik leis oro sąlygos, „Grinda“ pradės dezinfekcinį gatvių plovimą, prioritetą teikiant didžiausio transporto ir pėsčiųjų eismo intensyvumo gatvėms. Plovimas bus atliekamas dienomis, mat naktimis, kol laikosi neigiama temperatūra, tokių darbų atlikti negalima. Vis dėlto dėl karantino dienomis automobilių transporto eismas gerokai apmažėjęs, todėl specialiosios technikos judėjimas eismo dalyviams neturėtų sukelti papildomų rūpesčių.