Eismas

2020.03.23 16:10

Viešojo transporto vairuotojai rizikuoja sveikata – dalis jų tebedirba, nors turėtų nekišti nosies iš namų

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.03.23 16:10

Nors sostinės viešajame transporte griebtasi saugumo priemonių, siekiant užkirsti kelią COVID-19 plitimui, nemaža dalis vairuotojų toliau vaikščioja peilio ašmenimis. Keleivius toliau vežioja į septintą dešimtį įkopę vairuotojai, taip pat pasitaiko ir tokių, kurie dirba nepaisydami sveikatos problemų ir yra priklausantys padidintos rizikos grupei.

Dar prieš paskelbiant karantiną, sostinės valdžia ėmėsi priemonių kovoje su koronavirusu – pradėjo dezinfekuoti visuomeninį transportą, instruktavo vairuotojus, suteikė jiems dezinfekcines priemones.

Karantino paskelbimo išvakarėse viešojo transporto vairuotojai buvo atskirti nuo keleivių specialiomis priemonėmis, dėl pavojaus užsikrėsti koronavirusu per daiktus, vairuotojams neleista pardavinėti vienkartinių bilietų.

Tačiau, nors ir griebtasi saugumo priemonių, didžiausia rizika ir toliau išlieka – tai vyresnio amžiaus vairuotojai.

Bendrovės „Vilniaus viešasis transportas“ atstovės Patricijos Elžbietos Zarankaitės teigimu, šiuo metu dirbančių vyrensių nei 60 metų amžiaus vairuotojų yra daugiau nei 34 proc.

Vairuotojus ragina kreiptis dėl nedarbingumo

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) įspėja, kad padidintą riziką koronaviruso atveju turi vyresnio amžiaus žmonės ir žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis. Karantino metu tokius asmenis specialistai ypatingai ragina vengti vietų, kuriose būriuojasi žmonės.

„Yra nustatyta, kad COVID-19 infekcija yra labiau pavojinga vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat žmonėms, turintiems lėtinių ligų (cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ligos ir kt.). Tad darbdaviai pirmiausia turi įvertinti riziką savo darbuotojams dirbti dabartinėmis sąlygomis. Jeigu autobusų troleibusų vairuotojai priklauso rizikos grupei, jų darbdaviai turėtų suteikti tokiems darbuotojams galimybes nedirbti. Darbuotojai dėl nedarbingumo turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją telefonu“, – LRT.lt raštu komentavo NVSC atstovė Lina Grinytė-Jauniškienė.

Vilniaus savivaldybės valdomos įmonės „Susisiekimo paslaugos“ komunikacijos vadovė Miglė Bielinytė LRT.lt tvirtino, kad didelis dėmesys skiriamas ne tik viešojo transporto dezinfekcijai, bet ir vairuotojams, kuriems dėl sveikatos sutrikimų leidžiama nedirbti. Esant sveikatos sutrikimams arba įtarimams dėl įtariamos ligos, vairuotojai turi apie tai pranešti įmonės slaugytojai.

„Vairuotojai savo sveikatą darbo valandomis gali pasitikrinti pas kiekviename transporto padalinyje budinčią slaugytoją. Jei vairuotojai pajuto peršalimo simptomus ar turi kitų rimtų sveikatos sutrikimų, jie žinoma, neatlieka savo darbinių funkcijų. Šiuo metu yra pastebimas gana nežymus vairuotojų nedarbingumas, kuriam įtakos galimai turėjo mieste paskelbtas mokymosi įstaigų ir darželių uždarymas“, – LRT.lt raštu komentarą pateikė M. Bielinytė.

Vyresnio amžiaus žmonėms – jokių parkų ir parduotuvių

NVSC primena, kad dabartinės karantino priemonės įvestos siekiant apsaugoti visuomenę, o ypač pažeidžiamiausias jos grupe. Todėl specialistai ragina nenumoti ranka į rekomendacijas ir sąžiningai jų laikytis.

„Sveikatos apsaugos ministras ne kartą pabrėžė, kad vyresni žmonės šiandien yra ta visuomenės grupė, kuri turėtų itin įsiklausyti į raginimus neiti iš namų, nevaikščioti po parkus, parduotuves, o naudotis visa siūloma artimųjų, kaimynų, bendruomenės narių pagalba. Vyresni autobusų, troleibusų vairuotojai taip pat raginami paisyti visų nurodymų“, – priminė NVSC specialistė.