Eismas

2020.03.16 16:47

Sumaištis Vokietijos ir Lenkijos pasienyje: įstrigę lietuviai nesitraukia nuo kelio, lenkai lengvųjų automobilių nepraleis

URM rekomendacijos lietuviams; atnaujinta 23.23
BNS, LRT.lt, ELTA 2020.03.16 16:47

Pirmadienio pavakarę vis dar nepasiekus sutarimo su Lenkija dėl leidimo Vokietijos ir Lenkijos pasienyje įstrigusiems lietuviams parvykti į Lietuvą, šie blokuoja kelią, o įtampa dar labiau kilo praėjus kelioms valandoms – lietuviai nuo kelio nebuvo linkę pasitraukti. Tiesa, vėliau Linas Linkevičius pranešė, kad lenkai kategoriškai atsisako praleisti lengvuosius automobilius.

Lietuviai nesitraukia nuo kelio ir lieja pyktį ant derybininkų, kreipėsi premjeras Skvernelis

Šiuo metu į pasienyje derinamos visos aplinkybės, kai kurie lietuviai derybas ir konsultacijas transliuoja gyvai socialinėje erdvėje.

Tiesiogiai iš Lenkijos pasienio:

„Nėra mūsų čia tiek daug, kad būtų problema grįžti į Lietuvą“, – piktinasi pasienyje esanti lietuvė.

Įvykio vietoje derybas veda Martynas Lukoševičius, ministras patarėjas ambasadoje Vokietijoje. Patarasis kalbasi ir su Lenkijos pareigūnais, kurie šiuo metu yra visiškai užblokavę pasienį.

„Yra toks sprendimas. Važiuojame ir paliekame <..> traukinyje yra komplikuotas. Rytoj vakare iš Kylio išplaukia didelis keltas, 500 žmonių. Yra galimybė grįžti į Lietuvą“, – kalbėjo M. Lukoševičius, kurio žodžius vis nutraukdavo pasienyje esantys lietuviai.

Po kurio laiko, lietuviai nuo kelio nesitraukė, tiesa, perėjo į Vokietijos teritorijos pusę.

„Aš prašau, Lietuvoje, jūs ten darykite kažką. Mes tikrai norime namo“, – tiesioginėje transliacijoje kalbėjo kelyje stovinti lietuvė.

Esantys pasienyje skundžiasi, kad jau kelias valandas stovi, tačiau jiems nėra pasiūlyta vandens, viskuo, pasak lietuvių, jiems reikia rūpintis patiems.

Pasienyje gausėja abiejų šalių pareigūnų, sprendžiama, kokių veiksmų imtis.

Ministras patarėjas ambasadoje Vokietijoje perskaitė susirinkusiems premjero Sauliaus Skvernelio kreipėmasi, tačiau, panašu, kad įspūdžio tai jiems nepadarė, jie abejojo, ar pasiūlytomis sąlygomis jie tikrai galės pasiekti Lietuvą.

Apie 23.22 val. lietuviai ir toliau nesitraukia nuo kelio.

Lenkijos pasienio pusėje budi gausios specialiųjų tarnybų pajėgos, tačiau kol kas jokių veiksmų nesiimama, vyksta budėjimo procesas.

Linkevičius: lenkai nesutinka praleisti lietuvių lengvųjų automobilių

Lenkija nesutinka Lietuvos link praleisti šiuo metu Vokietijos ir Lenkijos pasienyje įstrigusių lietuvių su lengvaisiais automobiliais, teigia Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Situacija tokia, kad po ilgų derybų su Lenkija paaiškėjo, kad jie kategoriškai nepraleis lengvųjų automobilių. Jie juos nori siųsti kitais keliais – dalį traukiniais, dalį keltu, bet pro sieną jie jų tikrai nepraleis“, – BNS pirmadienio vakarą sakė ministras.

Pasak L. Linkevičiaus, iš Vokietijos ir Lenkijos pasienio pajudėjo pirmas iš autobusų ir mikroautobusų suformuotas konvojus.

„Pavyko susitarti, kad jie gali praleisti autobusus ir mikroautobusus, kuriuose daugiau nei septyni keleiviai ir, kiek žinau, pirma tokia kolona suformuota ir jau pajudėjo“, – teigė L. Linkevičius.

URM rekomendacijos pasienyje esantiems lietuviams

Užsienio reikalų ministerija praneša, kad Vokietijos-Lenkijos pasienyje, netoli Frankfurto prie Oderio miesto, laukiantys piliečiai į Lietuvą vis dėlto negalės parvykti lengvaisiais automobiliais, tačiau pataria, jog yra alternatyvų, kaip šalies piliečiai gali pasiekti Lietuvą.

4 rekomendacijos:

1) Per Lenkiją organizuotu konvojumi praleidžiami autobusai ir mikroautobusai - sienos kirtimas numatytas Świecko pasienio punkte;

2) Lengvieji automobiliai per Lenkiją vykti negalės. Automobiliai turi vykti į Frankfurto prie Oderio centrinę geležinkelio stotį. Visi automobilių keleiviai (išskyrus vairuotoją) turi išlipti stotyje, kur jų nuo kovo 17 dienos, 7.30 val. ryto Vokietijos laiku lauks specialus traukinys (650 vietų).

3) Lengvieji automobiliai (be keleivių) turi atvykti į Sassnits (Zasnicas) jūrų uostą iki kovo 17 dienos 13 val. Vokietijos laiku, kur jie bus plukdomi keltu į Klaipėdą (250 vietų automobiliams +250 vietų vairuotojams) (keleiviai turi likti Frankfurto prie Oderio centrinėje geležinkelio stotyje);

4) Visiems kertantiems sieną bus vykdoma medicininė patikra. Į Lenkijos teritoriją bus įleidžiami tik asmenys, neturintys aiškių ligos simptomų.

Pasienyje gali būti apie 400 automobilių

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pirmadienį Vyriausybėje pranešė, kad pasienyje gali būti įstrigę per 400 automobilių, kuriuose esantys žmonės pageidauja parvykti į Lietuvą.

Šiuo metu Lietuvos diplomatai ir šalies vadovai derasi su Lenkija dėl galimybės lietuviams grįžti humanitariniu koridoriumi namo, tačiau kol kas sprendimas nepriimtas.

Lietuvos link dėl koronaviruso grėsmės vykstantys lietuviai Vokietijoje pradėjo strigti nuo sekmadienio vidurnakčio, kai Lenkija, siekdama stabdyti koronaviruso plitimą, užvėrė savo sienas užsieniečiams.

Lietuviai bus parskraidinti kariniu orlaiviu „Spartan“

Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo viešųjų ryšių karininkas kpt. Andrius Dilda LRT.lt patvirtino, kad prie Lenkijos-Vokietijos pasienio, kur yra įstrigusių lietuvių, siunčiamas karinis orlaivis „Spartan“.

„Lėktuvas skrenda ten. Galima bus atskraidinti iki 40 žmonių kartu su jų bagažu“, – teigė A. Dilda. Jis negalėjo tiksliai atsakyti, kada „Spartan“ atvyks į Lietuvą su žmonėmis, bet patikino, kad greičiausiai orlaivis nusileis pirmadienio vakare.

Kaip vėliau patikslinta pranešime žiniasklaidai, pirmadienį 16 val. iš Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Šiauliuose į Vokietiją jau išskrido Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų transporto lėktuvas „Spartan“ C-27 J.

Orlaivis ne tik parskraidins namo negalinčius grįžti šalies gyventojus, bet ir pargabens transplantacijai skirtus donoro organus – kamienines ląsteles.

„Pagal technines galimybes planuojama paimti apie 40 asmenų plius jų bagažas“, – Eltai patikslino A. Dilda.

Lietuvą galima pasiekti keltu iš Kylio

Susisiekimo ministerija informuoja, kad Lenkijai uždarius valstybės sienas dėl koronaviruso, grįžti automobiliu į Lietuvą galima keltu iš Kylio Vokietijoje.

Keltas iš Kylio išplaukia kasdien 21 val.

Ministerijos žiniomis, dar yra vietų keltuose, išplaukiančiuose kovo 17–21 d.

Informaciją apie tvarkaraščius rasite čia: https://www.dfds.com/lt-lt/keleiviniai-keltai/klientu-informacija/tvarkarasciai

Ministerijos žiniomis, šiandien keltas jau bus pilnas, tačiau šį rytą buvo automobilių vietų kituose artimiausiuose keltų reisuose: kovo 17 d. – 10 vietų, kovo 18 d. ir 19 d. – po 67 vietas, kovo 20 d. ir 21 d. – po 55 vietas. (Ši informacija nuolat kinta, bus tikslinama.)

Tai geriausia galimybė artimiausiu metu grįžti į Lietuvą, kol nėra sutarta dėl automobilių kolonos sudarymo ir palydėjimo per Lenkiją. Dėl galimos automobilių kolonos keliu per Lenkiją tariamasi su kaimynine šalimi, bet sprendimai dar nepriimti.

Su Lenkija sutarta, kad esant poreikiui galės būti suformuotas traukinys pervežti keleivius per Lenkiją iki Kauno.

Šiuo metu užsienyje esantys ir norintys grįžti Lietuvos piliečiai turi registruotis Lietuvos ambasadose.

Lenkija atidaro koridorių vienam autobusui

Savo ruožtu tarptautinių autobusų tinklas Europoje „Ecolines“ praneša, kad šiandien bus atvertas vienas humanitarinis koridorius per Lenkiją vienam autobusui.

„Pirmadienį humanitarinis koridorius per Lenkiją yra aktyvus vienam autobusui. 18:00 autobusas išvyksta iš Berlyno (Zentraler Omnibusbahnhof Berlin) ir 23:00 iš Varšuvos (Zachodnia)“, – skelbiama įmonės pranešime socialiniame tinkle „Facebook“.

Įmonės teigimu, bilietus įsigyti galima internete https://ecolines.net/ arba autobuse (rekomenduotina įsigyti iš anksto).