Eismas

2020.03.06 14:07

Lietuva neseks Lenkijos pavyzdžiu dėl koronaviruso – alkotesterius naudos, nors šie ir gali prisidėti pernešant užkratą

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.03.06 14:07

Kovoje su koronavirusu šalys griebiasi įvairiausių prevencinių priemonių. Lenkijos policija dėl galimos grėsmės atsisako naudoti bekontakčius alkotesterius, tačiau Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus sveikatos specialistė Brigita Rašminaitė tikina, kad ne asmeniniais tikslais naudojami įrenginiai gali prisidėti pernešant užkratą.

Lietuvos policijos departamento komunikacijos vadovas Ramūnas Matonis LRT.lt teigė, kad Lietuva kaimynės pavyzdžiu bent kol kas neseks.

„Žinome apie situaciją Lenkijoje, bet kol kas tokių priemonių imtis neketiname“, – sakė R. Matonis.

Nors Lietuvos policija tokių prevencinių priemonių dėl koronaviruso grėsmės imtis neketina, tačiau Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Brigita Rašminaitė tikina, kad bet koks plačiai naudojamas prietaisas gali būti užkrečiamos ligos pernešėjas.

Specialistė portalui LRT.lt teigė, kad koronaviruso atveju turėtų būti laikomasi tokių pačių rekomendacijų, kaip ir siaučiant gripui.

„Pagrindinis gripo plitimo kelias yra oro lašelinis, kai sergantis žmogus kosėdamas, čiaudėdamas į orą su lašeliais išskiria virusą, o šalia esantis žmogus (reikalingas pakankamai artimas kontaktas – 1 m ir mažiau) įkvepia tų lašelių, taip virusas patenka į jo organizmą per kvėpavimo takus.

Kitas gripo viruso patekimo būdas – per aplinką. Sergantis žmogus nusikosėjęs ar nusičiaudėjęs prisidengia nosį ar burną ranka, o tuomet ta ranka liečia durų rankeną, stalą ar kitą aplinkos daiktą, kurį netrukus paliečia kitas žmogus. Apkrėstą daiktą palietęs žmogus neplautomis rankomis vėliau liečia savo veidą, nosį, trina akis. Taip virusas nuo rankų per gleivinę patenka į jo organizmą“, – LRT.lt raštu komentavo B. Rašminaitė.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistė tikina, kad kol kas tarptautinės organizacijos neturi duomenų, kiek laiko koronavirusas išsilaiko ant paviršių, tačiau tvirtina, kad liesti tuos pačius daiktus, kuriuos lietė užkrečiamomis ligomis sergantis žmogus yra pavojinga.

„Pavyzdžiui, gripo virusas išlieka gyvybingas 48 valandas. Jis nuo paviršių lengvai pašalinamas valant drėgnu būdu. Tokių pačių rekomendacijų reikėtų laikytis ir koronaviruso atveju – vengti liestis prie daiktų, kuriuos lietė sergantys žmonės ar galimai sergantys, dažnai plauti rankas, vengti be reikalo liesti veidą neplautomis rankomis, dažnai vėdinti ir valyti patalpas. Šios priemonės apsaugos nuo galimos rizikos virusu užsikrėsti per aplinką“, – komentavo ji.

Lenkijos portalas wyborcza.pl šios savaitės pradžioje rašė, kad šalies vyriausiasis policijos vadas gavo nurodymus, kuriuose rekomenduojama nebenaudoti bekontakčių alkotesterių. Nacionalinės policijos būstinės atstovas Mariuszas Ciarka tikina, jog policijos žiniomis šių įrenginių naudojimas nekelia pavojaus, tačiau tokių veiksmų imtasi pasikonsultavus su Vidaus reikalų ministerijos specialistais.

„Kilus įtarimams dėl vairuotojo blaivumo, policijos pareigūnai naudos alkotesterius su vienkartiniais kandikliai“, – pridūrė M. Ciarka.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.