Eismas

2020.03.07 18:57

Ruošiamas apynasris miškų teršėjams – už išpiltas šiukšles konfiskuotų automobilį

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.03.07 18:57

Šalyje netylant ekologinių nelaimių skandalams, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Aistė Gedvilienė parengė apynasrį miškų šiukšllintojams. Konservatorė teikia pataisas, kuriomis siūloma griežtinti atsakomybę už šiukšlių pylimą miškuose.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė Aistė Gedvilienė siūlo numatyti administracinio nusižengimo padarymo įrankių, transporto priemonių, kuriomis teršalai ar šiukšlės buvo vežami ir kuriais teršalai ar šiukšlės buvo iškraunamos, konfiskavimą. Šiuo metu Administracinių nusižengimų kodekse numatomos tik baudos už aplinkos teršimą, tačiau įrankių neteisėtos veikos darymui konfiskavimas nenumatytas.

„Nors miškų šiukšlintojams gresia nemenkos piniginės baudos, matosi, kad tai teršėjų neatbaido. Pamiškėse vis dar daug įvairių šiukšlių – padangų, plastiko, statybinių atliekų. Šiukšlinimas miške ne mažesnis nusikaltimas gamtai kaip ir neleistina žūklė ar medžioklė. Darant pastaruosius pažeidimus, teisės aktai numato nusikaltimo įrankių ir transporto priemonių konfiskavimą. Aš siūlau pritaikyti analogiją“, – portalui LRT.lt raštu komentavo A. Gedvilienė.

Automobilio konfiskacija šiukšlintojų nesustabdys

Tačiau specialistai nemano, kad šiukšlintojų automobilių ar kitų priemonių konfiskavimas išspręs problemą. Anot Aplinkos ministerijos Miškų politikos grupės specialistų, dėmesį koncentruoti reikėtų ne tik į bausmių griežtinimą.

„Siūlomam projektui pritariame, tačiau nemanome, kad toks pakeitimas išspręstų šiukšlinimo miškuose problemą iš esmės. Šiuo metu Administracinių nusižengimų kodekse jau yra numatytos, sąlyginai nemažos baudos, už šiukšlinimą, tačiau vis dar išlieka didelė problema išmetamos atliekos miškuose, todėl manome, kad taikomos griežtesnės bausmės atbaidytų tik dalį pažeidėjų“, – LRT.lt raštu komentavo Aplinkos ministerijos Miškų politikos grupė.

Specialistai tikina, kad pastaraisiais metais šiukšlių miškuose mažėja, o man įtakos turėjo įvesta taros surinkimo sistema. Pasak miškininkų, prieš keletą metų, įvedus taros susrinkimo sistemą, miškuose gerokai sumažėjo plastikinės ir stiklinės taros, už kurią renkamas depozitas.

Esą kai miškas vizualiai atrodo švaresnis, jame nesimėto tuščių plastikinės ar stiklinės taros pakuočių, žmonėms rečiau kyla ranka išmesti šiukšles. Specialistai džiaugiasi, kad žmonės tampa sąmoningesni ir smulkias šiukšles išsiveža.

Švietimas atneštų daugiau naudos nei baudos

Miškų politikos grupė tikina, kad norint išspręsti miškų šiukšlinimo problemą, vertėtų taikyti kompleksines priemones. Anot specialistų, didesnės baudos ir viešas pasmerkimas gali neatnešti norimų rezultatų, esą kur kas didesnį rezultatą atneštų papildomas dėmesys ugdymui švietimo įstaigose ir šeimose.

„Kaip prevencinę priemonę kovai su išmetamomis atliekomis miškuose reikia pasitelkti švietimą, nes tikime, kad garsiai kalbėdami apie problemą, aktyviai šviesdami visuomenę, galime pasiekti gerų rezultatų. Ypač svarbu apie tai kalbėtis su jaunąja karta, ugdyti jų sąmoningumą, supažindinti su gręsiančia atsakomybe, bei neigiamu poveikiu aplinkai dėl išmetamų šiukšlių miškuose“, – komentavo specialistai.