Eismas

2020.02.09 14:20

9 patarimai, kaip išbandyti naudotą automobilį, kurį norite nusipirkti

LRT.lt 2020.02.09 14:20

Pirkti naują ar dėvėtą automobilį? Portalas topgear.com siūlo keletą patarimų, kaip išvengti „katės maiše“. 

Tiek naujo, tiek ir naudoto automobilio išbandymas gali būti sudėtingas uždavinys.

Pusvalandis prie automobilio vairo, kurio metu turite sugebėti pajusti jo vairavimo ypatumus, diagnozuoti bet kokias galimas problemas, paplepėti apie orą su pardavėju ir neįvairuoti jums nepažįstamo automobilio į krūmus. Yra, ką veikti, ar ne?

Pasitelkite į pagalbą draugą

Pirmiausia, tokiems dalykams visada praverčia antra nuomonė. Antra, net ir sėdėdamas keleivio vietoje, patikimas draugas gali pastebėti tam tikrų dalykų, kurie galbūt praslydo jums pro akis, ir paklausti klausimų, kuriuos jūs galbūt pamiršote užduoti.

Apžiūrėkite išorę

Prieš įsėsdami į automobilį, gerai apžiūrėkite jo eksterjerą. Ar yra rūdžių pėdsakų? Ar labai nutrintos padangos?

Atidžiai ištyrinėkite uždarytų durelių linijas. Nelygus jų paviršius gali signalizuoti, kad automobilis (a) buvo patekęs į avariją arba (b) jis pagamintas bendrovėje „British Leyland“.

Svarbiausia, nepamirškite paspardyti padangų. Niekas nežino, kuo tai naudinga, tačiau taip jau susiklostė istoriškai, kad kartų kartos tokiu būdu tikrina automobilio patikimumą.

Išanalizuokite vidų

Apžiūrėjus išorę, ateina metas nuodugniai automobilio interjero patikrai. Ieškokite įbrėžimų, įdrėskimų ir apibrozdinimų, tačiau nepamirškite prisėsti ir ant galinės sėdynės. Ar tam, ką planuojate ant jos vežioti, užteks vietos – juk maži vaikai turi tokią ne itin patrauklią savybę virsti dideliais vaikais?

Patikrinkite ir bagažinę. Pirmiausia tam, kad įsitikintumėte, jog yra atsarginis ratas, jei toks privalo būti, bet ir dėl to, kad kai kurie žmonės bagažinėse vežiojasi keistus daiktus. Juk nenorite bandomojo važiavimo pabaigoje sužinoti, kad pastarąsias 45 minučių leidote prastai pagamintos nykštukinio špico iškamšos draugijoje.

Profesionalai pataria: jei susiduriate su tam tikrais sunkumais nustatant, kurioje vietoje yra bagažinė, pasitikrinkite, ar jūsų išbandomas automobilis nėra „Porsche 911“. Tokiu atveju bagažinės ieškokite kitame gale.

Įsitikinkite, kad esate apsidraudę

Jei automobilį perkate iš atstovybės, jie turėtų jus apdrausti automobilio bandymui (tai yra gerai), nebent bandysite kartu su jų atstovu (tai yra blogai).

Jei planuojate pirkti iš privataus asmens, turėtumėte pasidomėti, ar jūsų draudimas galioja važiuojant kito žmogaus automobiliu su jo leidimu.

Jei abejojate, du ar net tris kartus peržiūrėkite draudimo dokumentus. Tik vienas dalykas gali būti blogiau už svetimo automobilio sudaužymą – svetimo automobilio sudaužymas neapsidraudus.

Ieškokite trūkumų vos užvedę

Pirmą kartą užvedę automobilį, pasidomėkite, kas veržiasi pro jo išmetimo vamzdį. Nedidelis garų kiekis ar balti dūmeliai – nieko blogo. Dideli melsvų ar juodų dūmų debesys – turite rimtų problemų. Jei išmetimo vamzdžio iš viso nėra, vadinasi išbandote elektromobilį.

Kai variklis įšyla, viena akimi stebėkite įspėjamąsias lemputes prietaisų skydelyje. Jei nė viena neįsižiebia, reiškia (a) jokių problemų nėra arba (b) net ir įspėjamosios lemputės neveikia.

Išbandykite automobilį įvairiomis eismo ir kelio sąlygomis

Nesitenkinkite paskubomis apsuktu ratuku aplink rajoną. Vingiuotas kelias, dviejų juostų greitkelis, greičio ribojimo kalneliai – kuo daugiau įvairovės jūsų bandomajame maršrute, tuo daugiau informacijos jums pavyks surinkti.

Automobilis – vienas brangiausių pirkinių gyvenime, tad pasistenkite įsitikinti, kad jis tinkamai tarnaus tokiomis sąlygomis, kokiomis planuojate jį eksploatuoti.

Manevruokite

Neužtenka vien išsiaiškinti, kaip naujasis automobilis įveikia posūkius vingiuotose jūsų gyvenamojo kvartalo gatvėse. Labai svarbu sužinoti, kaip jis elgiasi, atliekant nuobodžius kasdienius manevrus. Niekas taip neerzina, kaip grįžus nauju automobiliu namo išsiaiškinti, kad važiuojant atbulomis, matomumą iš vairuotojo vietos blokuoja daugybė aklųjų zonų.

Išbandykite įvairius variantus. Jei iš karto atsiremiate galiniu bamperiu į betoninį atitvarą, greičiausiai tai reiškia, kad kova su aklosiomis zonomis ne jums, todėl nedelsdami grąžinkite automobilį savininkui.

Naudokitės visais pojūčiais

Nepasikliaukite vien rega. Galimų problemų ieškokite visais gamtos jums suteiktais pojūčiais.

Lytėkite – ar jaučiate vairo vibraciją? Klausykite – ar girdite keistą dundesį? Uoskite – ar jūsų nosį kutena degalų ar degančios alyvos kvapas? Ragaukite – ar sėdynių apmušalai išlaikę senąjį tikros odos skonį?

Nedarykite skubotų sprendimų

Net jei automobilis skrieja it svajonė, net jei siūlomas už itin patrauklią kainą, nepasiduokite pagundai ištarti „imu“, bent jau kol baigsite bandomąjį važiavimą.

Saugiai pastatę automobilį, minutėlę pagalvokite. Peržiūrėkite jo popierius. Jei popierių nėra, patikėkite, tai – blogas ženklas.

Nepamirškite, kad neprivalote mokėti pardavėjo prašomos kainos. Net ir perkant naują automobilį galima bandyti derėtis. Pradinė kaina tėra pradinė kaina. Griežtos derybos gali padėti šį skaičių sumažinti. Asmeninis pardavėjo įžeidimas gali šį skaičių padidinti.

Nesvarbu, į kurią pusę pakryptų derybos, būkite pasiruošę bet kurią akimirką nueiti šalin. O gal net ir nubėgti.

Parengė Paulius Vaitekėnas