Eismas

2020.01.30 10:50

Žaliųjų rodyklių grąžinimas stringa – sankryžų vertinimas dar nepradėtas, Vilniui pasiūlyta laikina alternatyva

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, Rūta Kupetytė, LRT.lt2020.01.30 10:50

Dar sausio viduryje žadėtų žaliųjų rodyklių sostinėje nė kvapo. LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ viešėjęs sostinės vicemeras Vytautas Mitalas tikino, jog Transporto kompetencijų agentūrai jau seniai pateikė sankryžų sąrašą, bet žaliųjų rodyklių grąžinimas toliau stringa.

„Mes vertiname ir tas vertinimas dabar vyksta tiksliau, pagal Transporto kompetencijų agentūros pateiktą modelį. Trečiadienį dar kartą patikslinome visus duomenis, kuriuos turime. Esame pasiruošę tose sankryžose, kuriose sutarsime, grąžinti žaliąsias rodykles kaip įmanoma greičiau, per dvi tris dienas“, – tvirtino Vilniaus vicemeras V. Mitalas.

Esą žaliosios rodyklės į sostinės sankryžas grįš per 2–3 dienas nuo tada, kai Transporto kompetencijų agentūra patvirtins, kad nurodytose sankryžose žaliųjų rodyklių reikia. Rodyklių grąžinimas įvyks tik sulaukus specialistų patvirtinimo, kad vairuotojai nebūtų klaidinami uždedant ir vėl nuimant lenteles su žaliomis rodyklėmis.

Žaliųjų rodyklių grąžinimo procesas trunka jau beveik mėnesį

„Procesas iš esmės nėra ilgas, nes vertinimas dar nėra pradėtas. Vilnius, tikiuosi, bus vienas pirmųjų miestų, kuris bus pateikęs sankryžų sąrašą, pagal Transporto kompetencijų agentūros rekomendacijas. Žaliųjų rodyklių grąžinimas užtruko, nes šviesoforų parengimo taisyklės buvo patvirtintos sausio viduryje. Tam, kad būtų grąžintos žaliosios rodyklės, taip pat buvo kilusios visokios politinės diskusijos. Parengus taisykles, per savaitę laiko buvo parengta metodika, pagal kurią jau galima jau beveik savaitę laiko teikti sankryžų sąrašus“, – pasakojo Transporto kompetencijų agentūros transporto paslaugų skyriaus vadovas Evaldas Morkūnas.

„Tai nėra biurokratinis dalykas. Mes matėme tą problemą, kad visos Lietuvos savivaldybės vertina savarankiškai. Tikslas buvo nustatyti kriterijus, kad visi Lietuvoje vienodai tai vertintų“, – pabrėžė jis.

Nors sostinė jau yra įvertinusi sankryžas, kuriose reikėtų grąžinti žaliąsias rodykles, Transporto kompetencijų agentūrai prireikė dar vieno vertinimo.

„Vilnius tik pateikė mums reikalingą informaciją. Galutinį sprendimą vistiek turėsime priimti mes. Jei ta informacija pateikta teisingai, sprendimas bus priimtas greitai. Vienoje sankryžoje grąžinti žaliąją rodyklę gali trunkti ir vieną, dvi, arba tris dienas. Viskas priklauso nuo sankryžos kompleksiškumo. Mes stengsimės ne kaupti kažkokį paketą, o iš karto gavę vienos sankryžos išvadą, siųsime savivaldybei, kad ši galėtų priiminėti sprendimus. Pagrindinis žvilgsnis bus į eismo srautų reguliavimą sankryžoje, pagal tai ir bus formuojama išvada“, – sakė E. Morkūnas.

Tuo tarpu Klaipėdos savivaldybė planuoja žaliąsias rodykles grąžinti ne visosse sankryžose. Esą daugiausiai laiko užima tai, kad agentūra prašo pateikti sankryžų srautų tyrimus, todėl kai kuriems miestams reikės samdytis specialistus.

„Mūsų sąraše yra 19 žaliųjų rodyklių. Iki vasario 3-iosios vyksta svarstymas su gyventojais, kurie teikia pasiūlymus. Dabar surinkę visus tuos duomenis, mes juos apibendrinsime ir pagal metodikos matmenis teiksime sankryžų sąrašą. Metodikoje nurodyta, kad reikia pateikti sankryžos srautų tyrimus, o tai didelis darbas“, – planais dalijosi Klaipėdos savivaldybės Transporto skyriaus vedėjas Rimantas Mockus.

Tuo tarpu Vilniaus vicemeras mano, jog procesas užvilkintas, o apie problemas sostinės valdžia kalbėjo jau nuo mėsenio pradžios.

„Vilnius apie problematiškas sankryžas prakalbo dar sausio pradžioje. Tos 24 sankryžos jau sausio pradžioje buvo pateiktos tiek Susisiekimo ministerijai, tiek Transporto kompetencijų agentūrai. Taip, dabar mes papildėme informaciją, nes Vilnius turi eismo stebėjimo sistemą, kuri veikia gana tiksliai. Ir to ko reikalauja agentūra mes galime suskaičiuoti pakankamai greitai“, – teigė Vilniaus vicemeras.

Transporto kompetencijų agentūra pateikus prašymą leidžia savivaldybėms grąžinti žaliąsias rodykles iki tol, kol bus pateiktos agentūros išvados. Tačiau V. Mitalas teigia, kad Vilnius nesvarstė tokios galimybės, bet neatmeta, kad sąrašą pateiks.

„Jei yra kažkokia dar viena nauja tvarka sudaryta, tai parašysime prašymą, dėl 24 sankryžų. Jei tik gausime patvirtinimą, gražinsime žaliąsias rodykles per artimiausias 2–3 dienas“, – sakė V. Mitalas.

Parengė Paulius Vaitekėnas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.