Eismas

2020.01.27 13:54

Neringiškiai nerimauja – nauja persikėlimo per Kuršių marias tvarka apkartins kasdienybę

Paulius Selezniovas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.01.27 13:54

Kuršių nerijos gyventojams keičiasi persikėlimo per Kuršių marias tvarka. Nuo šiol vietoje specialaus leidimo lipdami į keltą jiems užteks pateikti asmens tapatybę įrodantį dokumentą. Nors ir žadama, kad pokyčiai gyventojams bus naudingi, neringiškiai juos pasitinka su nerimu.

„Tai palies keleivius, turinčius teisę į neatlygintiną perkėlimą. Sistemos naujovė ta, kad gyventojams nebereikės išsiimti leidimų. Keleiviai turės pateikti asmens tapatybės kortelę, o valstybiniai automobilių numeriai bus nuskaitomi automatiniu būdu.

Jei taip įvyktų, kad nenuskaitys, atsakingam darbuotojui pateikus automobilio registracijos liudijimą, numeris bus suvedamas į eismo kontrolės sistemą“, – paaiškina įmonės „Smiltynės perkėla“ generalinis direktorius Mindaugas Čiakas.

Pašnekovo teigimu, prieš pradedant naudoti naują sistemą, buvo atliktas ne vienas bandymas ir tikrinta, ar ji veikia be trikdžių. Neabejojama, kad bent pirmosiomis dienomis, kuomet pradės galioti nauja tvarka, nesklandumų išvengti nepavyks. Jiems spręsti pasitelktos gausesnes nei įprasta perkėlos darbuotojų pajėgos.

„Pirmą dieną dirbs padidintos darbuotojų pajėgos. Sprendžiant bet kokiu netikėtumus bus bandoma juos likviduoti. [...] Tikimės, jog esame pasiruošę visiems iššūkiams“, – kalba M. Čiakas.

Dar vienas išbandymas

Tačiau nuo sausio 27-osios įsigaliojusias naujoves Kuršių nerijos gyventojai pasitinka su baime. Anot Neringos savivaldybės tarybos nario Vaido Venckaus, naujoji tvarka – dar vienas išbandymas vietos gyventojams.

„Gyventojai kalba, kad grįžtama į sovietmetį, nes tuo metu su savimi buvo būtina turėti pasą ir leidimą ten papulti. Keista, kad galima apvažiuoti pusę Europos niekam nepaprašius asmens tapatybės dokumento arba jį parodžius tik atitinkamose vietose. Manome, kad ši tvarka yra per daug įpareigojanti teikti asmens dokumentą“, – komentuoja V. Venckus.

Gyventojams klausimų kelia ir tai, kaip į namus iš ugdymo įstaigų teks grįžti jų vaikams. V. Venckaus aiškinimu, ne kiekvienas nepilnametis turi, o, juolab, su savimi nešiojasi asmens tapatybę įrodantį dokumentą, todėl tėvai nerimauja, ar jų vaikai galės naudotis bilieto kainos kompensavimu.

„Mėginama prie tarkos privesti ir mokinio pažymėjimą. Vėlgi, mokinio pažymėjime nėra rašomas asmens kodas, tad kaip sistema vaiką identifikuos? Manome, kad bent iš pradžių kils daug nepagrįstų nesusipratimų. Tikimės, kad sistema kažkokiu būdu veiks sklandžiai“, – viliasi V. Venckus.

Anot „Smiltynės perkėlos“ atstovų, tėvai, norintys, kad jų vaikai naudotųsi persikėlimo per Kuršių marias bilieto kainos kompensavimu pateikus moksleivio pažymėjimą, Lietuvos automobilių kelių direkcijai turės pateikti nustatytos formos prašymą ir moksleivio pažymėjimo kopiją, kad jie būtų įtraukti į elektroninį sąrašą. Kelių direkciją moksleivius į sąrašą įtrauks per tris darbo dienas nuo dokumentų gavimo.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt