Eismas

2020.01.21 19:20

Nebegaliojant vienai KET taisyklei vairuotojai toliau kelia chaosą – nevažiuoja net degant žaliai šviesai

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.01.21 19:20

Nors prieš porą savaičių ir pranešta, kad žaliosios rodyklės grįš į sankryžas, tačiau dalis vairuotojų su eismo pakeitimais sankryžose nesusidoroja iki šių dienų. Vietoje lentelės su žalia rodykle atsiradus papildomoms šviesoforo sekcijoms, dalis vairuotojų nesupranta, kaip važiuoti tokia sankryža, dėl to driekiasi spūstys.

Nuo 2019-ųjų lapkričio nebegalioja Kelių eismo taisyklių (KET) 75 punktas, kuris skambėjo taip:

Jeigu ties žaliu šviesoforo signalu įrengta papildoma sekcija su žalia rodykle, važiuoti rodyklės nurodyta kryptimi leidžiama tik įsijungus šios sekcijos signalui.

Susisiekimo ministerija LRT.lt patvirtino, kad 75 KET punktas nebegalioja.

„KET 75 punktas neteko galios nuo 2019 m. lapkričio 1 d. ir yra negaliojantis. Tai patvirtina galiojančios Kelių eismo taisyklės“, – komentavo ministerijos specialistai ir ragino vairuotojus važiuoti per sankryžą vadovaujantis galiojančiomis Kelių eismo taisyklėmis.

Pakeitimas buvo įvestas žaliųjų rodyklių nuėmimo išvakarėse ir turėjo pagelbėti vairuotojams įveikti sankryžas, tačiau dalį vairuotojų tokia tvarka klaidina ir iki šių dienų.

Viena iš tokių yra Pilaitės pr.–Spaudos g. sankryža. Norintiesiems iš Spaudos g. pasukti į dešinę ir važiuoti Pilaitės mikrorajono link yra įrengta papildoma sekcija. Šiai užsidegus, vairuotojai tvarkingai pajuda į dešinę, tačiau, sekcijai užgesus, prie šviesoforo prasideda chaosas.

Užgesus sekcijai į dešinę, užsidega vientisas (be rodyklių apskritime) žalias šviesoforo signalas. Dalis norinčiųjų sukti į dešinę pusę posūkio neatlieka, nors jiems dega žalias šviesoforo signalas ir atlikti posūkį jie gali.

Prie šviesoforų – balaganas: prie sekcijos užstrigę vairuotojai nevažiuoja, nors tą daryti gali

Tokių sankryžų tiek Vilniuje, tiek kituose Lietuvos miestuose yra ne viena, todėl dar kartą peržvelkime, kokius šviesoforus sankryžose galime pamatyti ir kaip juos suprasti.

Kaip važiuoti sankryžose?

1. Privažiavus prie sankryžos būtina atkreipti dėmesį, koks šviesoforas stovi prieš jus – su rodyklėmis ar be jų. Svarbu pasižiūrėti į pagrindinį šviesoforą, jį dažniausiai sudaro 3 spalvos, nuo viršaus į apačią: raudona, geltona ir žalia. Tada reikia atkreipti dėmesį, ar pagrindinis šviesoforas yra su rodyklėmis (jos gali būti kombinuotos, pavyzdžiui, leidžiančios judėti tiems, kas važiuoja tiesiai ir suka į kairę), ar rodyklių nėra.

2. Įvertinę, koks tai šviesoforas – paprastas (gali būti pridėta sekcija) ar su rodyklėmis, prisimename svarbų Kelių eismo taisyklių (KET) 158 punktą.

Atkreipkite dėmesį, kad ir iliustracijose vieni pagrindiniai šviesoforai yra su rodyklėmis, o kiti – be jų (nederėtų painioti su papildoma sekcija, kuri montuojama prie pagrindinio šviesoforo).

Jei privažiavę prie šviesoforo pamatome, kad pagrindinis šviesoforas (tas, kuris turi 3 spalvas) yra be rodyklių (prie jo gali būti prijungta sekcija), vadovaujamės 158 punktu, kuris skamba taip:

Sukdamas sankryžoje į kairę arba į dešinę, vairuotojas privalo duoti kelią eismo dalyviams (dviračių vairuotojams ir kitiems), kertantiems važiuojamosios dalies, į kurią jis suka, eismo juostas. Sukdamas į kelią su viena eismo juosta kiekviena kryptimi, vairuotojas privalo duoti kelią eismo dalyviams (dviračių vairuotojams ir kitiems), kertantiems bet kurią važiuojamosios dalies, į kurią jis suka, eismo juostą.

Paprasčiau tariant, jei šviesofore be viduje esančių rodyklių dega žalias signalas, galima atlikti posūkį į dešinę (ir į kairę), net jei sekcija nedega. Sekcija į dešinę tokiu atveju užsidegs, jei pagrindiniame šviesofore degs raudonas signalas. Labai retais atvejais gali degti pagrindinis žalias signalas ir sekcija į dešinę, tačiau sekcijos tam ir įrengiamos, kad būtų uždegamos, kai pagrindiniame šviesofore dega raudonas signalas.

Jei privažiavę prie šviesoforo pamatome, kad pagrindinis šviesoforas yra su rodyklėmis, vadovaujamės rodyklėmis ir šviesoforo signalais.

Paprasčiau tariant, jei matome, kad dega žalias pagrindinio šviesoforo, kuriame yra rodyklė arba rodyklės atitinkamomis kryptimis (dažniausiai būna kombinuotos rodyklės, nurodančios kryptį tiesiai ir į kairę), signalas, galime judėti tik rodyklių kryptimis. Jei dega žalias signalas, o jame – rodyklės, nurodančios kryptis tiesiai ir į kairę, tai į dešinę sukti negalėsime, važiuosime tik tiesiai arba į kairę.

Pareigūnai ragina laikytis KET ir gatvėse elgtis itin atidžiai. Ypač sankryžose, kur susikerta eismo srautai, kyla didesnis avarinės situacijos pavojus, todėl, jei kyla abejonių, kaip įveikti sankryžą, vertėtų prisiminti KET.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt