Eismas

2020.01.14 18:24

Policija su šypsena žiūri į naujų greičio matuoklių vengiančius vairuotojus: mums tai nemokama reklama

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.01.14 18:24

Lietuvos gatvėse atsiradus vadinamiesiems trikojams greičio matuokliams, vairuotojai, regis, įgijo naują, visus vienijantį priešą. Bent toks įspūdis gali susidaryti žvelgiant į socialinius tinklus. Vairuotojai kaip įmanydami bando apsisaugoti ir apsaugoti kitus nuo galimos baudos už greičio viršijimą, todėl net kuria socialinių tinklų grupes, kurios skirtos skelbti pranešimus apie greičio matuoklių buvimo vietas.

Vos užėjus į socialinį tinklą „Facebook“ ir į paieškos laukelį suvedus žodį „trikojis“, sistema pateikia ne vieną rezultatą. Vien Vilniuje sukurtos 3 tokios grupės, kuriose yra nuo 300 iki 4 tūkstančių narių. Savo grupes, įspėjančias apie trikojį greičio matuoklį, turi ir kauniečiai bei klaipėdiečiai.

Mobilusis greičio matuoklis ne vienam vairuotojui sukėlė pasipiktinimą. Po kiekvienu įrašu apie greičio matuoklio buvimo vietą pasipila jūra nepatenkintų internautų komentarų, riebesnį žodį jie pasako ir valdžiai.

„Vietoj tų trikojų, kuriuos nupirko valdžia, geriau gaisrininkams nors batus nupirktų ir uniformų, mentai visai nustos judėti ir taps kaip cepelinai trikojai, besmegenių kraštas, kažkoks kosmosas, tragiška valdžia mūsų...“, – feisbuke rašė interneto vartotojas Gediminas (LRT.lt pašalino necenzūrinę leksiką).

Kai kurie internautai, nežinia, ironiškai ar rimtai, dalijo pareigūnams patarimus, kur derėtų pastatyti naujuosius greičio matuoklius. Esą kai kuriose vietose vairuotojai važiuoja kur kas greičiau nei leistinas greitis dėl kelio reljefo ir palyginti gero matomumo bei dėl to, kad gatvė viena kryptimi turi mažiausiai dvi eismo juostas.

Tačiau yra ir tokių, kurie abejoja, ar toks pažeidėjų fiksavimas užtikrina saugų eismą kelyje.

„Praleki ir varai toliau, ar čia eismo saugumas?“ – retoriškai klausia internautas.

Naudojant naujuosius greičio matuoklius, užfiksavus pažeidimą, vairuotojai nėra stabdomi. Jie tik vėliau gaus pranešimą apie padarytą nusižengimą.

„Kelių eismo pažeidėjai už greičio viršijimą atsakomybės neišvengs. Baigus sistemos bandomąją eksploataciją 2020 m. sausio mėn. užfiksuotus keliuose pažeidėjus pasieks informaciniai pranešimai“, – portalui LRT.lt komentavo Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Blokuoja greičio matuoklius

Grupių socialiniuose tinkluose kūrimas – ne vienintelis vairuotojų prasimanymas, kaip pasipriešinti moderniai technikai. Pasitaiko ir tokių, kurie tyčia blokuoja greičio matuoklius savo automobiliais. Tačiau pareigūnai tikina, kad tokie „geradariai“ mažai kuo padės, mat greičio matuoklis gali veikti net jį užstačius automobiliu. Policijos atstovas teigia, kad, priklausomai nuo vairuotojo atliekamų veiksmų blokuojant greičio matuoklį, tokie „geradariai“ gali sulaukti ir nuobaudų.

Visgi vairuotojų išmonę mėginant išvengti greičio matuoklių pareigūnai vertina su šypsena ir pabrėžia, kad jei žmonės laikytųsi leistino greičio, jiems nereikėtų rūpintis, kur stovi greičio matuoklis.
„Tegul pranešinėja, niekas jiems nedraudžia, turi tokią teisę. Jeigu viešose vietose mato – tegul pranešinėja, mums tai nemokama reklama“, – komentavo R. Matonis.

Yra ir tokių vairuotojų, kurie apie greičio matuoklius praneša savo pačių pasigamintais ir ant automobilių sumontuotais stendais.

Savaitgalį Kaune – per 400 pažeidimų

Praėjusį savaitgalį pareigūnai savo darbe aktyviai naudojo greičio matuoklius – vien iki sekmadienio buvo užfiksuota daugiau nei 400 pažeidimų.

Kauno apskr. VPK pareigūnai, vykdydami leistino greičio kontrolę, užfiksavo 426 greičio viršijimo atvejus. Pastebima, kad vairuotojai dažniausiai leistiną greitį viršija nuo 20 km/val. iki 40 km/val.
LRT.lt primena, kad šiais metais Lietuvos keliuose atsiras per 130 vidutinio greičio kontrolės ruožų, taip pat bus įrengta 70 momentinių greičio matuoklių. Maža to, policija apsiginklavo ir slaptais greičio matuokliais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt