Eismas

2020.01.07 14:41

Šimašius įvardino galimus žaliųjų rodyklių kaltininkus: jie rėmėsi pseudo tyrimu ir melavo dėl ES

teigia, kad yra sankryžų, kuriose rodyklės vienareikšmiškai reikalingos
Paulius Vaitekėnas, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.01.07 14:41

Kilus sumaiščiai dėl lentelių su žaliomis rodyklėmis nuėmimo, antradienį Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius teigia, kad Vilniuje kuriam laikui bus sudaryta galimybė grąžinti vadinamąsias žaliąsias rodykles. Į tai sureagavusi Vilniaus valdžia pareiškė, kad problemas sankryžose padėtų išspręsti , jei žaliosios rodyklės būtų grąžinamos visam laikui.

Sostinės valdžia sako, kad sugrąžinti rodykles metams, o vėliau vėl jas nuimti – sumaišties kėlimas, o ne racionalus veiksmas.

Vilniaus vicemero Vytauto Mitalo teigimu, savivaldybė norėtų konkrečių sutarimų su ministerija, o turėti sprendimą tokį, jog matytdami probleminių sankryžų sąrašą, kur be žaliųjų rodyklių eismas taptų sudėtingas, o gal net pavojingas eismo dalyviams, ten rodykles reikėtų sugrąžinti visam laikui.

„Aš tikiuosi, kad procesas bus greitas, bet svarbu, kad jis būtų toks, jog būtų aiškus visiems eismo dalyviams. Nes metams vėl grąžinti žaliąsias rodykles, o gruodį vėl nuimti, tai būtų neracionalu ir neprotinga“, – sako vicemeras.

„Dėl metų aš net žaisti neketinčiau. Jei rodyklės gali būti grąžintos, tai kalbėkime apie nuolatinį grąžinimą sankryžose, kuriose jų labai reikia“, – teigė V. Mitalas.

Vicemeras pridūrė, kad ministro J. Narkevičiaus pozicija žaliųjų rodyklių nuėmimo klausimu neatrodė labai užtikrinta.

„Ministras vieną dieną sakė, kad žaliosios rodyklės bus grąžintos metams, tačiau kitą dieną pasakė, kad galėtų būti grąžamos visam laikui. Palaukime kol Vyriausybė galutinai nuspręs“, – sakė jis.

Anot V. Mitalo, svarbu su ministerija sutarti, kad jeigu matome, jog be žaliosios rodyklės sankryža negali funkcionuoti gerai, nėra užtikrintas saugumas, tai tos žaliosios rodyklės turėtų grįžti nuolatos.

„Ne Vilnius vienas turi problemų. Marijampolė, Šiauliai, Klaipėda, tas pats Kaunas. Man žmonės rašo, ar čia tik Vilniuje bus nuimtos rodyklės, nes mes sėdime kamščiuose. Yra tokių vietų, kur vairuotojai neracionaliai stovi prie raudono šviesoforo signalo“, – sako V. Mitalas.

Vicemero teigimu, ministerijos sumanymas atsisakyti žaliųjų rodyklių eisme buvo paremtas labiau teoriniu, o ne praktiniu vaizdu.

„Iššūkis tikrai didelis, nes tas 2014-ųjų tyrimas, kuriuo ministerija priėmė sprendimą atsisakyti žaliųjų rodyklių, yra tiesiog teorinės situacijos sumodeliavimas. Daugiau ideologija, o ne praktiniais duomenimis šitas sprendimas buvo grįstas“, – sakė V. Mitalas.

„Nutarimas priimtas modeliuojant teorines situacijas. Nebuvo remtasi praktiniais duomenimis. Prielaida buvo daroma įvardijant, kad vairuotojai suka į dešinę pusę nestodami“, – sakė jis.

Esą nuo tyrimo, kuris buvo vykdomas 2009-aisiais iki šių dienų buvo kelių eismo taisyklių pakeitimų, susijusių su žaliomis rodyklėmis. Vienas tokių – vairuotojai turėjo sustoti prie šviesoforo, apsidairyti, ir tik įsitikinę, kad judėti saugu, pradėti posūkį į dešinę pusę degant raudonam šviesoforo signalui, jei prie šviesoforo yra lentelė su žalia rodykle. Esą tokios eismo taisyklės kuomet buvo atliekamas tyrimas dar nebuvo.

Tuo tarpu Vilniaus meras Remigijus Šimašius negailėjo kritikos 2014-ųjų metų Vyriausybei, kuri anot politiko melavo visiems.

„Deja, šiandien mieste ir kituose miestuose turime situaciją, kokia ir tegali būti, kai 2014 metų sprendimai buvo priimti remiantis pseudotyrimu, be jokių duomenų, be jokios statistikos iš policijos ir sudarant tokį įspūdį, kad čia neva ES kažko reikalauja, taip manipuliuojant viešąja nuomone“, – sakė Vilniaus miesto vadovas.

Vilniaus vicemeras dar pakartojo, kad kiekvieną tokį sprendimą privaloma analizuoti individualiai, butina sekti eismo srautus atskirose sankryžose, nes tik tada matosi tikslūs eismo duomenys.

„Yra sankryžų, kur mes matome, kad tų problemų tikrai nesumažės, todėl norisi, kad ministerija suprastų, kad mes sprendimus grįskime ne teoriškai, o praktiškai, analizuokime kiekvieną sankryžą“, – sako V. Mitalas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.