Naujienų srautas

Eismas2020.01.07 11:07

Vyriausybė jau trečiadienį planuoja leisti laikinai grąžinti žaliąsias rodykles

LRT.lt 2020.01.07 11:07

Kilus sumaiščiai dėl lentelių su žaliomis rodyklėmis nuėmimo, antradienį aptarti situacijos susitiko Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius ir Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

Dar pirmadienį J. Narkevičius teigė, kad dėl susidarusių nepatogumų Vilniuje kuriam laikui bus sudaryta galimybė grąžinti vadinamąsias žaliąsias rodykles. Ministro teigimu, rodyklės bus grąžintos.

„Pradedame formalią procedūrą, kad tose sankryžose, kuriose didėja spūstys, galima būtų pratęsti dar „žaliųjų“ sukimo į dešinę rodyklių galiojimo laiką. Svarstome apie metus laiko“, – žurnalistams pirmadienį sakė ministras.

Susitikimo metu J. Narkevičius pranešė, kad žaliosios rodyklės bus grąžintos, tačiau savivaldybėms teks nurodyti konkrečias sankryžas.

„Susisiekimo ministerija teiks teisės aktų projektus, kuriais bus siūloma metams laiko grąžinti žaliąsias rodykles. Savivaldybės spręs, kur sugrąžinti rodykles ir teiks pasiūlymus Susisiekimo ministerijai ir bus priimtas sprendimas, ar reikia grąžinti žaliąją rodyklę“, – teigė J. Narkevičius.

Ministras teigia, kad nutarimas įsigalios jau nuo trečiadienio. Būtent nuo tada bus galima grąžinti žaliąsias rodykles į sankryžas. Pasak jo, galutinį sprendimą dėl rodyklių įrengimo konkrečiose sankryžose priims Susisiekimo ministerija savivaldybių teikimu, įvertinusi tarpines ekspertų rekomendacijas.

„Jei savivaldybė bus paruošusi sąrašą sankryžų, kuriose būtina grąžinti rodykles, grąžinti galima bus jau rytoj, trečiadienį“, – sakė J. Narkevičius.

Susisiekimo ministras sukritikavo Vilniaus valdžią ir teigė, jog pinigų saugumui sankryžose užtikrinti savivaldybės gauna užtektinai ir esą turi juos išleisti.

„Stengsimės, kad savivaldybės neprisidengtų žaliosios rodyklės nuėmimu ir spręstų esimo klausimus, kad eismo dalyviai galėtų judėti saugiai“, – teigė ministras.

J. Narkevičius tikino, kad žaliosios rodyklės gali būti grąžinamos ne tik Vilniuje. Esą tokią galimybę turės visi miestai ir miesteliai, tačiau ministras pabrėžė, jog šiai dienai prasčiausia situacija yra Vilniuje. Ministras sukritikavo Vilniaus valdžią ir sakė, jog ši nepateikė konkrečių sankryžų sąrašo, kuriose situacija nuėmus žalią rodyklę suprastėjo.

Tuo tarpu R. Požėla sveikino ministro poziciją žaliųjų rodyklių atžvilgiu ir tvirtino, kad Vyriausybės sprendimas nuimti žaliąsias rodokles buvo ydingas.

„Nematau objektyvių priežasčių, kodėl žaliosios rodyklės turėjo būti nuimtos. Policija nepateikia statistikos, kad dėl žalių rodyklių būtų žuvę arba sužeisti asmenys. Todėl mes tikrai žiūrime pozityviai į žaliąsias rodykles, bet vėlgi, turi būti tam tikri saugikliai, ekspertų vertinimai“, – teigė Policijos generalinis komisaras.

R. Požėla pripažino, kad žaliųjų rodyklių nuėmimas didelės naudos miestams nesuteikė, o spūstys išaugo ženkliai.

Žurnalistams paklausus, ar nebus taip, kad po metų vėl bus sprendžiamas žaliųjų rodyklių klausimas arba bus nuspręsta jas grąžinti visam laikui, ministras atsakė, kad žingsnio atgal žengti nesiruošia.

Sprendimas nuimti lenteles su žaliomis rodyklėmis buvo patvirtintas dar 2014-aisiais. Miestams buvo skirta penki metai pasiruošimo, tačiau ne visiems Lietuvos didmiesčiams šio laiko pakako. J. Narkevičiaus teigimu, sudėtinga situacija sankryžose kankina tik vilniečius. Kaunas ir Klaipėda, esą tinkamai pasiruošė lentelių nuėmimui, įrengę ne tik papildomas šviesoforų sekcijas posūkiui į dešinę atlikti, bet ir išskyrę atskiras eismo juostas sukantiems dešinėn.

Penktadienį Vilniaus vicemeras tvirtino, kad po lentelių nuėmimo saugumas ne padidėjo, kaip buvo planuota, kai kuriose sankryžose saugumas sumažėjo. Maža to, spūstys pradėjo tįsti net tose sankryžose, kuriose anksčiau spūsčių nebūta.

„Vilniaus miestas iš viso pertvarkė 52 sankryžas, kituose miestuose tokių sudėtingų sankryžų yra mažiau. Matyčiau, pagrindinis dalykas, kad su šiuo pakeitimu nenukentėtų pėsčiųjų saugumas. Tiesą sakant, yra vietų, kur naujų klausimų iškilo, o įrengti papildomas eismo juostas tiesiog nėra fizinių galimybių“, – tąkart BNS sakė V. Mitalas.

Šimašius: sugrąžinimas metams – ne sprendimas

Po J. Narkevičiaus pranešimo, kad reaguojant į situaciją Vilniaus sankryžose, kai kur bus sudaroma galimybė žaliąsias rodykles grąžinti metams, ministrui į atlapus kibo Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

„Termino atidėjimas metams nėra problemos sprendimas, tik jo pavėlinimas. Niekam nereikia to blaškymosi (gal net ir kitas žodis čia tiktų) ir eismo dalyvių erzinimo. Vilnius neprašė ir neprašo nukelti šio sprendimo įgyvendinimo. Miestas prašo galimybės savarankiškai nuspręsti dėl žalių rodyklių naudojimo, atsižvelgiant į eismo dalyvių saugumą ir sklandų judėjimą“, – socialiniame kanale rašė R. Šimašius.

LRT.lt primena, kad nuo šių metų sausio 1-osios Lietuvos miestuose nebeliko prie šviesoforo pritvirtintos lentelės su žalia rodykle, kuri suteikė vairuotojams atlikti posūkį į dešinę pusę, kai šviesofore degdavo raudonas signalas. Vairuotojai pasinaudoti šia galimybe galėjo tik įsitikinę ar nekelia pavojaus kitiems eismo dalyviams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi