Naujienų srautas

Eismas2020.01.04 16:11

Alkoblokai gali ne tik atnešti naudos, bet ir sukelti mirtiną pavojų, apie kurį daug kas nutyli

LRT.lt 2020.01.04 16:11

Alkoblokų skaičius per dešimtmetį išaugo beveik trigubai, tačiau prietaisas gali būti ne tik naudingas, bet ir sukelti mirtiną pavojų, remdamasis „New York Times“ tyrimu, rašo caranddriver.com

Lietuvoje alkoblokai dar nėra labai populiarūs, tačiau nuo sausio 1-osios įsigaliojus pataisai, kuri leis neblaiviems vairuotojams (jei girtumas neviršija 1,5 prom.), praradusiems vairuotojo pažymėjimą, dokumentą atgauti anksčiau, jei šie įsirengs automobilyje alkobloką, tokių įrenginių šalyje gali padaugėti.

Vairuotojas, įlipęs į automobilį, turės papūsti į įrenginį, kuris nustatys, ar vairuotojas yra blaivus. Jei vairuotojas bus blaivus, automobilyje pasigirs spragtelėjimas ir vairuotojas galės užvesti automobilio variklį. Tačiau kur kas rečiau minima tai, kad vairuotojui gali tekti pūsti ne tik kelionės pradžioje, bet ir ir pačios kelionės metu.

Alkoblokais prekiaujanti bendrovė „LifeSafer“ atkreipia dėmesį, kad bene geriausią tokio tipo kontrolę yra įdiegusi Švedija. Ligų kontrolės ir prevencijos centrai tikina, kad alkoblokų įdiegimas sumažina pakartotinius vairavimo apsvaigus nuo alkoholio atvejus 70 proc.

2016-aisiais Pensilvanijos universiteto atliktame tyrime nustatyta, kad alkoblokų naudojimas mirtinų avarijų skaičių padėjo sumažinti 15 proc. Tačiau „The New York Times“ tyrimo išvados atkreipia dėmesį, kad visi šie alkoblokų pranašumai gali atsirūgti.

„Nors alkoblokai padėjo užkirsti kelią tūkstančiams katastrofų, tačiau dėl įrenginių kilo nemažai skaudžių avarijų“ – rašoma tyrime.

Problema ta, kad žmonės, kuriems privalu naudoti alkobloką, apie savo blaivumą turi „pranešti“ ir kelionės metu, ne tik įsėdus į automobilį. To sistema reikalauja siekiant sumažinti galimybę apgauti įrenginį. Esą, jei testas būtų atliekamas tik vieną kartą, vos įsėdus į automobilį, tai neva galėtų padaryti ir vairuotojo draugas, kuris nevažiuoja tuo pačiu automobiliu. Kitaip tariant, įrenginys tikrina, ar automobilį vairuoja tas pats asmuo ir ar jis tebėra blaivus.

Kelionės metu įrenginiui pradėjus pypsėti, vairuotojui nurodoma atlikti blaivumo testą pakartotinai. Jei vairuotojas to nepadarys – gali pradėti mirksėti automobilio šviesos, įspėjančios aplinkinius, kad automobilį vairuoja galimai neblaivus žmogus. Automobiliui sustojus, gali užgesti variklis ir užsikurs tik pakartotinai atlikus testą.

Visgi specialistai mano, kad raginimas vairuotojui atlikti testą kelionės metu kelia pavojų, nes vairuotojas yra blaškomas ir turi užsiimti pašaline veikla, dėl kurios gali kilti avarija.

Parengė Paulius Vaitekėnas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi