Eismas

2019.12.30 21:30

Kitąmet keliuose atsiras slaptų kamerų, o baudos pažeidėjus pasieks per kelias dienas

Mindaugas Jackevičius, LRT RADIJO laida „Aktualijų studija“, LRT.lt2019.12.30 21:30

Vėl daugėja žuvusiųjų keliuose. Tą rodo naujausia statistika. Šiais metais daugėjo ir eismo įvykių, ir sužeistųjų bei žuvusiųjų keliuose. „Greitis, alkoholio vartojimas, tam tikrų kelių eismo taisyklių nepaisymas bei atidumas – tai ir yra tų skaudžių eismo nelaimių priežastys“, – LRT RADIJUI sako Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) direktoriaus pavaduotojas Tomas Kolendo.


Greitis ir alkoholis – didžiausiai nelaimių kaltininkai

Lietuvos kelių policijos tarnybos (LKPT) viršininkas Vytautas Grašys pripažįsta, kad šiais metais daugiau sužeistųjų ir žuvusiųjų keliuose, tačiau bendrai ilgametė tendencija rodo, kad situacija keliuose gerėja.

„2009-ais metais keliuose buvo 370 žuvusiųjų. Šiais metais – 182. Žiūrint ilgalaikėje perspektyvoje, matome, kad pokyčiai eismo saugume vyksta. Žinoma, norisi jų (pokyčių – LRT.lt) kuo spartesnių, tačiau tai priklauso nuo mūsų visų, kurie dalyvauja eisme. Turime išmokti saugoti ne tik save, bet ir aplinkinius, – sako V. Grašys.

LKPT vadovas sako esantis įsitikinęs, kad vadinamasis karas keliuose yra baigtas ir yra įsivyravusi šiokia tokia taika. Tuo tarpu LTSA direktoriaus pavaduotojas Tomas Kolendo sako, kad skaudžias eismo nelaimių pasekmes nulemia mūsų sąmoningumas. Jis išskiria kelis charakteringus vairavimo bruožus, kurie dažniausiai ir sukelia skaudžias eismo nelaimes.

„Greitis, alkoholio vartojimas, tam tikrų kelių eismo taisyklių nepaisymas bei atidumas – tai ir yra tų skaudžių eismo nelaimių priežastys, – įsitikinęs T. Kolendo. – Šie metai, visgi, nebuvo kažkuo labai išskirtiniai“.

Ugdys saugų vairavimą

LRT.lt primena, kad šiais metais žuvusiųjų keliuose yra 12-ka daugiau, nei pernai metais. Susisiekimo ministerijos (SUMIN) atstovas Vidmantas Pumputis sako, kad su žuvusiųjų augimu susitaikyti negalime. „Ieškome priemonių, kad skaudūs įvykiai keliuose nesikartotų“, – sako V. Pumputis.

Pašnekovo teigimu, bus imamas pavyzdys iš Norvegijos ir Šveicarijos, kuriose gausu vairuotojus drausminančių kamerų. „Tų šalių keliuose daug kamerų, visi laikosi saugaus greičio. Yra kuriama saugi aplinka, kuomet visi juda vienodu saugiu greičiu, – užsienio praktiką komentuoja V. Pumputis. – To bus siekiama ir Lietuvoje“.

Šiais metais, pasak jo, daugiausiai gyvybių keliuose pareikalavo saugaus greičio nesilaikymas. „Dėl šios priežasties kitais metais keliuose atsiras žymiai daugiau greičio matuoklių, – įspėja SUMIN atstovas. – Bus ir visiškai naujų, Lietuvoje dar nematytų greičio matuoklių. Iš viso šalies kelius nusės 260 greičio matuoklių, tarp kurių bus 130 vidutinio greičio bei 70 momentinio greičio matuoklių. Taip pat pareigūnai įsigijo slaptų, nežymėtų kamerų, kurios keliuose bus įrengtos atsitiktine tvarka“.

V. Grašys iškarto skuba patvirtinti, kad kalba eina apie kilnojamus greičio matuoklius. „Tokios kameros atsiras bet kuriame kelyje ar gatvėje, – vairuotojus laikytis saugaus greičio įspėja LKPT viršininkas. – Tos kameros yra lengvai sumontuojamos, tad jų vieta bus kaitaliojama. Jose užfiksuoti duomenys iškarto keliaus į registrą ir automatiškai bus formuojamas administracinių nusižengimų protokolas“.

Nauja protokolo surašymo tvarka

Pasak LKPT vadovo, policijos užduotis nėra kuo daugiau tokių nusižengimų fiksuoti. „Tokiais veiksmais mes norime, kad vairuotojai įsisąmonintų, jog bet kurioje šalies kelių vietoje gali būti nežymėtas greičio matuoklis. O tai reiškia, kad visada reikia laikytis saugaus greičio“, – primena V. Grašys.

Policijos atstovas taip pat informuoja, kad nuo sausio 1-osios šalyje startuoja automatizuoto protokolo surašymo tvarka. „Tai reiškia, kad administracinio nusižengimo protokolas už tam tikrus pažeidimus, tokius kaip greičio viršijimas, ar šviesoforo signalo nepaisymas, bus formuojamas automatiškai, neįsikišant pareigūnui, – naują baudos kvito išrašymo metodiką komentuoja LKPT viršininkas. – Nuobaudą pažeidėjas per 3-4 dienas gaus į savo elektroninį paštą“.

LRT.lt informuoja, kad šiais metais Lietuvos keliuose tiek eismo įvykių, tiek juose sužeistų bei žuvusiųjų buvo daugiau nei pernai metais. Eismo įvykių, kuriuose nukentėjo žmonės 2018-aisiais fiksuota trimis su puse šimto mažiau, nei šiais metais, atitinkamai 2 901 ir 3 256. Sužeistųjų keliuose padaugėjo net puse tūkstančio, nuo 3 364 iki 3 867.

Karas keliuose pareikalavo ir daugiau žmonių gyvybių. Pernai keliuose žuvo 170 eismo dalyvių, o šiais, besibaigiančiais, metais – 182.

Plačiau – LRT RADIJO laidos „Aktualijų studija“ įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius