Eismas

2019.12.26 10:42

Medikai pavargo nuo įtūžusių vairuotojų, kai kurie net ragino blokuoti ir nepraleisti greitosios pagalbos automobilių

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2019.12.26 10:42

Lietuvos didmiesčių gatvės spąstais tampa ne tik vairuotojams, bet ir greitosios pagalbos medikams. Skubantys vairuotojai ne tik kelia pavojų aplinkinių saugumui, bet neretai užkerta kelią ir pas ligonius skubantiems medikams, kuriems ne visada pavyksta išvengti avarijų.

Vilniaus greitosios medicinos pagalbos centro transporto skyriaus direktorius Darius Gaspariūnas įsitikinęs – lietuviams dar reikėtų pasimokyti kultūros keliuose. Esą kitose šalyse pamatę atlekiantį greitosios automobilį, vairuotojai iš tolo traukiasi į šalį, o Lietuvoje atvirkščiai – medikai turi apvažiuoti tam, kad nekiltų avarija.

„Vairuotojai nemoka pasitraukti iš kelio sistemingai. Pamatę greitosios pagalbos automobilį sustoja vienas kairėje, kitas dešinėje. Jie kaip ir stengiasi praleisti greitąją, bet palieka tokius tarpus, kad nėra galimybių pravažiuoti. Ypatingai švenčių laikotarpiu arba kai būna lietus, vairuotojai dėl neaiškių priežasčių nemato specialiųjų tarnybų automobilių. Nežinau, piktybiškai, ar dėl išsiblaškymo, jeigu važiuoja greitoji, bent vienas automobilis pravažiuos jai prieš nosį, nepristabdys“, – tikino D. Gaspariūnas.

Ir ne, ne automobiliuose grojanti tranki muzika, ar iš rankų tik retkarčiais paleidžiamas išmanusis telefonas neleidžia pamatyti ar išgirsti atskubančią greitąją. Problema slypi kitur, sako jis.

„Naujuose greitosios automobiliuose sumontuotos žemų dažnių sirenos. Kelių šimtų metrų spindulių dėl šių sirenų automobiliai net vibruoja. Sunku neišgirsti tokių sirenų, net tie, kurie klausosi garsiai muzikos, negali negirdėti. Čia labiau gal nenorėjimas girdėti nei negirdėjimas“, – nuogastavo specialistas.

Sulaukė įpykusių vairuotojų komentarų

„Žmonės atkreipia dėmesį į specialiąsias tarnybas po avarijų, tačiau vairuotojų manieros nesikeičia. Skaitant žmonių komentarus supranti, kad žmonės tiesiog nesuvokia, kad specialiųjų tarnybų transportas važiuoja ne šiaip kažkur, o skuba suteikti pagalbą“, – vairavimo kultūrą kritikavo D. Gaspariūnas.

Ypač daug žmonių pykčio specialistui teko pamatyti socialinėje erdvėje. Jie peikė medikus, kad šie neva važinėja su įjungtais švyturėliais savo reikmėms, tačiau D. Gaspariūną tokie komentarai liūdina.

„Buvo komentarų, kuriais skatino nepraleidinėti specialiųjų tarnybų transporto, nes jie neva šiaip kažkur važinėja. Nėra žmogiškojo faktoriaus. Žmonės nesupranta, kad gal ta greitoji važiuoja pas jų gimines, artimuosius. Tikrai nėra taip, kad noriai praleidžia“, – pasakojo D. Gaspariūnas.

Pas ligonius tenka eiti pėsčiomis

Specialistas pabrėžia ir kitą problemą. Daugiabučių namų kiemuose automobiliai palikti netvarkingai, o kartais viskas taip užkimšta, kad medikai net negali nuvykti pas ligonį.

„Užstatyti įvažiavimai ir pravažiavimai. Būna, kad kai nepratelpa medikų automobilis, jiems reikia eiti pėščiomis. Vairuotojai automobilius stato ant šaligatvių, yra didelė bėda su kiemais. Ypatingai naujuose rajonuose, svarbu pastatė namą, o vietų automobiliams nėra. Ten net šiaip siaurose gatvėse sunku prasilenkti, o įvažiuoti į kiemą greitajai neįmanoma“, – pasakojo D. Gaspariūnas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt