Eismas

2019.12.10 13:42

Vilniaus sankryža virto nemokamu cirku: vairuotojai nesupranta, kaip važiuoti netgi degant žaliai šviesai

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2019.12.10 13:42

Kas galėjo pamanyti, kad šviesoforo žalios signalo fone nebelikus rodyklių išgaruos ir vairuotojų kelių eismo taisyklių (KET) žinios? Sostinėje Ateities ir Baltupio gatvių sankryžoje sumontuoti nauji šviesoforai bando vairuotojų kantrybę, o kai kurie vairuotojai degant žaliam šviesoforo signalui tiesiog stovi vietoje.

Prieš kiek daugiau nei mėnesį įsigalioję KET pakeitimai ne vienam vairuotojui tapo mįsle, pakeitus KET 75 punktą, pagal kurį vairuotojas negalėjo pasukti atitinkama kryptimi, kol neužsidegė vadinamoji žalia rodyklė (sekcija).

Dabar vairuotojai nebeturės stovėti prie šviesoforo ir laukti, kol užsidegs žalia rodyklė (sekcija), leidžianti atlikti posūkį, tačiau daugumai vairuotoju ši naujovė apsuko galvas ir net degant žaliai šviesai jie stovi prie šviesoforo ir laukia, kol užsidegs žalia rodyklė.

Sankryžų rebusas: atnaujinus taisykles, vairuotojai nevažiuoja net degant žaliai šviesoforo šviesai

Be to, sankryžose sumontuoti nauji šviesoforai, kuriuose pagrindinis žalias signalas yra be rodyklių, todėl, jam užsidegus, vairuotojas galės judėti visomis kryptimis (tiesiai, sukti į kairę ir į dešinę pusę), prieš tai praleidęs pėsčiuosius ir kitas transporto priemones, atvažiuojančias priešpriešiais.

Kaip suprasti naujus šviesoforus?

Ateities ir Baltupio gatvių sankryžoje sumontuotas toks pats šviesoforas, kaip pavaizduotas paveikslėlyje apačioje, išskyrus apatinį paveikslėlį kairėje.

Paprasčiau tariant, jei šviesofore dega žalias skritulio formos signalas – važiuoti galima tiek tiesiai, tiek sukti į kairę ar dešinę pusę. Tik būtina praleisti pėsčiuosius ir dviratininkus bei priešpriešiais važiuojančius automobilius, nes jiems tuo metu taip pat dega žalia šviesa.

Jei prie žalio skritulio užsidega žalia rodyklė (sekcija) į dešinę arba kairę, atlikti posūkius nurodytomis kryptimis galima drąsiai, nes tuo metu pėstiesiems ir dviratininkams žalia šviesa nedega.

Žalia rodyklė gali užsidegti ir pagrindiniame šviesofore degant raudonam skrituliui. Tokiu atveju reikia vadovautis krypties rodykle. Šiuo atveju, kaip parodyta paveikslėlyje apačioje dešinėje, užsidegus rodyklei galima sukti tik į dešinę pusę.

Nuotraukos apatinėje kairėje esantis šviesoforas jau kitoks nei esantis Ateities ir Baltupio gatvių sankryžoje. Šviesofore aiškiai matomos rodyklės, todėl vadovautis reikia jomis. Jei dega žalias signalas, kurio fone yra rodyklės, ta kryptimi ir galima važiuoti. Šiuo atveju dega žalias signalas su rodyklėmis tiesiai ir į kairę, todėl galima važiuoti tik šiomis kryptimis, sukti į dešinę negalima.

Skirtingose sankryžose – skirtingi šviesoforai, todėl reikia būti atidiems, nesusipainioti, o jei kyla abejonių, dar kartą paskaityti KET 75 ir 158 punktus.

Kelių eismo taisyklių pokyčiai

Užsidegus žaliam signalui tokiame šviesofore, tam, kad būtų atliekamas veiksmas, nereikės laukti, kol užsidegs žalia rodyklė. Tokiose sankryžose vairuotojai turi vadovautis KET 158 punktu, kuriame rašoma:

Sukdamas sankryžoje į kairę arba į dešinę, vairuotojas privalo duoti kelią eismo dalyviams (dviračių vairuotojams ir kitiems), kertantiems važiuojamosios dalies, į kurią jis suka, eismo juostas. Sukdamas į kelią su viena eismo juosta kiekviena kryptimi, vairuotojas privalo duoti kelią eismo dalyviams (dviračių vairuotojams ir kitiems), kertantiems bet kurią važiuojamosios dalies, į kurią jis suka, eismo juostą.

Iki 2020-ųjų tokių sankryžų bus dauguma, todėl vairuotojai raginami susipažinti su KET pakeitimais.

Paklausti, ar neišaugo avarijų skaičius pradėjus montuoti naujus šviesoforus, pareigūnai teigė, kad apie padidėjusį avaringumą duomenų nėra. Tačiau ragina vairuotojus būti atidžius ir laikytis KET.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt