Eismas

2019.12.06 19:16

Kiaunėms atakuojant vilniečių automobilius, medžiotojas papasakojo apie veiksmingus būdus plėšrūnams atbaidyti

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2019.12.06 19:16

Jei palėpėje girdite keistus garsus ir nerimastingą šnarenimą, vykite mintis apie vaiduoklius į šalį. Tai tikriausiai ir ne Kalėdų senelis, kuris atvyko pažiūrėti, ar vaikai šiemet buvo geri. Tai veikiausiai gali būti nauja gyventoja – kiaunė. Taip tikina Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas medžioklei Eugenijus Tijušas, jis papasakojo ir daugiau apie pūkuotus plėšrūnus, kurie įsidrąsinę gali pridaryti tūkstančius eurų kainuosiančių eibių.

Po LRT.lt straipsnio apie šalia Vilniaus centro siaučiančias ir automobilius niokojančias kiaunes biologas teigė, kad toks reiškinys nėra stebuklas. O dažnas žmogus kiaunės neatpažįsta ir painioja ją su kitais plėšriais gyvūnais.

„Akmeninė kiaunė yra nuolatinis žmogaus palydovas, gyventi prie žmogaus prisitaikęs nuo neatmenamų laikų. Svarbiausia, kad jų prisitaikymas toks platus ir universalus, kad gali gyventi tiek kaimo vienkiemyje, tiek didmiestyje. Didmiesčiuose vienos populiariausių vietų, kuriose apsigyvena kiaunės, yra bažnyčios, seni dvarai, ten, kur peri paukščiai arba yra pelių. Kur galėtų apsigyventi daugiabučiuose, nėra aišku, galbūt rūsiuose, tačiau kiaunių pėdsakus matau ir daugiabučių rajonuose. O ten, kur stovi nuosavi namai, kiaunėms yra rojus. Svarbu, kad būtų maisto. O minta jos pelėmis ir paukščiais“, – pasakojo biologas.

Anot E. Tijušo, kiaunės dažniausiai gyvena po vieną, o būryje būna tik tada, kai atsivedami jaunikliai. Apie tai, kad netoliese gyvena kiaunių jaunikliai, galima suprasti iš nugulėtos žemės ir išlaužytų augalų. Mažieji labai mėgsta dūkti ir tamsiu paros metu išeina pašėlti, pasivolioti.

Plėšrūnėmis kiaunės vadinamos ne veltui, jos minta paukščiais, pelėmis, o pristigus maisto gali papjauti net ir naminius paukščius. Namų palėpėse apsigyvenusios kiaunės šeimininkus gali varyti iš proto. Keliamas triukšmas ir šalia namų palikti pėdsakai, gulinčios paukščių liekanos gali trikdyti, o išvaryti kiaunę ne taip ir lengva.

„Medžioklės įstatyme yra punktas, kurį retas žmogus žino, kad sodybų ir negyvenamų pastatų šeimininkai turi teisę savo kieme gaudyti teisėtomis taisyklėse nurodytomis priemonėmis plėšriuosius žvėris, tarp kurių yra ir kiaunė. Tiems gyvūnams yra nustatytas medžioklės terminas, tačiau, kas svarbiausia, tokiu atveju net termino nereikia laikytis šeimininkui. Tiek gaudyti, tiek pagavus pasisavinti. Tad jei apsigyvenusi kiaunė kelia galvos skausmą šeimininkui, galima drąsiai gaudyti. Į tą sąrašą pakliūva ir kiaunė, mangutas, barsukas“, – patarimais dalijosi E. Tijušas.

Kiaunių namais gali tapti ne tik pastatai, bet ir automobiliai. Akmeninėms kiaunėms gyvenimas mieste nėra baisus, tačiau savo veiksmais jos gali sukelti vargą gyventojams. Biologas atskleidė paprastą būdą, ką daryti, jei į jūsų automobilį kėsinasi kiaunė. Pats E. Tijušas juokiasi, kad jo siūlomas būdas neskamba labai patraukliai, tačiau gali būti naudingas.

„Veiksminga priemone gali būti šlapinimasis ant automobilio rato. Labai paprastas biologinis paaiškinimas – automobilio tepalai ir visos detalės skleidžia kvapą, todėl būtų sunku sukurti kažkokią priemonę, kuri savo kvapu atbaidytų kiaunes. O gamtoje, tarp gyvūnų, svetimo individo šlapimo kvapas yra signalinis ženklas, žymintis teritoriją. Tai yra viena iš atbaidymo priemonių, bet ne visada gali 100 procentų pasiteisinti, nes kiaunės susiduria su daugybe kvapų, ne išimtis ir šlapimo kvapas“, – sako biologas.

Specialistas taip pat pabandė įvardyti priežastį, kodėl kiaunės puola automobilius ir juos niokoja.

„Viena iš priežasčių, kodėl kiaunes traukia automobiliai, yra noras pasišildyti, kita – kai automobilis ilgesnį laiką paliekamas nejudinamas, kiaunei tai yra lyg būstas, kuriame gali saugiai pasislėpti. Jeigu lįstų į variklio skyrių tik pasišildyti, vargu ar pradėtų suktis sau lizdą iš automobilio variklio minkštų apsauginių dalių. Kiaunės graužia ir plėšo automobilių žarneles ir apsaugines dalis ne dėl to, kad nori dantis pasiaštrinti, jos tiesiog sukasi sau guolį“, – galimas priežastis vardijo E. Tijušas.

Biologas priduria, kad akmenines kiaunes galima sutikti beveik bet kur. Todėl jei jūsų namo rūsyje yra pelių arba namo pastogėje paukščiai sukasi lizdą – nenustebkite, jei jūsų namų palėpėje apsigyvens kiaunė. O ir patogaus patekimo į pastatą joms nereikia. Nors nesinaudoja laiptais ar liftu, puikiai užlips ir siena.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt