Eismas

2019.12.06 12:16

Britai pateikė 90 tūkst. ieškinį „Volkswagen“, skandalas kompanijai gali kainuoti 21 mlrd. dolerių

LRT.lt2019.12.06 12:16

Jungtinės Karalystės advokatai, atstovaujantys daugiau nei 90 tūkst. automobilių savininkų pateikė kaltinimus Vokietijos gamintojui „Volkswagen“ dėl automobiliuose sumontuotų išmetamųjų dujų mažinimo įtaisų. Tai vienas didžiausių ieškinių Jungtinėje Karalystėje.

Praėjus ketveriems metams po vadinamojo „Dyzelgeito“ skandalo, kuomet „Volkswagen“ tyčia mėgino klastoti išmetamųjų dujų rodmenis, Jungtinės Karalystės vairuotojai pateikė kolektyvinį ieškinį. Juo siekiama išsiaiškinti, ar 1,2 milijonuose automobilių sumontuota įranga buvo sumontuota siekiant apgauti Jungtinės Karalystės įstatymus ir pačius vairuotojus, rašo theguardian.com.

Automobilių gamintojas 2015 metais pripažino 11 milijonų automobilių JAV sumontavęs sistemas, kurių pagalba išmetamųjų dujų rodmenys buvo sumažinti. Dėl padarytos veikos įmonė sumokėjo 4,3 milijardus dolerių civiliniams ir baudžiamiesiems ieškiniams padengti. Tai yra didžiausia suma, kuri už įstatymų pažeidimą sumokėta JAV. Manoma, kad visos „Volkswagen“ išlaidos išaugs bent 5 kartus ir sieks 21 milijardą dolerių.

Kiek anksčiau šiais metais Australijoje gamintojas taip pat išsprendė milijoninį ieškinį dėl išmetamųjų dujų skandalo. Automobilių gamintojas plačiai pravėrs piniginę ir klientams sumokės nuo 87 iki 127 milijonų dolerių kompensaciją klientams.
Tačiau Europoje situacija kitokia – „Volkswagen“ nepripažįsta, kad Europos rinkai skirtuose automobiliuose buvo sumontuota bandymų metu dujų išmetimo duomenis klastojanti programinė įranga. Gamintojas neigia Vokietijos institucijų išvadas, kad kompanija siekė apgauti klientus.

Jungtinės Karalystės advokatai pirmieji iš Europos šalių pateikė „Volkswagen“ ieškinį dėl neteisėtos programinės įrangos. Po 2015-ųjų „Dyzelgeito“, viso pasaulio vyriausybės pradėjo tyrimą dėl didžiausio per pastaruosius kelis dešimtmečius automobilių pramonę sukrėtusio skandalo.

2019-ųjų sausio mėnesį kaltinimų sulaukė buvęs „Volkswagen“ generalinis direktorius Martinas Winterkornas ir dar keturi asmenys. Jie kaltinami sukčiavimu ir tikrųjų duomenų dėl išmetamųjų dujų slėpimu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt