Eismas

2019.11.19 09:52

Net išgėrę ar agresyvūs pažeidėjai, perspėti, kad yra filmuojami, nurimsta

Gabrielius Grubinskas, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2019.11.19 09:52

Sprendimas leisti kontrolieriams filmuoti viešojo transporto keleivių bilietų patikras, LRT RADIJO kalbintų pašnekovų teigimu, pagerino jų santykius ir palengvino darbą.

Viešojo transporto kontrolierių darbas ir keleivių elgesys prisegamomis kameromis Vilniuje filmuojamas nuo 2017-ųjų. Kontrolieriai įjungia vaizdo kameras, įlipa į troleibusą ar autobusą ir ima tikrinti bilietus.

LRT RADIJO kalbinti viešojo transporto keleiviai nenustemba, kad yra filmuojami. „Vieša procedūra, nėra ko gėdytis. Ne iš piktos valios taip nutinka“, – sako vienas iš be bilieto važiavusių keleivių.

Susisiekimo paslaugų Viešojo transporto kontrolės skyriaus vadovas Domantas Putrimas patikina, kad kamerų naudojimas yra griežtai prižiūrimas. Įmonė yra gavusi Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos leidimą. Nufilmuota medžiaga saugoma mėnesį, yra užkoduota, o ją matyti gali tik nedidelė dalis įmonėje dirbančių specialistų.

„Filmuota medžiaga be jokio žmogaus įsikišimo automatiškai nukeliauja į serverį, kur ją galima peržiūrėti. Automatiniuose terminaluose kiekvienas darbuotojas gali įdėti savo kamerą ir matyti filmuotos medžiagos statusą. Kol medžiaga keliauja į serverį, kamera pakraunama“, – pasakoja D. Putrimas.

D. Putrimo tikinimu, naudojamos vaizdo kameros gerokai palengvino darbą.

„Pastebėjome, kad darbas tikrai pagerėjo, nes šios kameros veikia kaip puiki prevencinė priemonė. Keleiviai tampa dėmesingesni, nes mato, kad yra filmuojami. Gerokai sumažėjo skundų.

Nagrinėdami kiekvieną įvykį galime remtis filmuota medžiaga. Tai taip pat puiki priemonė darbo efektyvinimui“, – sako D. Putrimas.

Dešimt metų kontrolieriumi dirbantis Laurynas taip pat pastebi, kad pradėjus naudoti vaizdo kameras sumažėjo konfliktų tarp kontrolės ir keleivių.

„Atsiradus kameroms darbas palengvėjo. Netgi išgėrę ar agresyvūs keleiviai, perspėti, kad yra filmuojami, nurimsta“, – sako kalbintas kontrolierius.

Vaizdo kameras naudoja ir Kauno, Klaipėdos bei Šiaulių kontrolieriai. Iš didžiųjų miestų tik Panevėžyje kameros nėra naudojamos nuolat.

Keleivių kontrolę šiame mieste vykdančios apsaugos tarnybos „Dorsimus“ atstovė Regina Leleikienė teigia, kad visi kontrolierių ekipažai turi po vieną vaizdo kamerą, tačiau ji įjungiama tik kilus ginčui.

„Iššūkių nėra daug, tačiau kartais susiduriama su girtais asmenimis ar narkomanais, kurie būna įžūlūs. Filmavimo kameras turime, tačiau tai nėra įtraukta į sutartį, todėl mes jas naudojame tik per konfliktines situacijas, kai, pavyzdžiui, be bilieto važiuojantį pilietį nusivedame į tarnybinį automobilį, o šis ima grasinti“, – komentuoja R. Leleikienė.

Skaičiuojama, kad vien sostinėje pradėjus filmuoti kontrolės darbą ginčų sumažėjo kone dešimtadaliu.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt