Eismas

2019.11.17 18:17

Aptaškė automobilis? Specialistė primena, kad galite pareikalauti žalos atlyginimo

vairuotojus perspėja apie baudas
Indrė Kiršaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.11.17 18:17

Teisinė galimybė reikalauti žalos atlyginimo aptaškius automobiliui yra, LRT RADIJUI sako Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros vyresnioji specialistė Marija Kazanovič. Jos teigimu, nepagarbus vairavimas pėsčiųjų atžvilgiu vairuotojams gali užtraukti baudą.

Smarkiai lyjant einate gatve, o pro jus dideliu greičiu pralekia automobilis ir aptaško. Liekate šlapias nuo galvos iki kojų ir nuotaika subjūra visai dienai. Ši situacija pažįstama LRT RADIJO kalbintai vilnietei Brigitai Linkevičiūtei.

„Buvo ruduo, skubėjau į darbą, ėjau Vilniaus centro gatve ir iš tolo mačiau, kad prie kelio yra didelė bala. Nebuvo kur pasitraukti ir pravažiavus automobiliui buvau nuo galvos iki kojų aptaškyta. Susierzinusi nuėjau į darbą, kiek apsivaliau, tačiau pusę dienos vaikščiojau šlapiais drabužiais, ant kurių dar ir liko dėmės.

Nepagalvojau į ką nors kreiptis, nes nemačiau nei automobilio numerio, nei kaip jis atrodė. Nemaniau, kad kas nors gali tokiu atveju padėti. Buvau labai pikta ir tiesiog norėjau tam vairuotojui pasakyti, kad jis turėtų vairuoti atsargiau“, – pasakoja B. Linkevičiūtė.

O jeigu baloje buvo tepalo, kuris negrįžtamai sugadino jūsų naują paltą, arba rankoje laikėte telefoną, kuris visas permirkęs ir nebeveikia, M. Kazanovič sako, kad tokiais atvejais galima kreiptis į policiją ir siekti žalos atlyginimo.

Anot specialistės, minėtos situacijos vertinamos individualiai, tačiau vairuotojams gali grėsti ir baudos.

„Vairuotojai turėtų atkreipti dėmesį į vietas, kuriose yra balos, važiuoti lėčiau, nesukeliant pavojaus ir nesugadinant kitų žmonių turto, pavyzdžiui, brangių drabužių, mobiliojo telefono ir pan. Tokiais atvejais nukentėjusieji gali kreiptis dėl žalos atlyginimo.

Žalos atlyginimas paprastai vykdomas civiline tvarka, tačiau tam tikrais atvejais vairuotojas gali būti patrauktas ir atsakomybėn dėl viešosios tvarko pažeidimo ar sugadinto kitų žmonių turto. Minėtais atvejais reikalingas nukentėjusiojo pareiškimas policijai. Pageidautina, kad šie įvykiai būtų užfiksuoti vaizdo fiksavimo priemonėmis, liudytojų parodymais ar pan.“, – paaiškina M. Kazanovič.

Tačiau žmogus gali būti aptaškytas gatvėje ne tik dėl vairuotojo klaidos. Pasak Marijos Kazanovič, vengti balų turi ir patys pėstieji. Taip pat nemažą vaidmenį čia atlieka ir savivaldybės, kurios turi atkreipti dėmesį į tai, dėl ko keliuose susidaro balos.

„Žinoma, savivaldybės privalo rūpintis kelio danga, lopyti duobes, bet ir patys pėstieji turėtų matyti vietas, šalia kurių yra balos, daugiau dėmesio skirti eismo aplinkai ir vertinti jo keliamą pavojų.

Palinkėčiau būti draugiškais kelyje, atkreipti daugiau dėmesio į kitus eismo dalyvius ir paisyti pagrindinių kelių eismo taisyklių nuostatų – savitarpio pagarbos ir atsargumo“, – ragina M. Kazanovič.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt