Naujienų srautas

Eismas2019.11.05 18:52

„Metų automobilio“ organizatorius: nesame Šveicarija ir turime rinkti tautai įperkamą automobilį

„Jaučiama atsakomybė tiek prieš gamintojus, tiek prieš visuomenę – mes negalime išrinkti nesąmonės“, – LRT RADIJUI sako rinkimus „Lietuvos metų automobilis 2020“ organizuojančios asociacijos „Lietuvos žurnalistų autoklubas“ prezidentas Valdas Valiukevičius. Jo teigimu, reikia išrinkti tautai įperkamą automobilį.

– Kai kurie žmonės paklaustų, kas apskritai suinteresuoti, kad toks konkursas įvyktų. Ar tai proga pasireklamuoti gamintojams?

– Kaip ir kiekvienas renginys, jis turi kelias suinteresuotas šalis. Mes, renginio organizatoriai, norime išlaikyti tradiciją, kai galime ištyrinėti 38 automobilius ir pateikti informaciją apie juos vartotojams. Šis renginys naudingas ne tik automobilių gamintojams, galintiems apie naujus produktus informuoti visuomenę, bet ir besirenkantiesiems naują automobilį.

– Metų automobilio rinkimai skamba labai patraukliai: žurnalistai susirenka ir važinėja naujausiais automobiliais. Ar iš tiesų viskas taip paprasta?

– Tai atrodo tarsi svajonių darbas. Galbūt šiek tiek toks ir yra, tačiau jis turi ir gana griežtą tvarką. Visuotinis klubo susirinkimas išrenka dešimties narių komisiją ir jeigu, tarkime, pamatoma, kad nesi labai kompetentingas, galbūt kiek subjektyvus kokiam nors modeliui, kitąmet tiesiog nebebūsi komisijoje. Per tuos metus pasikeitė begalė žurnalistų.

Vien tai, kad tave išrinko nariu, dar yra ne viskas – reikia eksploatuoti automobilius, lyginti juos ir žymėti tam tikrus kriterijus. Vėliau kiekvienas deleguojame savo geriausiųjų septynetą ir drauge paskelbiame galutinį verdiktą.

Jaučiama atsakomybė tiek prieš gamintojus, tiek prieš visuomenę – mes negalime išrinkti nesąmonės. Kartą buvo vienas precedentas, kai vos nelaimėjo „Porsche“, o pirmą vietą laimėjo „Nissan Qashqai“. Tai buvo liaudies automobilis, tačiau tąkart „Porsche“ visus užbūrė. Žinoma, „Porsche“ buvo geriausias, tačiau mes nesame Šveicarija ir turime rinkti tautai įperkamą automobilį. Aišku, atsakomybė yra tokia, kurios dar mes negalime numatyti.

Pamenu, kai prieš keliolika metų buvo išrinkta „Mazda 6“. Tai buvo labai gražus ir modernus automobilis, o po kokių penkerių metų jie pradėjo masiškai rūdyti ir dešimties metų automobilis visiškai sutrūnydavo. Deja, mes nesame burtininkai ir negalime numatyti, kas iš to automobilio bus po dešimties metų.

– Ar pavyko nuspėti automobilį, kuris dabar būtų populiarus, nors tada buvo visiškai naujas ir atrodė neįperkamas?

– Iš tikrųjų yra labai daug automobilių, kurie tapo metų automobiliais, o dabar jų pilnos gatvės, pavyzdžiui, „Škoda Octavia“, dukart esame išrinkę „Volkswagen Golf“ ir pan.

– Tačiau sutinkate, kad kol kas Lietuvoje daugiausia perkami naudoti automobiliai?

– Tai visiškai suprantama. Aš manau, kad visuomenė turi subręsti naujų automobilių pirkimui tiek finansiškai, tiek morališkai. Be viso to, mokesčiai turėtų skatinti žmones pirkti naujesnius automobilius.

Prieš 10 ar 20 daugelis į dėvėtų drabužių parduotuves eidavo nesigėdydami, o šiandien tokių parduotuvių vis mažiau. Lygiai taip pat, kaip ir senų padangų paklausa: anksčiau veždavome senas padangas ir pirkdavome jas vietoje naujų, o dabar daugelis perka, tarkime, kiniškas, bet naujas. Naujų automobilių paklausa didėja, nes esant didelei konkurencijai stengiamasi suteikti kuo geresnes sąlygas.

– Žiūrint į tai, kas siūloma šiemet, ar atsispindi kokios nors mados?

– Iš tiesų mados pasaulyje labai greitai keičiasi. Pavyzdžiui, pastaruoju metu politikai labai žaidė tuo, kad dyzelinas yra blogis ir reikia jį uždrausti, nors tyrimai rodo, jog nauji dyzeliniai automobiliai yra ekologiškesni už benzininius.

– Tačiau renkant metų automobilį šiemet dyzelinių automobilių bus siūloma mažiau?

– Tikrai taip. Matomas dyzelinių automobilių mažėjimas – daugiausia hibridai ir benzininiai. Taip pat sumažėjo automobilių su mechaninėmis pavarų dėžėmis – iš 38 automobilių vos trys.

Gamintojai konkursui pateikia labai gerai sukomplektuotus ir toli gražu ne pigiausius automobilius. Dauguma jų turi automatines pavarų dėžes, didelis dėmesys kreipiamas į multimediją – automobilis turi būti išmanus.

Išsamiau – laidos „10–12“ įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi