Eismas

2019.10.02 10:37

Roma kovoja su šiukšlėmis – siūlo gauti viešojo transporto bilietą už surinktus butelius

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.02 10:37

Italijos sostinė garsi ne tik kaip „Amžinasis miestas“ bet ir miestas pilnas šiukšlių. Bet padėtis gali pasikeisti – nusižiūrėjusi kitose Europos Sąjungos šalyse puikiai prigijusius taromatus, Romos valdžia pasiūlė miestiečiams natūrinius mainus – už surinktus butelius galima įsigyti metro bilietų.

Legendinė Roma, deja, turi ir legendinę problemų su miesto šiukšlėmis istoriją. Nepaisant visų miesto valdžių ir net visagalės Italijos mafijos pastangų, šiukšlių Romoje pilna ir tai toli gražu nedžiugina nei miesto gyventojų, nei milijonų amžinąjį miestą aplankančių turistų.

„Padėtis tikrai prasta. Roma, dėkui už Europos paramą, 2012-aisiais galiausiai uždarė Malagrotos sąvartyną. Ten patekdavo 80 proc. miesto šiukšlių.

Deja, pastaraisiais metais Romoje taip ir nebuvo sukurta atliekų rūšiavimo sistema, pavyzdžiui, tokia kaip Milane, ir nepastato nė vienos atliekų perdirbimo gamyklos, o tai esminis dalykas tris milijonus gyventojų turinčiam miestui“, – teigia Gamtosaugos grupės „Legambiente“ prezidentas.

Nesugebėdama sudoroti savo šiukšlių, Roma jas eksportuoja, tai yra moka, ir gana daug, toms kompanijoms, kurios gali šiukšles išvežti ir utilizuoti, nors toks vežiojimas italų gamtosaugininkams labai nepatinka.

Neorėdama taikstytis su tokia padėtimi, Romos valdžia pagaliau nusprendė inicijuoti atliekų perdirbimą ir tai padarė kiek netikėtu būdu. Taromatai stovi prie įėjimų į Romos metro.

Naudojantis specialia programėle, pavadinta „Daugiau rūšiuoji, daugiau važiuoji“, čia galima iškeisti plastiko butelius į metro ir kito miesto transporto bilietus.

„Pagaliau Romoje perdirbami plastikiniai buteliai užuot mėtomi kur tik pakliūva, o Romoje dėl atliekų rūšiavimo labai sudėtinga, buteliai gali nukeliauti į specialią mašiną“, – supažindina Romos gyventojas Luca Alberto di Lauro.

„Manau, jei pavyks sudominti žmones, įvertinus piniginį atlyginimą, atliekų rinkimu užsiims ir tie, kurie iki šiol tokios pilietinės pareigos nejautė“, – dėsto kitas Romos gyventojas Claudio Perellis.

Kadangi Romoje taros užstato sistema neveikia, metro automatai superka butelius po 5 centus. Vienkartinis metro bilietas, arba 100 minučių bet kuriais miesto autobusais, kainuoja 1,5 euro, taigi tokiam bilietui reikia atsinešti mažiausiai 30 butelių.

Kita vertus, prie pirmųjų trijų metro taromatų nutįsusios eilės rodo, kad Italijos sostinės gyventojai nori ir važiuoti ir švarinti savo miestą.

Plačiau – vaizdo įraše.

Žinios. Romoje – natūrinių mainų galimybė: už surinktus butelius teikiami nemokami metro bilietai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt