Naujienų srautas

Eismas2019.09.20 22:03

Naujieji elektriniai miesto autobusai (ne)pritaikyti neįgaliesiems: ekspertams kliūva lėti pokyčiai

Vilniuje nuo sekmadienio į gatves išriedės pirmieji penki tik elektra varomi autobusai. Vilniaus meras sako, kad pirkinys atsiėjo pusantro milijono eurų, todėl tik po analizės bus apsispręsta, kaip ateityje bus plečiamas tokių autobusų parkas.

Pasak ekspertų, viešasis transportas ekologišku atnaujinamas per lėtai. Ir ne tik Vilniuje, kuris neseniai pripirko neekologiškų dyzelinių autobusų, bet ir visoje Lietuvoje. Esą pokyčiai mažinant taršą miestuose būtų labiau matomi, jei savivaldybės nebūtų paliktos vienos.

Vilniuje – pirmieji elektriniai autobusai

Pirmieji sostinės įsigyti elektriniai autobusai neatsitiktinai pristatomi Katedros aikštėje. Jau nuo sekmadienio jie važinės tik senamiestyje, 89 maršrutu stotis–Seimas. Todėl ir nedideli, 11 sėdimų bei 12 stovimų vietų.

Gamintojo teigimu, įkrauta baterija autobusas gali nuvažiuoti apie 200 kilometrų, todėl tai bus pirmasis elektrinių autobusų maršrutas Lietuvoje. Vilniaus meras, pats išbandęs naujuosius autobusus, sako, kad savivaldybė pirkti jų daugiau kol kas neskubės.

„Turėsime dar rimtai pratestuoti tuos autobusus, ar jie iš tikrųjų nuvažiuos tiek, kiek planuojama, ar tas pakrovimas truks tiek, kiek numatyta, ar baterijos laikys taip, kaip turi būti“, – teigė R. Šimašius.

Kol kas nepritaikyta neįgaliesiems

Pusantro milijono eurų kainavęs pirkinys turėtų būti pritaikytas ir neįgaliesiems. Viduje yra vieta vežimėliui, tačiau kaip į jį patekti, kol kas lieka mįslė.

„Čia paprasčiausiai nėra tos sistemos, kuri vadinasi autobuso pasvirimu. Jie tinka tik ten, kur jau yra renovuoti šaligatviai, pavyzdžiui, Konstitucijos prospektas“, – sako Ričardas Dubickas, asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ prezidentas.

„Jis yra labai žemagrindis, yra žemesnis negu paprastas autobusas. Nuo grindinio iki įlipimo yra 22 centimetrai tiek, kiek, aš žinau, dabar pagal techninius duomenis. Iš tikrųjų nėra labai didelis“, – aiškina Andžejus Puzevičius, Vilniaus viešojo transporto atstovas.

Ekspertai giria pastangas

Ekspertai giria savivaldybės pastangas atnaujinti viešąjį transportą. Per pastaruosius pora metų nupirkta 300 naujų transporto priemonių. Tačiau pabrėžiama, kad dauguma jų – dyzeliniai, kurių Europa pamažu atsisako. Situacijos nepagerins ir 5 elektriniai, todėl miesto vadovai raginami sprendžiant ekologines problemas daugiau koncentruotis į tai, kaip mažinti automobilių srautą.

„Keleivis nelabai jaučia skirtumo, ar jis važiuoja dyzeliniu ir elektriniu autobusu, tai naujas autobusas jau kelia jų patrauklumą, jis tampa alternatyva automobiliui ir patogumas naudoti, tai yra kainodara, bilietai“, – vardija mobilumo ekspertė Kristina Gaučė.

Meras žada, kad jau kitąmet bus nupirkta dar 130 naujų autobusų, kurių dauguma - hibridiniai, varomi dyzelinu ir elektra. Po šio pirkinio Vilnius esą turės vieną naujausių viešojo transporto parkų Europoje.

Per lėti pokyčiai

Ekspertai sutinka, kad viešojo transporto kokybė gerėja ir ne tik Vilniuje, tačiau per lėtai. Esą pokyčiai labiau matytųsi, jei savivaldybės nebūtų paliktos vienos.

„Jeigu mes galvojame, kad vis tik pirkimai gali kažką keisti, tai gal tada pirkime ne bilietėlius keleivių ir nemokamai dalinkim, bet gal tada iš valstybės biudžeto, kaip ten planuojama, būtų surinkti lėšų nemokamo viešajam transportui ar per apmokestinimą taršių automobilio, ar dar kažkaip. Tada skirkim daugiau naujų priemonių įsigijimui“, – svarsto K. Gaučė.

Per kelerius metus transporto parką žada atnaujinti Kaunas. Artimiausiu metu naujais bus pakeisti bent pusė troleibusų, kiek vėliau žadama įsigyti ir 100 naujų hibridinių autobusų.

Klaipėdiečiai dar šiemet galės išbandyti du Lietuvoje surinktus elektra varomus autobusus, o po kelerių metų tokių turėtų būti per 20. Uostamiestyje kol kas tik ketvirtadalis transporto mažiau taršūs, varomi dujomis.

Panašių 12 neseniai įsigijo ir Šiauliai, tiek pat laukia Panevėžys.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 17.08 min.

Panorama. Medikai kovoja dėl 2 mėnesių kūdikių: į smegenis išsiliejo kraujas, vieno būklė – itin sunki
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi