Eismas

2019.09.12 14:28

Talinas žengia į priekį – mieste važinėja savivaldis autobusas

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.12 14:28

Estija, Latvija bei kitos Baltijos šalys pasinaudojo Europos sąjungos inovacinės programos lėšomis ir pradėjo bandyti savivaldžius autobusiukus kaip svarbų ateities viešąjį transportą.

Užsitikrinę 85 proc. finansavimą pagal „Sohoja Baltic“ projektą, dabar tokius autobusiukus be vairuotojo bando Talino bei Gdansko gyventojai ir šių miestų svečiai. Taline konkursą laimėjo prancūzų robotizuotų transporto priemonių bendrovė „Navya“.

Apie 10 žmonių galintis vežti savivaldis autobsiukas „Arma“ kursuoja nuo meno galerijos iki artimiausios tramvajaus stotelės.

„Pirmą kartą važiavau savivaldžiu autobusu. Visai nebijojau, nes, manau, kad tai puikus autobusas“, – tikina turistas iš Nyderlandų Jesse Van Rijt.

Tai bandomasis projektas, todėl autobusiukas nėra Visiškai nevaldomas, bet jo konduktorė turi tik avarinėms, nenumatytoms situacijos skirtą pultelį.

„Mums reikėtų mažiau automobilių. Visi nemėgstame kamščių, taigi ši sistema galėtų pagelbėti“, – mano savivaldžio autobuso konduktorė Johanna Kristina Vaat.

Lenkijoje Gdanske bus naudojamas kitos prancūzų kompanijos savivaldis autobusiukas „EZ 10“. Jie jau važinėja Los Andžele, Singapūre ir Suomijos sotinėje Helsinkyje. Taline panašus transportas jau išbandytas per šalies pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai.

„Tokios savivaldės technologijos jau daro didelę įtaką viešajam transportui. Taigi šis projektas suteikė mums daug žinių apie tai, kaip reikėtų elgtis su tokiais autobusais. Turime planų plėsti tokį transportą. Viena iš galimybių – 2020-aisiais gauti ir naudoti šešis tokius autobusus“, – pasakoja Talino transporto projektų vadovas Jaagup Ainsalu.

Šie nedideli ir iš esmės gana nebrangūs autobusiukai turėtų išspręsti itin aktualią „paskutinės mylios“ problemą. Tai yra, kaip surinkti ir išvežioti keleivius iš galinių ar tranzitinių pagrindinio viešojo transporto, tokio kaip metro ar tramvajus, stočių.

Jei tai būtų išspręsta, dauguma miestiečių tikrai pasirinktų viešąjį transportą, o ne nuosavus automobilius.

Plačiau apie tai – vaizdo reportaže nuo 04 min. 35 sek.

Žinios. Taline kursuoja savivaldis autobusiukas