Eismas

2019.09.10 20:22

Senovinių automobilių ekspozicijoje Anykščiuose – serialo „Černobylis“ žvaigždės

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.10 20:22

Nors Anykščiai nesiskundžia lankytinų objektų gausa ar turistų srautais, nuo šiol bus galima aplankyti dar vieną traukos objektą – mieste atidaryta istorinių automobilių ekspozicija.

Anykščiai nuo seno garsėja tuo, kad šiame mieste vis dar galima pamatyti siaurojo geležinkelio, kitaip dar vadinamo siauruku, istoriją. Tačiau nuo šiol šalia jo bus galima pamatyti ir platesnį transporto priemonių būrį, nes duris atvėrė istorinių automobilių ekspozicija.

„Sugalvoję šią mintį mes kreipėmės į kolekcionierius, į klubą „Retromobile“, kurio vadovas Ramūnas Kardelis subūrė kitus kolegas, ir dabar čia turime apie 20 transporto priemonių.

Dauguma yra lengvieji automobiliai, taip pat krovininiai ir motociklai. Dabar jie, nuo seniausio 1938-ųjų metų gamybos „Opel“ iki praeito amžiaus devinto dešimtmečio gamybos automobilio, reprezentuoja praėjusią epochą“, – pasakoja ekspozicijos vadovas Antanas Verbickas.

Jis teigia, kad šios transporto priemonės suteikia galimybę siauruko istoriją papasakoti plačiau. Kadangi Anykščiuose buvo didelis krovinių ir keleivių judėjimas, automobiliai buvo neatsiejama to dalis. Taip pat istoriniai automobiliai padeda papasakoti ir kitokias, net asmenines istorijas.

„Kiekviena transporto priemonė turi savo istoriją ir labai džiugu, kad jau nuo pirmųjų dienų žmonės parodė, kad jiems automobilis sukelia prisiminimus. Ir senelis ar tėtis savo vaikui ar anūkui gali parodyti: su tokiu automobiliu važiavau į pirmą pasimatymą.

Taip pat dabar jau garbingo amžiaus moteris gali prisiminti, kad rytais toks pats automobilis, kaip ekspozicijoje, vis neužsivesdavo, todėl tekdavo vėluoti.

Galbūt šeimose apie tokius dalykus kalbama, tačiau transporto priemonė tampa vaizdine priemone, kuri istorijas padeda pasakoti konkrečiau“, – paaiškina A. Verbickas.

Ekspozicijos vadovas akcentuoja ir tai, kad šios transporto priemonės gali būti puikiu pavyzdžiu, kaip reikia saugoti daiktus, ypač atsižvelgiant į šiandieninį, į vartojimą orientuotą gyvenimo būdą.

„Yra motociklas, kuris laimėtas loterijoje ir nė karto nevažiavęs, nes buvo saugomas kaip simbolis. Arba pirmukas žigulys, kurį 1971-aisiais metais kaip didžiausią vertybę įsigijęs žmogus, visą gyvenimą juo važinėjęs, jį, kaip relikviją, perduoda sūnui, ir šeima toliau jį puoselėja.

Šiais laikais, kai daiktai vartojami taip greitai, mes skatinsime ir parodysime, kad ir dabar mes neskubėtume su daiktais atsisveikinti“, – sako A. Verbickas.

Šioje Anykščiuose įkurtoje ekspozicijoje galima pamatyti automobilius, kuriuos savo ekranuose matė visas pasaulis, nes čia eksponuojamos kelios transporto priemonės, kurios buvo nufilmuotos garsiajame seriale „Černobylis“.

„Iš mums padėjusio R. Kardelio mes sužinojome, kad iš čia esančių transporto priemonių net keturios filmavosi garsiajame seriale „Černobylis“.

Taip mes patiriame, kad ne tik aktoriai, bet ir transporto priemonės domina mūsų lankytojus, kurie nori pamatyti, kaip ekranuose matyti automobiliai atrodo natūroje. Tai mums nauja patirtis, bet, pasirodo, reikia ir to“, – pastebi A. Verbickas.

Plačiau apie Anykščiuose įkurtą istorinių automobilių ekspoziciją – vaizdo reportaže.

Istorinės technikos ekspozicija Anykščiuose – išvaizdūs retro automobliai

Parengė Vytenis Kudarauskas