Eismas

2019.09.01 13:35

Vytenis Kudarauskas. Ar jau išmokote naujų keiksmažodžių rugsėjo spūstims prakeikti?

nuomonė
Vytenis Kudarauskas, LRT.lt2019.09.01 13:35

Tikriausiai visi žino legendinį vairuotojų pasakymą ir nemirtingą pokštą apie kelininkus, kad žiema juos užklumpa netikėtai. Bet ar tik nebus taip, jog juokiasi puodas, kad katilas juodas? Kiekvieną rugsėjį atrodo, kad vairuotojus didmiesčių spūstys užklupo netikėtai, ir nepasiruošę tam jie net putodamiesi keikiasi, kaip viskas blogai. Tai ar pasiruošėte, kolegos, ir jei taip, tai ką: planą, kaip keliausite, ar puokštę keiksmažodžių?

Nepasakysiu nieko naujo, bet pagrindinė spūsčių priežastis esame mes patys, todėl turėtume prisiimti atsakomybę už tai, kad sėdame į automobilius ir važiuojame. Juk važiuojame savarankiškai, be prievartos, todėl niurzgėti pirmiausia turėtume patys sau, kad užvirėme šią košę. Savo sprendimu važiuoti automobiliu patys save įkaliname, bet dėl to pykstame ant visų kitų, tik ne ant savęs.

Aš nepykstu ant nieko. Niekada neniurzgėjau dėl spūsčių, nes manęs tai tiesiog nestebina. Be to, pats esu viso to dalis, nes į automobilį sėdau savo noru. Puikiai žinau visas alternatyvas ir tikriausiai laisvai galėčiau naudotis viena ar keliomis iš jų. Tačiau pasirinkau automobilį ir tai yra vienintelė, pagrindinė ir didžiausia klaida, už kurią galiu pykti tik ant savęs.

Rugsėjo eismo spūstys? Dešimt metų gyvenu Vilniuje ir dar prieš pradėdamas čia gyventi jau žinojau, kas laukia, jei važinėsiu automobiliu. Ir niekaip nesuprantu, kaip galima piktintis ir lieti tulžį dėl rugsėjo spūsčių, kai Vilniuje gyveni ne vienerius metus ir puikiai žinai, kad kaip žiemą būna sniego, taip rugsėjį būna spūstys.

Nors... tai puiki proga kažką apkaltinti. Pavyzdžiui, tikrai kalta miesto valdžia. Situacijos negerina, kasmet vis blogiau. Gatvių neplatina, šviesoforų nenuima, viadukų nepristato, kitų vairuotojų mano kely su buldozeriu neišstumdo ir raudono kilimo nepatiesia! Kantrybės lašą perpildo atnaujinti žiedai – tiesiog košmaras. Viską daro, kad tik blogiau būtų.

Sutinku, tame pačiame Vilniuje yra vietų, kur kyla klausimų, ar tikrai negalima būtų rasti geresnio sprendimo. Tikrai yra probleminių vietų, kur situaciją būtų galima pagerinti, galbūt net ne pačiomis sudėtingiausiomis ir brangiausiomis priemonėmis. Bet tikrai nemanau, kad kas nors sėdi ir galvoja, kaip padaryti, kad būtų tik blogiau.

Rugpjūčio pradžioje buvo atnaujinta tvarka Vilniaus Gerosios Vilties žiedinėje sankryžoje. Stebėjau, ką vairuotojai apie tai mano. Buvo daug pykčio ir vienas kitas adekvatus pastebėjimas. Jau tada daugelis prognozavo, kad rugsėjį šioje vietoje bus katastrofiška padėtis. Kasdien per šį žiedą važiuoju ir aš. Beveik garantuoju, kad tikrai bus blogai. Bet ne vien tik žiedas kaltas, o ir tie, kas juo važiuoja.

Atrodo, rašai, bandai žmonėms paaiškinti, ką daryti, kaip daryti, kad tik būtų geriau, kodėl priimti vieni ar kiti sprendimai ir kodėl jie turėtų padėti. Bet trukt už vadžių – vėl iš pradžių. Vietoje to, kad pasidomėtų, kaip važiuoti, kurį įvažiavimą pasirinkti, vis tiek nemaža dalis vairuotojų važiuoja, kaip jiems atrodo patogiau ir geriau, nes tie, kas braižė, yra puspročiai, nieko neišmano, nieko čia nepagerino, tik daugiau problemų pridarė.

Bet grįžtu prie to, kad problema yra tie patys automobilių vairuotojai. Visų pirma, kad važiuoja automobiliu ir neprisiima už tai atsakomybės bei neigiamų to pasekmių, ir, antra, kad nemoka naudotis sprendimais, bet puikiai sugeba kritikuoti ir keikti kitus, nes tai juk lengviau, nei pasukti makaulę ir išsiaiškinti, kas yra kas.

Gaila eismo specialistų, kurie žarsto patarimus, stengiasi padėti, kuria sistemas, skaičiuoja, modeliuoja, dėlioja, kuria ir pritaiko, bet daugelis eismo dalyvių jų negirdi, nemato, nesinaudoja. Kaip sakoma, juk žmogui reikia duoti meškerę, o ne žuvį, kad būtų sotus visada. Tai meškerė duota, ant kabliuko užmautas masalas, net meškerė užmesta ir žuvis jau užkibus, bet nekyla rankos ją ištraukti, nors tu ką.

Žinoma, net jei ir pavyktų tikslingai ir pagal taisykles išnaudoti esamas priemones, spūstys nedingtų. Automobilių skaičius toks didelis, kad gatvės tiesiog nesugeba absorbuoti tokių apimčių, todėl, kad ir mažesnės, spūstys bus visada, kol važinėsime automobiliais.

Tiesa, norėčiau paguosti, kad visuose pasaulio didmiesčiuose spūstys egzistuoja, tik pas mus jos mažesnės nei daugelyje kitų šalių. Dėl šios priežasties taip pat nesuprantu purkštavimų ir pasipiktinimų, nes, patikėkite, pas mus situacija dar tikrai nėra pati blogiausia.

Pirmadienį užvirs katilas. Jame suksiuosi ir aš. Tik galvos nesuksiu ir nepostringausiu, kaip blogai. Išvažiuosiu truputį anksčiau, kantriai stovėsiu spūstyse. Stengsiuosi važiuoti taip, kaip priklauso. Nesišypsosiu, bet ir nepyksiu, nes pats priėmiau sprendimą važiuoti ir prisiimsiu visus su tuo susijusius džiaugsmus ir vargus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.