Eismas

2019.07.14 08:06

Vilniuje baigėsi miesto atsparumo pratybos – ateityje laukia daugiau išbandymų

atnaujinta 12.35
Vytenis Kudarauskas, LRT.lt, BNS2019.07.14 08:06

Ankstų sekmadienio rytą Vilniuje vyko hibridinis miesto atsparumo testas. Buvo imituojama, kad iškrito didelis kritulių kiekis, dėl to mieste buvo sutrikdytas normalus eismas, vyko inscenizuotos gelbėjimo operacijos ir avarijų likvidavimai.

„Grėsmių mieste nėra, pas mus nebūna uraganų, tačiau šios pratybos padėjo pasiruošti galimai Astravo elektrinės avarijai. Analizuosime surinktus duomenis, žiūrėsime, ką būtų galima patobulinti“, – apibendrino Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius, operacijų centro vadovas Povilas Poderskis.

Tiesa, sekmadienį įvykusios pratybos – ne paskutinės. P. Poderskio teigimu, iš viso paruoštos keturios inscenizacijos, šiandien įvyko pirmoji. Planuose – rengti pratybas kas dvejus metus po keturias inscenizacijas.

„Numatytos dar kelios tokio tipo pratybos. Artimiausios įvyks rudenį. Tikslių datų dar nėra numatyta dėl kitų pratybų“, – pasakoja P. Poderskis.

Savo ruožtu, antiteroristinių pajėgų „Aras“ vadas Viktoras Grabauskas tikino, kad komandos užduotis, atlaisvinti siurblinę, kad į ją galėtų patekti „Grindos“ darbuotojai ir suvaldytų galimą potvynį, buvo įvykdyta.

„Buvo imituotas vieno pareigūno sužeidimas, taip siekiant patikrinti, kaip ekstremaliomis aplinkybėmis veikia medikai. Viskas įvyko pagal planą“, – sostinės savivaldybėje vykusioje konferencijoje sakė vadas.

Pratybose dalyvavo daugiau kaip 60 savanorių, kurie pasiskirstė į IT (raudonieji ir mėlynieji), analitikų, dronų, stebėtojų, informacijos komandas. „Gedimino legiono“ savanorė Aistė Kesminaitė – Jankauskienė papasakojo, ką veikė savanoriai ir kokia svarbi yra jų misija, praneša savivaldybė.

„Mes galime turėti saugų miestą tik tuomet, kai jo apsaugoje dalyvauja ir patys gyventojai. Vienos įmonės ir organizacijos fiziškai neturi išteklių ir pajėgumų, gebėjimų išanalizuoti hibridinio karo metu atsirandančių šimtų netikrų pranešimų ir juos išanalizuoti.

Pirmasis testas – tai tik pradžia, ateityje „Gedimino legionas“ tikrai plėsis. Kuo daugiau žmonių jungsis su įvairiais specifiniais gebėjimais – tuo geriau bus modeliuojamose įvairiausiose situacijose“ – pasakoja „Gedimino legiono“ savanorių atstovė.

Netrūko įvairių incidentų

Tokio masto ir specifikos pratybų nėra buvę nei Lietuvoje, nei Šiaurės Europoje. Testo metu buvo labai realiai imituojami incidentai, todėl mieste buvo laikini eismo draudimai, nukreipimai aplinkinėmis gatvėmis, keitėsi viešojo transporto organizavimas.

Neregėtos pratybos Vilniuje: ar išlaikė sostinė hibridinį atsparumo testą?

Pagal scenarijų, Vilniuje iškrito 45 mm kritulių, liūtis sutrikdė normalų eismą tunelyje ir daugybėje kitų miesto vietų, infrastruktūrą prižiūrinčių įmonių darbą.

Iš Geležinio Vilko tunelio teko gelbėti vaikų autobusą, tuo pačiu metu autocisterna prie tunelio apsivertė, užsiliepsnojo kabina, o iš cisternos tekėjo teršalai.

Anot savivaldybės pranešimo, buvo ir kitų netikėtų faktorių norint patikrinti dalyvių budrumą trikdant IT ir technologinius procesus, kai teko atpažinti realių ir simuliuojamų duomenų šaltinių informaciją.

Pratybose dalyvavo ne tik visos miesto įmonės, bet ir savanorių komandos, įvairios gelbėjimo tarnybos, antiteroristinių operacijų rinktinė „Aras“.

Atliekant hibridinio atsparumo testą „Gedimino legionas“ buvo tikrinama, kaip miesto tarnybos pasiruošusios dirbti ir veikti kartu su specialiųjų tarnybų pareigūnais.

Eismas buvo ribojamas Geležinio Vilko gatvės dalyje tarp Pakalnės ir A. Goštauto gatvių bei prieigose. Eismo srautų ir judėjimo situacija mieste – stebima, numatant apvažiavimus aplinkinėmis gatvėmis.

Hibridinio miesto atsparumo testą koordinuoja Vilniaus miesto savivaldybė, o jo parengiamuosius darbus atlieka ir organizuoja tam sudaryta organizacinė grupė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.