Naujienų srautas

Eismas2019.07.05 16:06

Nekasdienės varžybos: Vilniuje savo meistriškumą demonstravo autobusų ir troleibusų vairuotojai

varžybų akimirkos – vaizdo įraše

Jau tradicinėmis tapusios Vilniaus miesto autobusų ir troleibusų vairuotojų varžybos šiemet vyko ne pačiomis palankiausiomis sąlygomis. Nuo pat renginio pradžios dangų dengė pilki debesys, o didžiąją laiko dalį lijo lietus. Tačiau dalyviams, panašu, rūpėjo visai ne tai.

Vilniaus autobusų ir troleibusų vairavimo mokyklos vadybininkė Daiga Petrauskienė LRT.lt sakė, kad šios varžybos nėra tik smagus laiko praleidimas. Čia dalyvaujantys vairuotojai turi daugiau tikslų.

„Šios varžybos vairuotojams leidžia pasitikrinti savo galimybes, be to, juk smagu pasivaržyti ir su kitais vairuotojais bei parodyti savo gebėjimus. Todėl manau, kad jos labai reikalingos.

Taip pat jos reikalingos kvalifikacijai kelti, nes mūsų pagrindinis prizas – kvalifikacijos kėlimas. Pavyzdžiui, jei vairuotojas turi trečią kvalifikacinę klasę, nugalėjęs jis gauna antrą klasę. Žinoma, yra dar ir materialinė bei moralinė paskata“, – sako D. Petrauskienė.

Kalbėdama apie užduotis, kurias šiandien teko įveikti vairuotojams, pašnekovė atkreipė dėmesį, kad tai nėra tik kasdienių įgūdžių patikrinimas, kadangi įveikiant trasą reikia atlikti užduotis, kurių įprastame darbe kartais net nepasitaiko.

„Užduotys yra sudėtingesnės ir labiau specifinės, palyginus su tuo, ką vairuotojams tenka daryti kasdien. Juk ne kasdien pamatysite atbulomis važiuojantį troleibusą.

Pagal rezultatus matosi, kad sunkiausiai sekasi šoninis parkavimas, apžiūros duobė ir vėžė, šiose figūrose vairuotojai surenka daugiausia baudos balų. Vairuotojai juokiasi, kad jie virš duobės nevažiuoja, nes tai daro mechanikai, bet tai parodo profesionalumą“, – pasakoja D. Petrauskienė.

Ji papasakojo ir tai, koks šių metų varžybų formatas.

„Yra nustatytas trasos įveikimo laiko limitas, jis yra 12 minučių. Jei vairuotojas neįtelpa į laiko rėmus, jis iš varžybų iškrenta. Pavyzdžiui, troleibusams per šį laiką reikia atlikti 12 skirtingų figūrų.

Autobusų vairuotojams reikės atlikti dešimt figūrų, bet jiems reikės įveikti žiedą, tai gana sudėtinga užduotis, o vairuotojams visas užduotis reikia atlikti su prailgintu autobusu“, – paaiškina D. Petrauskienė.

Pirmieji į trasą išvažiavo troleibusų vairuotojai ir, kaip sako varžybų vyriausiasis teisėjas Tadeušas Lavrinovičius, kai kurie troleibusų vairuotojai išsakė nedidelį nepasitenkinimą dėl trasos.

„Kai kurie vairuotojai išsakė tokį pastebėjimą, kad trasa yra per sunki dėl kontaktinio tinklo, tačiau gyvenime pasitaiko gana dažnai, jog atsiranda avarinė situacija ir vairuotojas yra priverstas išlipti iš troleibuso ir perkabinti laidus, tačiau šiandienos varžybos parodė, kad tokių situacijų būna ir nemažai daliai dalyvių būtent tą ir reikėjo daryti“, – LRT.lt sako T. Lavrinovič.

Kad 2-ojo troleibusų ir autobusų parko kontaktinis tinklas tapo tam tikru išbandymu, pripažįsta ir vienas iš varžybų dalyvių, troleibuso vairuotojas Dominykas Malinauskas.

„Nepasakyčiau, kad užduotys ypatingai sunkios. Man asmeniškai sunku buvo orientuotis su 2-ojo parko kontaktiniu tinklu, nes pats dirbu 1-ajame. Čia, galima sakyti, kita respublika ir tai man buvo sudėtingiausia“, – pastebi D. Malinauskas.

Jis priduria, kad šios varžybos yra tikrai rimtas išbandymas, ir pastebi, kad tiek organizatoriai, tiek ir patys dalyviai į jas žiūri pakankamai profesionaliai.

„Kol vyksta varžybos, dalyviams nėra leidžiama vaikščioti po parko teritoriją, todėl mačiau tik kitų kolegų startus ir finišus. Stengiamasi išlaikyti objektyvumą, nes tai yra varžybos, kadangi čia yra ir piniginių prizų, ir suteikiamos kvalifikacijos kėlimo galimybės“, – pastebi D. Malinauskas.

Kalbėdamas apie troleibusų vairuotojų rezultatus, vyr. varžybų teisėjas džiaugiasi puikiais rezultatais.

„Iš pradžių galvojome, kad bus daug nepatenkintų vairuotojų, tačiau rezultatai rodo, kad viskas įvyko pakankamai neblogai. Kadangi buvo įvestas laiko limitas, tai kiek apsunkino užduotį, bet iš dešimties tik trys vairuotojai neįtilpo į nustatytą laiko ribą. Manau, kad tai labai geras rezultatas“, – apžvelgia T. Lavrinovičius.

Kalbėdamas apie autobusų varžybų dalį, vyr. teisėjas akcentavo, kad autobusą vairuoti paprasčiau, tačiau vairuotojai turi atlikti ir porą tikrai sudėtingų ir didelio meistriškumo reikalaujančių užduočių.

„Autobuso vairavimas truputį lengvesnis, tačiau šiandien varžybų dalyviai vairuoja triašį, prailgintą autobusą, todėl yra sunkumų įvažiuoti į garažą atbulomis. Tarp dalyvių yra vairuotojų, kuriems galbūt trūksta įgūdžių, bet bent jau pusė vairuotojų tam turi pakankamai praktikos.

Kita labai sudėtinga užduotis – žiedas. Žiedinių sankryžų atsiranda vis daugiau ir daugiau, ne tik miestuose. Tai viena iš greičio mažinimo priemonių ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, todėl norime pamatyti, kaip vairuotojai susitvarko su tuo ir, atliekant šią užduotį, tikrai reikia įgūdžių“, – akcentuoja T. Lavrinovičius.

Tai patvirtina ir autobuso vairuotojas, vienas iš varžybų dalyvių Viktoras Vorvulis.

„Žiedas yra ypač siauras ir įveikti šią užduotį be klaidų yra labai sunku. Tai labai rimtas patikrinimas ir sudėtingiausia iš visų užduočių“, – teigia V. Vorvulis.

Jis priduria, kad šios varžybos jam jau antrosios ir atlikdamas užduotis jis stengėsi panaudoti per metus įgautą patirtį, tačiau pastebėjo ir tai, kad yra daug užduočių, su kuriomis įprastomis sąlygomis susidurti praktiškai netenka.

„Panašumo, manyčiau, labai mažai, nes šiose varžybose labiau tikrinamas meistriškumas. Pavyzdžiui, gatvėse daugiausia važiuojame į priekį, o čia yra nemažai užduočių, kai reikia važiuoti atbulomis. Todėl manyčiau, kad tai labiau sportinės varžybos, o ne darbo profesionalumo patikrinimas“, – mano V. Vorvul.

Tarp prizininkų – daug naujokų

Susumavus visus rezultatus ir visiems troleibusų vairuotojams įveikus trasą paaiškėjo, kad pirmąją vietą laimėjo LRT.lt kalbintas Dominykas Malinauskas. Troleibuso vairuotoju jis dirba dar tik dvejus metus, o šios varžybos jam buvo debiutinės. Antrąją vietą užėmė Vitalijus Miadelecas, kurio patirtis vairuojant troleibusą tik pusė metų. Trečioje vietoje liko nuo 2016-ųjų troleibusą vairuojantis Andrejus Žukovas.

Tarp autobusų vairuotojų geriausiai pasirodė Sergejus Kirilovas. Jis miesto autobusą vairuoja jau šešerius metus. Antroje vietoje liko septintus metus autobusą vairuojantis Arūnas Verbickas, o trečioje vietoje liko Viktoras Vorvulis, kuris vairuoti miesto autobusą pradėjo prieš pusantrų metų.

Autobusų ir troleibusų vairuotojai kovėsi dėl geriausiojo vardo: ūpo nesugadino nei lietus, nei užkliudyti kūgeliai
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi