Eismas

2019.07.02 05:30

Patikėję, kad atrado aukso gyslą, lietuviai praranda tūkstančius pirkdami neegzistuojančius automobilius

Internetas yra klastingas ir tuo įsitikino ne vienas lietuvis, patikėjęs, kad gali įsigyti puikų automobilį už pusę rinkos kainos. Profesionaliai parengta apgaulė ir įtikinami argumentai yra tikras sūris pelėkautuose, kuriuo susivilioję žmonės praranda tūkstančius eurų. Su LRT.lt savo patirtimi sutikęs pasidalyti skaitytojas sako atvirai – jis prarado daugiau nei 6 tūkst. eurų.

Savo istoriją Karolis (vardas pakeistas, redakcijai žinomas) pradeda nuo to, kad domėjimasis automobiliais ir patrauklių pasiūlymų paieška jam kainavo nemažą sumą pinigų. Socialiniame tinkle pastebėtas skelbimas, kuriame buvo už puikią kainą parduodamas automobilis, tapo tikru sūriu pelėkautuose.

„Tai buvo „BMW 520d“ automobilis, parduodamas už kiek daugiau nei 6 tūkst. eurų. Žinoma, automobilis nebuvo idealios kosmetinės būklės, tačiau kaina vis tiek buvo gera“, – LRT.lt sako Karolis.

Karolis pripažįsta, kad viskas nuo pat pradžių atrodė įtartinai, tačiau galiausiai jis buvo įtikintas, kad viskas yra gerai ir jokių problemų nekils.

„Įtarimas buvo nuo pat pradžių, tačiau jie bendravo profesionaliai, viskas atrodė realu, paaiškinimai buvo išsamūs. Tiesa, pasiūlius susitikti, bet jiems nesutikus, įtarimai sustiprėjo, todėl siūlėme mokėti akredityvu (angl. letter of credit), su banko garantija, kad pinigai bus pervesti laiku, bet jie atsakė, kad taip negalima. Visgi galiausiai nusprendėme surizikuoti, nes blogų atsiliepimų internete tuo metu neradau“, – tęsia Karolis.

Schema paruošta išties profesionaliai. Internetinis puslapis su visa reikalinga informacija – nurodyti kontaktiniai duomenys, net yra sandėlių, kuriuose saugomi automobiliai, nuorodos. Patikrinus per internetinę paiešką, galima įsitikinti, kad viskas atitinka: nurodyti adresai ir sandėliai tikri, įmonė veikia nuo 2014-ųjų metų, jų veikla – prekyba naudotais automobiliais.

Įtikinamai skamba ir paaiškinimas, kodėl automobilių kaina tokia patraukli. Teigiama, kad didžioji dauguma parduodamų automobilių yra paimti iš nemokių klientų, o bankas, norėdamas kuo greičiau atgauti savo pinigus, automobilį įvertina nemokaus kliento likusia nesumokėta suma.

Pačiame puslapyje parduodami automobiliai taip pat aprašyti išsamiai, įkeltos kokybiškos nuotraukos, kuriose matyti net menkiausios smulkmenos. Tačiau, kaip Karolis suprato vėliau, viskas yra melas arba tiesiog pavogta.

„Automobilių nuotraukos ir aprašymai paimti iš kitų puslapių. Tikriausiai palaukia, kol automobilis bus parduotas originaliame puslapyje, tada nuotraukas ir aprašymą įkelia į savąjį“, – mano Karolis.

Tačiau visa tai paaiškėjo vėliau, kai lemtingas žingsnis buvo padarytas ir pinigai jau buvo pervesti. Būtent nuo šio momento burbulas ėmė bliūkšti ir Karolis suprato, kad buvo apgautas.

„Mes nenorėjome pervesti pinigų į įmonės sąskaitą, kur nėra jokios pavardės. Todėl jie davė įmonės sąskaitą su vadovo vardu ir pavarde, teigdami, kad tai yra įmonės sąskaita, naudojama atsiskaitymams.

Pervedėme pinigus ir jie sakė, kad reikia palaukti. Po dviejų dienų paklausiau, kokia situacija, bet jie teigė, kad pinigų dar negavo, todėl vyks į banką išsiaiškinti, kas nutiko.

Kitą dieną jie pranešė, kad bankas atšaukė mokėjimą, nes jį reikėjo daryti į pirmąją įmonės sąskaitą. Jie ramino, kad pinigus grąžins ir juos paprasčiausiai vėl reikės pervesti, tik į kitą sąskaitą.

Tačiau tuo pat metu į banką kreipėmės ir mes. Klausėme, kas nutiko. Iš banko gavome atsakymą, kad pinigai buvo sėkmingai pervesti ir jie yra išgryninti. Mums ir toliau buvo kabinami makaronai, kol galiausiai jie nebeatsakė nei į skambučius, nei į elektroninius laiškus“, – LRT.lt pasakoja Karolis.

Po kurio laiko Karolis sulaukė kitų nukentėjusiųjų žinučių. Viena su juo susisiekusi moteris pasakojo, kad pirko automobilį, bet jo taip ir nesulaukė, nes neva sugedo jį pristatyti turėjęs automobilvežis. Vėliau ji buvo ignoruojama. Kitas vyriškis pasakojo, kad įsigijo pigiausią internetiniame puslapyje parduodamą automobilį, tačiau jo taip ir nesulaukė.

Pavogti duomenys

Jei paieškos sistemoje įvesite „Olexus Ltd“ pavadinimą, rasite informacijos apie naudotų mikroautobusų pardavėją „Fast Vans“, įsikūrusį Didžiojoje Britanijoje. Atlikę detalesnę paiešką, surasite ir įmonės vadovus, darbuotojus, daugiau informacijos apie įmonės veiklą.

Susisiekus su „Fast Vans“, kurie ir yra tikrieji „Olexus Ltd“ vardo savininkai, jie iš karto atsakė, kad „olexusauctions.net“ yra apgaulė. Šios svetainės kūrėjai tiesiog pasisavino visus tikrosios „Olexus Ltd“ įmonės duomenis ir pateikė juos kaip savus. Taip įtarimų turintys pirkėjai buvo raminami, jog viskas yra legalu ir oficialu.

Pamėginus šiuo klausimu susisiekti „olexusauctions.net“ puslapyje nurodytais kontaktais ir paklausti, kaip jie vertina tokius įtarimus, atsakymo sulaukti LRT.lt taip ir nepavyko.

Pirmas įtarimas – nereali kaina

Kasdien su įvairiomis fiktyvių pardavėjų schemomis susiduriantis „Autoplius.lt“ komunikacijos vadovas Matas Buzelis sako, kad pats pirmas ženklas, išduodantis, kad pardavėjas jus bando apgauti, yra kaina.

„Pats puslapis iš pirmo žvilgsnio padarytas gerai, tikrai pasistengta ir sunku surasti kokių nors kabliukų. Tačiau visada svarbiausia yra žiūrėti į tai, už kokią kainą yra parduodami automobiliai. Jei kainos daug mažesnės nei kituose skelbimų portaluose, tai tiesiog taip negali būti“, – akcentuoja M. Buzelis.

Pašnekovui papasakojus apie tai, jog pirkėjai yra tikinami, kad kainos yra tokios mažos, nes bankui svarbu susigrąžinti nemokaus kliento neišmokėtą sumą, jis sako, jog tai vis tiek nelogiška.

„Toks paaiškinimas ne visai logiškas. Įsivaizduokime, kad banko nuosavybei pereina apynaujis automobilis. Bankas jo tikrai nepardavinės už, pavyzdžiui, 3 tūkst. eurų. Jie vis tiek žiūri į rinkos kainą ir pagal tai ją nustato“, – tikina M. Buzelis.

Kad nerealiai maža kaina turėtų būti pirmas signalas įtarti apgavystę, teigia ir Lietuvos policijos atstovas žiniasklaidai Ramūnas Matonis.

„Jei automobilis yra visiškai normalus, bet kainuoja daug mažiau nei rinkos kaina, tai jam kas nors negerai arba tai yra apgaulė. Todėl šį dalyką reikėtų įvertinti ypač atidžiai“, – pataria R. Matonis.

Jis priduria, kad tai galioja ne tik tada, kai kalbame apie automobilius, bet ir tais atvejais, kai internete perkami ir kiti daiktai. Policijos atstovas sako, kad dažniausiai žmonės nukenčia tada, kai prekes bando įsigyti iš neseniai atsidariusių internetinių parduotuvių, kuriose kainos yra ypač mažos.

„Reikia pasidomėti, kada svetainė yra sukurta, į paieškos sistemą įvesti viešai prieinamus duomenis ir juos patikrinti, galbūt jau yra žmonių, kurie yra nukentėję.

Dažniausiai nukentėjusieji dalinasi savo patirtimis ir radus informaciją, kurioje minimas jus dominančios įmonės vardas, į tai būtinai reikėtų atkreipti dėmesį, nes tai jau pirmas ženklas, kad kažkas yra negerai“, – akcentuoja R. Matonis.

Sutartis įtikinama, bet klausimų kyla

LRT.lt pavyko gauti „olexusauctions.net“ paruoštos automobilio pirkimo sutarties pavyzdį. Šią sutartį peržiūrėjęs advokatas Arnas Paliukėnas sako, kad ji paruošta gana neblogai ir paprastam žmogui įtarimų gali nesukelti.

„Ne teisininkas gali ir nepastebėti, kad kažkas yra paslėpta. Tačiau aš pastebėjau keletą dalykų.

Pavyzdžiui, vienoje vietoje rašoma, kad automobilis pirkėjui bus pristatytas per penkias dienas ir nemokamai, o kitoje vietoje, kad per septynias dienas ir mokamai“, – vieną iš neatitikimų LRT.lt įvardija A. Paliukėnas.

Tačiau advokatas atkreipia dėmesį, kad sukčiai savo auką bando privilioti neįtikėtinais dalykais, kurie paprastam pirkėjui gali susukti galvą ir sukelti ne įtarimus, bet priešingai – didesnį pasitikėjimą.

„Pagal sutartį, kad žmonės nusiramintų, yra numatyta, jog automobilį galima grąžinti ir atgauti sumokėtus pinigus, bet nėra aptarta, kaip tai galima padaryti. Tai yra nenurodyta, dėl kokių priežasčių ar kokiomis sąlygomis galima grąžinti automobilį. Labiau realiose sutartyse tokie klausimai turėtų būti įtraukti.

Pirkėjus tikriausiai domina ir privilegijos, pavyzdžiui, septynių dienų draudimas, bet pardavėjai tokių dalykų dažniausiai nedovanoja, nes draudimo santykiai yra specifiniai. Jei pardavėjas išprusęs ir verslu užsiima sąžiningai, jis neturėtų dovanoti draudimo nė vienai dienai.

Nes, jei jis dovanoja draudimą, o pirkėjai pridarys įvykių, tuomet kitais metais draudimo įmokos bus visai kitokio dydžio. Todėl paprastai tokie dalykai nėra daromi.

Dar viena labai keista formuluotė – vienerių metų mechaninė garantija. Kas yra mechaninė garantija? Pats daug metų dalyvauju automobilių pasaulyje, tačiau ką tai reiškia, negaliu paaiškinti“, – keistas sutarties sąlygas vardija A. Paliukėnas.

Būtina tikrinti duomenis

Visi LRT.lt kalbinti ekspertai akcentavo būtent tai, kad, jei kyla klausimų ir įtarimų, privaloma patikrinti duomenis, susisiekti visais pateikiamais kontaktais, o jei viena įmonė prisidengia kitos įmonės vardu, susisiekti reikia su abiem pusėmis.

„Visada galima patikrinti tam tikrus viešai prieinamus duomenis. Pavyzdžiui, kur ir kada registruota interneto svetainė. Galbūt kažkas nesutampa, kelia įtarimų“, – tikina R. Matonis.

Kad būtina patikrinti ir įvertinti pateikiamus duomenis, pritaria ir advokatas A. Paliukėnas.

„Jei, kaip ir šiuo atveju, yra kontaktiniai duomenys, reikėtų jais ir susisiekti. Pavyzdžiui, paskambinti į pagrindinę įmonę ir pasiteirauti, ar jie iš tikrųjų turi ką nors bendro. Galima ir į tą patį sandėlį paskambinti ir pasiklausti, ar jie bendradarbiauja su atitinkama įmone, ar saugo automobilius ir pan.“, – priduria A. Paliukėnas.

Visgi tenka konstatuoti, kad tikriausiai tik laiko klausimas, kada „olexusauctions.net“ puslapis bus išjungtas, o schemos autoriai, jei nebus pagauti, atidarys naują svetainę, kurioje ir vėl spęs spąstus patikliems pirkėjams.