Naujienų srautas

Eismas2019.06.25 20:30

Naktį neišsimiegate dėl triukšmą keliančių automobilių ir motociklų: ką daryti

Vasarą gatvėmis rieda ne tik automobiliai, bet ir nemažai motociklų, kurie dažnai kelia didelį triukšmą. Kai kurie gyventojai skundžiasi, kad ypač didele problema triukšmas tampa naktį ir, kaip pastebi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistė, tai gali tapti kraujotakos ligų priežastimi.

Vilnietė Rūta radijo eteryje pasidalijo savo patirtimi, kai didelį triukšmą keliantis motociklas jai ramybės neduoda praktiškai nuolatos.

„Antakalnyje turime tokį, kuris važinėja su „britva“. Jis prazvimbia dvyliktą valandą, pusę pirmos nakties, ir tikrai nepralekia 50 km/val. greičiu. Jis tikriausiai kažkur arti 200 km/val. greičiu pralekia. Šilo tiltu, Antakalnio gatve ir kažkur toliau nuvažiuoja. Kodėl jis nėra tramdomas?“, – klausia LRT RADIJO klausytoja Rūta.

Problemą sprendžia su specialiu matuokliu

Šiaulių kelių policijos atstovas Teisutis Beržinskas pasakoja, kad šio miesto policijos pareigūnai turi specialią garso lygio matavimą įrangą, kuri buvo įsigyta būtent dėl to, kad siekiama sumažinti eismo dalyvių, kurie kelia per didelį triukšmą.

„Daugybę metų savivaldybė ir policija gaudavo gyventojų skundų, ypač iš gyvenamųjų namų kvartalų, dėl triukšmo naktimis. Todėl buvo priimtas sprendimas nupirkti garso lygio matuoklį, nes prieš tai mes kviesdavome techninių apžiūrų centro darbuotojus, kurie mums padėdavo, bet jų darbo laikas tik dienomis, o problemos naktimis.

Buvome paskelbę ir akciją, kurios metu matavome garso lygį ir nieko nebaudėme“, – pasakoja T. Beržinskas. Pasak jo, savo transporto garso lygį galėjo pasitikrinti bet kuris motociklininkas, žmonės noriai tikrinosi.

Specialistas pasakoja, kad yra ir nubaustų netvarkingų transporto priemonių savininkų, o dažniausiai tokių pažeidimų nustatoma savaitgaliais. Pašnekovas pabrėžia, kad kai kurie stengiasi trūkumus pašalinti.

Tiesa, Šiaulių policijos pareigūnai šiuo metu turi tik vieną garso matuoklį, tačiau, pasak policijos atstovo, dėl to labai didelių sunkumų nekyla.

„Triukšmo matavimo įrangą turi vienas ekipažas ir kiti mieste patruliuojantys pareigūnai apie tai žino. Esant reikalui, triukšmo matavimo įranga aprūpintas ekipažas atvyksta į reikiamą vietą ir patikrina triukšmo šaltinį“, – LRT RADIJO laidai „Lietuvos diena“ sako T. Beržinskas.

Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys akcentuoja, kad policija stengiasi reaguoti į iškvietimus, susijusius su dideliu triukšmo lygiu.

„Policija dirba septynias dienas per savaitę, 24 valandas per parą ir, be abejo, gavus informaciją apie tokius pažeidimus, reaguojama. Kaip pastebėjo ir pašnekovė, tikėtina, kad jos minimas pažeidėjas ne tik kelia triukšmą, bet ir viršija leistiną greitį.

Todėl nuolat vykdomos greičio kontrolės priemonės, nustatomi pažeidėjai ir jie patraukiami į administracinę atsakomybę“, – teigia V. Grašys.

Jis pabrėžia, kad dėl didelio triukšmo dažniausiai kaltinami motociklininkai, tačiau jie nėra išskiriami iš kitų eismo dalyvių, todėl dėl triukšmo vienodas dėmesys tenka ir motociklų, ir automobilių vairuotojams.

„Motociklininkų bendruomenė kartais skundžiasi, kad jiems yra taikomos išskirtinės sąlygos, tai yra, teisė vairuoti atimama greitį viršijus 30 km/val. ir daugiau.

Kalbant apie triukšmą, nėra išskiriama kažkuri eismo dalyvių grupė ir yra  daug asmenų, kurie eisme dalyvauja neatsakingai, ir pažeidėjai nustatomi pakankamai dažnai.

Žinoma, motociklai dažniausiai eisme dalyvauja vasaros metu. Motociklo keliamas triukšmas yra didesnis nei automobilio ir tai sukelia gyventojų nepasitenkinimą, trukdo viešąją rimtį“, – sako V. Grašys.

Didelis eismo triukšmas gali pakenkti sveikatai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro skyriaus vedėja Irena Taraškevičienė akcentuoja, kad didelis triukšmas gali sutrukdyti ne tik poilsį, bet ir kitą veiklą.

„Dėl didesnio triukšmo žmonės negali užsiimti ta veikla, kuriai reikia tylos. Pavyzdžiui, televizijos žiūrėjimas, protinė veikla ir pan.“, – pastebi I. Taraškevičienė.

Pašnekovė teigia, kad nors šiuo atveju kalbama apie atskiras didesnį triukšmą keliančias transporto priemones, nei tai yra nustatyta, tačiau reikia įvertinti, kad net ir reikalaujamo garso lygio neviršijančios transporto priemonės taip pat kelia triukšmą, ypač kai važiuoja didesnis transporto srautas.

„Tokiais atvejais dažniausiai būna taikomos kolektyvinės prevencijos priemonės. Triukšmas gatvėje gali būti mažinamas ribojant eismą arba statant specialias sieneles.

Nuo triukšmo galima apsisaugoti ir, pavyzdžiui, įsirengiant geresne garso izoliacija pasižyminčius langus. Žinoma, tie langai turi turėti galimybę vėdinti patalpą, bet kartu apsaugoti ir nuo triukšmo“, – triukšmo mažinimo priemones įvardija I. Taraškevičienė.

Pasak specialistės, didelio triukšmo neigiama įtaka yra susijusi ne tik su nepatogumais, bet ir su galimomis sveikatos problemomis.

„Daugiausia dėmesio kreipiama į tai, kad triukšmas poilsio metu ypač trukdo miegą, ir ne tik dėl to, kad žmogus neišsimiega, bet ir dėl to, kad staigūs garsai gali sutrikdyti žmogaus kraujotaką.

Yra nustatyta, kad žmonės, veikiami triukšmo, turi didesnę riziką susirgti kraujotakos ligomis, o Pasaulio sveikatos organizacija skaičiuoja, kad dėl triukšmo prarandami ir keli sveiki gyvenimo metai“, – pabrėžia I. Taraškevičienė.

Plačiau – LRT RADIJO laidos „Lietuvos diena“ garso įraše.


Parengė Vytenis Kudarauskas

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi