Eismas

2019.05.20 19:01

Automobilio oro kondicionierius: privalumas, kuris dėl netinkamos priežiūros gali tapti ligų šaltiniu

LRT TELEVIZIJOS laida „Keliai. Mašinos. Žmonės“, LRT.lt2019.05.20 19:01

Atšilus orams, dalis vairuotojų susiduria su tuo, kad automobilio viduje juntamas nemalonus kvapas, o kondicionierius nevėsina. Tai tikriausiai reiškia, kad kondicionierius dirba ne taip, kaip turėtų. Greičiausias problemos sprendimas – kondicionieriaus pildymas automobilių stovėjimo aikštelėje prie prekybos centro. Tačiau ką verta žinoti, kad kokybišku kondicionavimu būtų galima džiaugtis ne tik kelis vasaros mėnesius, bet ir kur kas ilgiau?

Meistrai teigia, kad tradicijos nesikeičia – vos tik oro temperatūra pradeda kilti, daugybė vairuotojų skuba pasirūpinti savo automobilių kondicionieriais. Dažniausiai norima juos tiesiog papildyti.

„Pavasarį suaktyvėja žmonės, kurie nori atlikti kondicionieriaus aptarnavimą. Mes tai vadiname aptarnavimu, o ne tik papildymu. Procesas yra pusiau automatizuotas.

Atvažiavus automobiliui, iš jo kondicionavimo sistemos yra išsiurbiamas dar esantis reagento kiekis, o tada sistema yra visiškai užpildoma naujais tepalais. Taip pat sistema užpildoma dažais, jais patikrinamas sistemos sandarumas,“ – pasakoja automobilių serviso „Melga“ padalinio vadovas Andžejus Ostrovskis.

Pasak jo, tarp išsiurbimo ir papildymo vyksta sistemos vakuumavimas. Tikrinant nustatoma, ar sistema tvarkinga, ar kiaura ir reikalingas remontas, ar veikia kiti sistemos mazgai.

Automobilių remonto specialistai sako, kad daugiausia problemų atšilus orams turi senesnių transporto priemonių savininkai, kurie žiemos metu kondicionavimo sistemą laikė išjungtą. Atšilus orams ir pradėjus naudoti kondicionierių, jie jaučia nemalonų kvapą ir pastebi freono nuotėkį. Būna ir kitokių sistemos gedimų.

Įmonės „Vytvla“ vadovas Vytautas Karalius teigia, kad kondicionierių reikia naudoti ne tik vasarą. Pasak jo, senesnių automobilių sistemos atlieka tik šaldymo funkciją, o naujesnių automobilių kondicionieriai ne tik šaldo, bet ir šildo.

„Kondicionierių reikia naudoti visada, nes jis padeda sumažinti langų rasojimą. Žinoma, jo neišjungiant truputį padidėja degalų sąnaudos, bet malonumas, kad viduje nėra dulkių ir pašalinių kvapų. Yra savų privalumų“, – tikina jis.

Specialistai sako, kad atšilus orams būtina patikrinti ir išvalyti visą kondicionavimo sistemą. Įvairios alergijos, sloga ar prasta savijauta gali kankinti būtent dėl to, kad važiuojate nešvariu automobiliu.

A. Ostrovskis teigia, kad kondicionierius yra ir paprasta, ir drauge sudėtinga sistema. Jis sudėtingas tuo, kad garintuvas nuolatos gauna drėgmės ir visada yra šiltas. „Tai yra puiki terpė veistis įvairioms bakterijoms, grybeliams ir alergenams. Dezinfekuojant sistemą, visa tai yra išskaidoma ir pašalinama. Tai reikėtų atlikti bent kartą per metus“, – pataria meistras.

Jei žiemą automobilio kondicionieriaus nenaudojote, prieš pradedant naudoti, reikėtų jį profilaktiškai prapūsti.

„Užvedus automobilį kondicionavimo sistemą būtina įjungti visu pajėgumu, atidaryti visus automobilio langus ir duris. Tokia procedūra turėtų trukti pusvalandį. Kol vyksta sistemos prapūtimas, į automobilį sėsti negalima.

<...> jei per žiemą žmonės nenaudoja sistemos, per tą laiką užauga grybelis, kuris duoda nemalonų kvapą ir, žinoma, paveikia žmogaus sveikatą. Todėl visiems siūlau gerai automobilį išvėdinti ir nuvykti į automobilių servisą, kur galima išvalyti kondicionavimo sistemą“, – pataria V. Karalius.

Specialistai pabrėžia, kad būtina pasirūpinti ne tik kondicionieriumi, bet ir oro filtro švara. Jo būklę galima pasitikrinti patiems arba tai padaryti gali serviso meistrai, kol vykdomas kondicionieriaus sistemos aptarnavimas.

Kritika kondicionierių pildymui prie prekybos centrų

Dėl to, kad neatlieka jokios patikros, dažnai kritikuojami prie prekybos centrų kondicionierių pildymo paslaugas siūlantys meistrai.

A. Ostrovskis pabrėžia, kad naujesniems automobiliams tikrai kartais užtenka tik papildyti sistemą, bet su senesniais automobiliais, kurių sistemos yra nusidėvėjusios, rūpesčių gali būti daugiau.

„Būtina patikrinti sistemos sandarumą, ar laiku suveikia aušinimo ventiliatorius, nes jei jis nesuveiks, sistemoje gali būti sukeltas didelis slėgis ir tada gali atsirasti kiaurymių. Man sunku pasakyti, kiek prie prekybos centrų dirbančių žmonių turi galimybes tai patikrinti“, – svarsto jis.

Tačiau prie prekybos centro kondicionierių pildymo paslaugą teikiantis Romas tikina, jog jie ne tik gali patikrinti sistemos sandarumą, bet ir nepildo sistemos, jei pastebi, kad ji nesandari.

„Mes atliekame sistemos patikrinimą ir, jei matome, kad viskas gerai, tik tada pildome kondicionierių. Jei nepildome, pasakome vairuotojui, kad yra problema, sistema yra nesandari ir ją reikia tvarkyti.

Taip pat kai kuriems vairuotojams leidžiame kurį laiką pasivažinėti ir įsitikinti, ar viskas gerai, nes dėl didelio slėgio sistema gali tapti nesandari. Jei taip nutinka, žmogus viską susitvarko ir mes jam vėl užpildome sistemą“, – tikina Romas.

Serviso padalinio vadovas sako, kad kvalifikuotas servisas užtrunka apie valandą, kol kondicionierius bus užpildytas ir patikrintas.

„Pirmas testas yra vakuumavimas. Pirmą kartą sistema vakuumuojama visiškai, o antrą kartą patikrinama, ar sistema sandari. Po pildymo su ultravioletiniu žibintu yra tikrinama, ar niekur iš sistemos neprasisunkia dažai, tai yra dar kartą patikrinama, ar sistema sandari.

Kondicionierius yra pildomas ne tik freonu ir dažais, bet ir su tepalu, kuris tepa kondicionieriaus kompresorių. Jei sistema tuščia arba kiaura, tepalas dingsta ir kompresorius nėra tepamas. Taip atsiranda problema ir ilgainiui reikės naujo kompresoriaus“, – dėmesį atkreipia A. Ostrovskis.

Plačiau apie tai žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidos „Keliai. Mašinos. Žmonės“ vaizdo įraše nuo 12 min. 33 sek.

Keliai. Mašinos. Žmonės. Kada tikrinotės regėjimą?

Parengė Vytenis Kudarauskas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt