Naujienų srautas

Eismas2019.05.18 15:06

Motociklininkai nori važiuoti „A“ juosta, tačiau ekspertas įžvelgia rimtų grėsmių

„A“ juostos matomumas, greičio skirtumai ir galimai išaugsiantis konfliktinių situacijų skaičius – šie faktoriai išties neramina. Taip, reaguodamas į Kauno ir Vilniaus savivaldybių siūlymus leisti motociklininkams važiuoti viešajam transportui skirta juosta, LRT RADIJUI sako Susisiekimo ministerijos vyresnysis patarėjas Vidmantas Pumputis.

V. Pumpučio teigimu, išnagrinėjus eismo įvykiuose žuvusių motociklininkų avarijų priežastis, paaiškėja, kad tai yra jų šiurkščiai viršyto greičio pasekmė.

Kauno ir Vilniaus savivaldybės prašo tobulinti kelių eismo taisykles ir leisti motociklams važiuoti viešajam transportui skirta „A“ eismo juosta. Kauno ir Vilniaus miestų vadovai pritaria motociklininkų bendruomenės siūlymams įteisinti tai, kas yra taikoma daugelyje Europos valstybių.

Paklaustas, kodėl reikalinga įteisinti motociklų važiavimą viešajam transportui ir taksi skirta „A“ eismo juosta, motociklininkas ir žurnalo „Keturi ratai“ redaktorius Marius Eidukonis teigia, kad tokie eismo organizavimo pakeitimai neverstų motociklininkų grūstis bendrose eismo spūstyse.

M. Eidukonio tvirtinimu, važiuodami „A“ juosta motociklininkai nesukeltų tokių sunkumų viešajam transportui, kaip šiuo metu tai daro ten važiuojantys elektromobiliai, taksi automobiliai ar vairuotojai, kurie važiuoja „A“ eismo juosta, pažeisdami kelių eismo taisykles.

„Konfliktinių situacijų, važiuojant viešajam transportui skirta juosta, motociklininkams nėra, nes ši transporto priemonė yra nedidelė ir manevringa. Motociklininkai nesiekia tapti savotišku viešuoju transportu – pirmenybė viešajam transportui „A“ juostoje išliktų“, – komentuoja motociklininkas.

Kaip teigia M. Eidukonis, Lietuvoje yra 180 tūkst. asmenų, kurie vairuoja motociklus. Pasak jo, norinčių vairuoti šią transporto priemonę vairuotojų skaičius kasmet auga. „2017 metais išsilaikiusiųjų A kategoriją buvo beveik 3000, o praėjusiais metais – 3600, tad poreikis vis auga“, – aiškina M. Eidukonis.

V. Pumpučio teigimu, 2016 metais eismo įvykiuose žuvo 10 motociklininkų, lygiai tiek pat ir 2017 metais, o praėjusiais metais šis skaičius išaugo iki 13. Jo aiškinimu, detaliau išnagrinėjus mirtinų eismo įvykių priežastis, dėl kurių žūsta motociklininkai, dažniausiai paaiškėja, kad dėl to kalti yra jie patys.

„Įvykus eismo įvykiui iš pradžių atrodo, kad motociklininkai būdavo teisūs, esą jie važiuodavo, jų nepastebėdavo ir nutikdavo eismo įvykis. Atlikus tyrimą buvo nustatyta, kad atlikę netinkamą manevrą automobilių vairuotojai būdavo išteisinti, nes dažniausiai patys motociklininkai šiurkščiai viršydavo leistiną greitį. „A“ juostos matomumas, greičio skirtumai ir išaugsiantis konfliktinių situacijų skaičius – šie faktoriai išties neramina“, – tvirtina V. Pumputis.

Pasak V. Pumpučio, daugiausia abejonių kelia tai, kad Vilniaus miesto savivaldybė viešajam transportui yra numačiusi įrengti specialius šviesoforus, kurie reaguotų į viešojo transporto eismą ir privažiavus autobusui, užsidegtų žalias šviesoforo signalas.

„Neaišku, kaip tokiu atveju reikėtų elgtis motociklininkams ar kitų transporto priemonių vairuotojams, važiuojantiems „A“ juostoje“, – sako V. Pumputis.

Kaip teigia Susisiekimo ministerijos vyresnysis patarėjas, pernai mopedų vairuotojai kreipėsi dėl galimybės važiuoti šaligatviais ir dviračių takais, esą važiuodami pro pėsčiąjį šie greitį sumažintų iki 3–7 km/h. Tačiau, anot pašnekovo, esama konvencija tai draudžia.

„Šis naujas siūlymas yra kažkuo panašus. Atrodytų, kad motociklininkai galėtų važiuoti drausmingai, bet galimybė, jog važiuos greitai, vis tiek išlieka. Pastebėti motociklų vairuotojus yra sunku, dėl to pasekmės gali būti iš tiesų liūdnos“, – įspėja V. Pumputis.

M. Eidukonis tvirtina, kad praėjusiais metais iš 36 tūkst. greitį viršijusių vairuotojų buvo vos 202 motociklininkai. Jo teigimu, sakyti, kad motociklininkai važinėja beatodairiškai – neteisinga.

„Siekiant užtikrinti motociklininkų saugumą eisme, neteisinga įstatymų ir eismo taisyklių pakeitimus vykdyti nediskutuojant su tos bendruomenės atstovais. Priiminėjant bet kokius įstatymus, motociklininkai Lietuvoje lieka nuošalyje“, – pabrėžia M. Eidukonis.

V. Pumputis sutinka, kad per pastaruosius metus motociklininkų elgsena keitėsi: „Vis rečiau pastebimi vairuotojai, kurie pažeidinėja taisykles, tačiau dėl galutinio sprendimo dar bus diskutuojama tiek su savivaldybe, tiek su pareigūnais.“

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

 

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi