Laba diena, Lietuva. Sausio 13-osios minėjimas prie Seimo neapsiėjo prie neramumų, surengtas protestas prieš valdžią

Ketvirtadienį Lietuva mini kruvinuosius Sausio 13-osios įvykius, pagerbia už laisvę žuvusias aukas, o Nepriklausomybės aikštėje įvyko Laisvės gynėjų dienos minėjimas ir 2021 m. Laisvės premijos įteikimo ceremonija. Tiesa, šių metų minėjime netrūko ir neramių akcentų – greta parlamento rūmų rinkosi ir gausus būrys protesto dalyvių, jie tikino protestuosiantys prieš Vyriausybės priimamus sprendimus ir pandemijos valdymo situaciją šalyje. Po minėjimo prie parlamento vyko Lietuvos šeimų sąjūdžio mitingas prieš šalies valdžią. Situaciją stebėjo LRT reporteris Edvardas Špokas.

Prie Seimo ketvirtadienį po Sausio 13-osios minėjimo surengtas protestas prieš pandemijos politiką, jame – apie 750 žmonių. Per minėjimą protestuotojai nušvilpė savo kalbą stojusi sakyti Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen buvo nušvilpta, skanduota „gėda“. Tokia pati reakcija buvo ir prie mikrofono stojus Vyriausybės vadovei Ingridai Šimonytei – visą premjerės kalbą minia švilpė ir šaukė „gėda“, girdėjosi ir kitų nepagarbių replikų. Ką rodo mitingas per Sausio 13-ąją ir toks visuomenės susiskaldymas kalbėjo VDU Filosofijos katedros profesorius Gintautas Mažeikis.

Keturių per Sausio įvykius žuvusiųjų – Vido Maciulevičiaus, Algimanto Petro Kavoliuko, Virginijaus Druskio, Apolinaro Juozo Povilaičio – artimųjų vardu pateiktas civilinis ieškinys dėl buvusio Sovietų Sąjungos prezidento Michailo Gorbačiovo atsakomybės. Anot pranešimo, šiuo ieškiniu siekiama, kad M. Gorbačiovas, kaip aukščiausias pareigas užėmęs SSRS asmuo, sulauktų atsakomybės už Sausio 13-osios žudynes. Ieškovai teigia teismui pateikę įrodymus, pagrindžiančius, kad tuometinis SSRS prezidentas M. Gorbačiovas 1991 metų sausio 11–13 dienomis būdamas vyriausiuoju SSRS ginkluotųjų pajėgų vadu turėjo kariuomenės kontrolę, tačiau nesiėmė priemonių užkirsti kelią agresijai, tai yra nesustabdė tarptautinio nusikaltimo vykdymo.

Tęsiasi derybų maratonas tarp Maskvos ir Vakarų šalių – Vienoje vyksta Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos nuolatinės tarybos posėdis. Klausimai tarp besiderančių pusių nesikeičia – saugumo situacija ir padėtis Ukrainos pasienyje su Rusija. Ką parodė šios savaitės susitikimai tarp Vakarų ir Rusijos kalbėjo Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorė Margarita Šešelgytė.

Estijos sostinėje Taline tęsiasi Europos dailiojo čiuožimo čempionatas. Nenumaldomai artėjant Pekino žiemos olimpinėms žaidynėms šią savaitę Taline paaiškės geriausi Senojo žemyno čiuožėjai, tarp kurių – du Lietuvos atstovai. Puikiai pasirodymą Europos čempionate pradėjo penkiskart Lietuvos čempionė Aleksandra Golovkina, kuri trumpojoje moterų programoje užfiksavo naują asmeninį rekordą – surinko 52,63 taško.

Nepaprastosios padėties režimas Lietuvoje dėl migrantų situacijos baigs galioti sausio 15-ąją, tačiau nors neteisėtų bandymų patekti į mūsų šalį nefiksuota, Latvijoje ir Lenkijoje padėtis išlieka sudėtinga. Kokios to priežastys ir kaip šių šalių lietuviai paminėjo Sausio 13-osios įvykių atminimą kalbėjo LRT bendradarbis Latvijoje Rolandas Žalnierius ir LRT bendradarbis Lenkijoje Laurynas Vaičiūnas.

Minint Laisvės gynėjų dieną, Lazdijuose duris atveria interaktyvus Laisvės kovų muziejus. Jis įsikūrė buvusiame saugumo pastate, išlikusios areštinės kameros, kur kalinti partizanai ir kovotojai už laisvę. Muziejuje lankėsi kolegė Rūta Lankininkaitė.

JAV teisėjas trečiadienį atmetė Britanijos princo Andrew prašymą atmesti bylą dėl lytinės prievartos ir atvėrė kelią ją nagrinėti. Niujorko teisėjo Lewiso Kaplano nutarime sakoma, kad Andrew raginimas atmesti civilinį ieškinį, pateiktą kaltintojos Virginios Giuffre, buvo „visais atžvilgiais atmestas“. V. Giuffre tvirtina, jog nešlovę užsitraukęs velionis finansininkas Jeffrey Epsteinas vertė ją lytiškai santykiauti su savo turtingais ir įtakingais pažįstamais, įskaitant Andrew, Britanijos karalienės Elžbietos II antrąjį sūnų. Pastarasis tokius kaltinimus kategoriškai neigia. Toliau kylančius nemalonumus karališkajai šeimai apžvelgė užsienio naujienų redaktorė Indrė Urbaitė.

Ved. Simona Vasiliauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau