Panorama. Kylant omikron bangai, mokslininkai jau skaičiuoja jos galimą trukmę ir užsikrėtimų mastą

Toliau plintant omikron atmainai ir nemažėjant sergamumui, Vyriausybė keičia pandemijos valdymo strategiją. Bus atsekami tik naujai užsikrėtusių žmonių artimiausi kontaktai. Laikinai stabdomas ir galimybių paso taikymas paaugliams iki 16 metų.

Seimas po pateikimo pritarė privalomiems skiepams medikams ir socialiniams darbuotojams. Sveikatos apsaugos ministerija skaičiuoja, kad dauguma šių darbuotojų pasiskiepiję arba persirgę, tačiau imunizacija nesiekia 100 procentų, todėl gali kelti grėsmę pažeidžiamiausiems pacientams.

Taivanas artimiausiu metu siūlys milijardo dolerių paskolų fondą bendriems Lietuvos ir Taivano verslo projektams. Ekonomikos ir inovacijų ministrė tikisi, fondo sąlygos bus palankios bendriems projektams įgyvendinti, o Taivano investicijos Lietuvą pasieks kuo greičiau. Tuo pat metu vyksta ir pokalbiai su Vokietija siekiant pažaboti Kinijos sankcijas.

Nepasiekus esminio proveržio Ženevoje vykusiose JAV ir Rusijos derybose, stebėtojai didelių vilčių nededa ir dėl kitų šią savaitę numatomų diplomatų susitikimų, skirtų mažinti įtampą Ukrainos pasienyje, kur Maskva sutelkusi apie šimtą tūkstančių karių. Rytoj situaciją aptars Briuselyje NATO ir Rusijos diplomatai, ketvirtadienį diskusijos numatomos ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos formatu. Prieš susitikimus Jungtinių Valstijų atstovai Europos partnerius dar kartą patikino, kad pokalbiai apie Europos saugumą vyks tik su jų pačių žinia.

Europos Sąjungos lyderiai reiškia užuojautą dėl šiąnakt mirusio Europos Parlamento pirmininko Davido Sassolio. Bendrijos lyderiai sako, kad Sassolis buvo tikras europietis ir demokratijos vertybių lyderis, Lietuvos politikai pabrėžia – ir geras Lietuvos draugas. Iš Briuselio – Justina Ilkevičiūtė ir Mindaugas Laukagalis.

Konservatorių frakcija Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininke siūlo skirti signatarę Laimą Andrikienę. Kandidatė patvirtinta slaptu balsavimu. Pirmininkę dar turės patvirtinti komitetas ir Seimas. Nauja komiteto vadovė skiriama po to, kai Žygimantas Pavilionis, paragintas frakcijos, pasitraukė iš pareigų. Raginimo jis sulaukė po viešos kritikos Vyriausybei dėl nesugebėto sustabdyti „Belaruskalij“ trąšų tranzito per Lietuvą, nors įsigaliojo Amerikos sankcijos šiai Baltarusijos įmonei.

Jungtinėse Valstijose žmogui persodinta genetiškai modifikuota kiaulės širdis. Tai pirmas kartas medicinos istorijoje, kai žmogui atlikta tokia operacija. Kol kas perspektyvos dėl paciento būklės išlieka neaiškios, tačiau ekspertai sako, kad tai svarbus žingsnis siekiant persodinti gyvūnų organus žmonėms ir taip spręsti organų stygiaus problemą.

Linkstama atsisakyti amžino embrionų saugojimo. Medikai sako, kad šeimoms nebeliktų finansinės naštos, sumažėtų embrionų donorystės atvejų tik iš reikalo. Visa tai įvyks, jei Vyriausybės išreikštas pritarimas Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų liberalizavimui sulauks palaikymo ir Seime.

Žydų mokslinių tyrimų institutas Niujorke praneša, kad užbaigtas Edwardo Blanko Vilniaus kolekcijų projektas – istorinė septynerių metų 7 mln. dolerių vertės iniciatyva. Per šį laiką suskaitmenintos ir visiems prieinamos išsklaidytos prieškario JIVO bibliotekos ir archyvų kolekcijos. Prie šio projekto prisidėjo ir Martyno Mažvydo biblioteka.

Vasario 16-osios proga šiemet Nacionaline kultūros ir meno premija bus apdovanoti šeši šalies kūrėjai. Pradedame reportažų ciklą apie premijos laureatus. Šįkart pažintis su fotomenininku Remigijumi Treigiu, premija įvertintu už laiko ženklų poetiką fotografijoje.

Šiaulių fotografijos muziejus įsigijo vieną ankstyviausių Lietuvos fotografinės ikonografijos relikvijų. Tarp garsaus vengrų fotografo Antalio Rohrbacho XIX amžiuje užfiksuotų kadrų – pirmasis žinomas Kauno miesto vaizdas ir vienos pirmųjų Vilniaus nuotraukų.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau