Savaitė. URM, koordinavusi Taivaniečių atstovybės steigimą, pripažįsta – itin svarbi aplinkybė nebuvo įvertinta

Valionis apie konfliktą su Kinija: valstybės viena kitai lengviau atleidžia finansinius nuostolius, bet ne reputacijos. Lietuva patiria beprecedentį Kinijos spaudimą, kokio nesitikėjo, sutikdama įsileisti Taivaniečių atstovybę. Drąsiam žingsniui pasiryžusi Lietuva peržengė Pekino nubrėžtas raudonas linijas ir dabar gali tapti puikiu pavyzdžiu, rodančiu, kas laukia kitų, išdrįsiančių priimti tokį ar panašų sprendimą. Dabar aiškėja, kad sprendimų priėmėjai nesivargino išsiaiškinti, kokią žalą valstybės ekonomikai ir verslui gali padaryti supykę kinai.

Seime – bandymai sutvarkyti raidžių rašybą dokumentuose: ar pavyks šįkart padaryti tai, ko nuo 1994-ųjų nepavyko nė vienai valdžiai? Prieš 12 metų, kai Vyriausybei taip pat vadovavo konservatoriai, tuometis premjeras Andrius Kubilius norėjo leisti asmenvardžius dokumentuose rašyti ne vien lietuviškais rašmenimis. Tačiau įvyko akibrokštas – Seimas įstatymo projektą atmetė. Kitą savaitę Seimas vėl turėtų svarstyti tokį bandymą.

Kazachstanas laikytas politinio stabilumo tvirtove, tačiau pakilusi kuro kaina sukėlė sprogimą su Rusijos kariuomenės įvedimu. Didžiausi protestai nepriklausomo Kazachstano istorijoje tęsėsi tris dienas. Juos įžiebė pakilusios dujų kainos, bet tikrosios priežastys – gilesnės. 30 metų gamtiniais ištekliais turtingą šalį valdęs autoritarinis režimas sukūrė didžiulę nelygybę, – būtent tai tapo pagrindine kazachų pykčio priežastimi.

Praėjus metams po Kapitolijaus šturmo analitikai įspėja: dėl skirčių šalies demokratija pavojuje. Lygiai prieš metus pasaulyje kalbėta, kad griūva stabili ir tvirta Amerikos demokratija: rinkimus pralaimėjusio Donaldo Trumpo paskatinta minia įsiveržė į Kapitolijų. Vašingtone minint šturmo metines prezidentas Joe Bidenas sakė, kad tai negali pasikartoti.

Dėl Rusijos agresyvumo Suomija vėl svarsto narystę NATO: Putinas įspėja neplėsti Aljanso ribų . Nelaukta krizė Kazachstane gal ir nukreipė Vladimiro Putino dėmesį nuo Ukrainos, bet vargu, ar jis atsitrauks. Pernelyg pavojinga, kai kaimynės nekontroliuojamos. Tačiau šią savaitę Maskva sulaukė patvirtinimo, kad, kaip ir perspėja blaivesnės galvos, net ir gerai suplanuoti karo planai atlaiko tik pirmą dieną, o apsiskaičiavimai gali pakreipti įvykius neprognozuojama kryptimi.

Dėl omikron atmainos šalys vis dažniau taikosi į dar nesiskiepijusius: Prancūzijos prezidentas imasi spaudimo strategijos. Pasaulio sveikatos organizacija įspėja – omikron nereikėtų laikyti lengva atmaina. Nors dalis tyrimų rodo, kad ja užsikrėtę turi mažesnę tikimybę sirgti sunkiai, tačiau užsikrėtusiųjų skaičiai siekia iki šiol nematytas aukštumas.

Ved. Nemira Pumprickaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau